Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fyre: Ikonický festival luxusu za 100 miliónů dolarů. Nikdy se nestal, přesto vydělává dodnes. TV reflexe Andrey Musilové

04.08.2021
Fyre: Ikonický festival luxusu za 100 miliónů dolarů. Nikdy se nestal, přesto vydělává dodnes. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: ´Missmodelka´ uprostřed bordelu a levných stanů... Snímek z plakátu k dokumentu

Spolu s létem tu máme sezónu festivalů pod širým nebem, proto v letní nabídce Netflixu nechybí ani dokument o večírku, který se měl do dějin hudby zapsat jako legendární akce plná supermodelek a těch nejlepších kapel pod sluncem. Jako legendární se opravdu zapsal, ačkoliv v úplně jiném významu, než měli jeho pořadatelé původně v plánu. Fyre je výpovědí nejen o podvodu ve velkém stylu, ale také o vlivu sociálních sítí, touhách mileniálů a zlaté horečce v online byznysu.

Za režií a scénářem stojí Chris Smith, pro něhož zůstalo horké téma podvodů a manipulace inspirací také pro další dokument Podmáznuté přijímačky (2021), pojednávající o tom, jak se díky jednomu špinavému triku děti bohatých a slavných dostávaly na prestižní univerzity v USA. Zneklidňující pátrání po pravdě provází i Smithovu krimisérii Kam zmizela Madeleine McCann? (2019) opět podle skutečného příběhu záhadně zmizelé tříleté holčičky během rodinné dovolené v Portugalsku.

 

Režisér Chris Smith (vlevo) při natáčení svého dokumentu The Pool z roku 2007. Foto Bluemark Productions

Práci s dokumentem Chris umí, místo neutrálního vypravěče od začátku zapojuje osobní výpovědi přímých aktérů. Připravte se na to, že emoce tečou proudem – ve Fyre se spousta lidí potýká se ztrátou své osobní cti, obřími dluhy i posttraumatickým šokem. Autenticitu podtrhují útržky z televizního zpravodajství, talk show i soukromá videa z mobilních telefonů. Funguje to skvěle, dokument přes očekávaný vývoj událostí překvapuje až do poslední chvíle.

Jak vydělat hromadu peněz? Ničím menším než novým Woodstockem

Na začátku všeho stojí Billy MacFarland, novodobý zlatokop z New Yorku. Billy začal podnikat už na vysoké škole a brzy mu došlo, že rychlá cesta mezi newyorskou smetánku rozhodně nevede přes férový byznys. Jednu věc ale Billymu nemůžeme upřít: umění žít a charisma nového Marka Zuckenberga. MacFarland nevytvářel iluzi schopného podnikatele jen pro své zákazníky, podařilo se mu stát se esem v rukávu bohatých investorů, kteří bývají většinou setsakra opatrní. Už jeho první firma Magnises fungovala na stejném základu, jako pozdější Fyre: přefouknutá bublina ničeho. V členském klubu Magnises jste tak sice mohli čerpat jen běžné slevy partnerských obchodů, ale kouzlo bylo v designové kartě z oceli a statusu jeho nositele.

 

Billy MacFarland se svým obchodním partnerem, rapperem Ja Rule

Za nápadem zorganizovat v roce 2017 festival Fyre stojí Billy spolu se svým obchodním partnerem, rapperem Ja Rule. Hlavní myšlenka celé akce spočívala v superlativech – festival se měl stát nejluxusnější a nejlépe zorganizovanou hudební akcí světa. Nic pro baťůžkáře z karlovarského filmfestu. Lístky za čtyřdenní pařbu se supermodelkami a nejlepšími kapelami světa na soukromém ostrově Pablo Escobara na Bahamách začínaly na ceně 1500 dolarů, ale ty nejdražší s ubytováním na kotvících jachtách jste mohli pořídit za statisíce. Připadá vám to jako neprodejná šílenost? Omyl, lístky se vyprodaly všechny, a to v rekordním čase.

Za úspěchem stojí marketingová kampaň postavená na zážitku stát se aspoň na pár dnů členem elitního klubu. Billy a Ja Rule rozjeli celou akci ve velkém – nejde jen o zvučná jména hudebníků, na kampaň pro sociální sítě najímají ty nejlepší z nejlepších. I přes hraniční termín jsou si všichni jistí, že se podílí na druhém Woodstocku.

 

Dlouhonohé štíhlé gazely se těší na VIP zábavu

Supermodelky, influenceři a nejlepší marketingové týmy světa

Na ostrov v rámci přípravy kampaně přijíždí prvních šedesát lidí. Štáby s kamerami natáčí současné supermodelky Bellu Hadid nebo Kendal Jenner, jak v průzračné vodě Karibiku dovádí s vypulírovanými růžovými prasátky. Roztomilé vepře Billy na ostrov skutečně nechal dovézt. Jako by v něm duch excentrického dřívějšího majitele ostrova vzbudil ještě větší megalomanství. Na tuto party zaměstnanci Billyho i najatých agentur vzpomínají jako na jediný Fyre, který skutečně proběhl – se vší slávou a exkluzivitou. Možnosti a infrastruktura ostrova totiž skutečně nebyly dimenzované na tisíce lidí, což se začíná projevovat i drobnými aha momenty štábu. Supermodelky bojují s nekvalitní wifi při odesílání postů s hashtagem #firefestival, chybí dostatek apartmánů a hygienické zázemí.

Všechny tyto problémy se dramaticky prohloubí, když majitelé ostrova Billyho s celým plánovaným festivalem z jejich pozemku bez pardonu vykopnou. Do začátku akce chybí šest týdnů a celá lokace se přesouvá na sousední ostrov Exuma.

 

Tohle že jsou luxusní apartmány?

Z epického festivalu se stává epický průšvih desetiletí

A tady už začíná postupně docházet celému týmu, že se schyluje k obrovskému problému. Exuma rozhodně není opuštěný ostrov, což se elegantně ´vyřeší´ mapou upravenou ve Photoshopu. Chybějící designové apartmány nahrazují narychlo postavené nouzové stany, které naposled poskytly přístřeší při řádění hurikánu. Dochází peníze a natěšení účastníci se začínají ptát na praktické otázky související s ubytováním a dopravou. Odpovědi ale nejsou - jednoduše proto, že jsou nepublikovatelné. Marketingový tým se nyní soustředí na to, aby byly veškeré negativní reakce ze sociálních sítí průběžně odmazány. Chybějící peníze posílají důvěřiví účastníci, prostřednictvím další kampaně jsou totiž vyzváni k přednabití platebních náramků, samozřejmě s úžasným bonusem až na místě.

Přestože se do stavby pódia a stanového městečka zapojí všichni obyvatelé ostrova Exuma, termíny dokončení jsou nereálné. Noc před plánovaným startem přichází bouřka, která zmáčí všechny narychlo připravené stany a matrace. Jako diváka vás napadne hned několikrát, proč minimálně v tomto okamžiku Billyho jeho lidé neposlali do patřičných míst. Nestalo se. Jeho nedotknutelný kult fungoval až do konce a všichni věřili, že to prostě ´nějak´ dopadne.

Komu nemůžete lhát donekonečna, jsou samotní účastníci. První kousavé poznámky přináší už první let na Exumu. Místo slíbeného soukromého tryskáče z Miami odlétá charterový Boing 737. Na místě je autobus odveze na první štaci do plážového baru. Festivalový štáb spoléhá na moře tequily, ale ani opilost nezastře šok z následné návštěvy stanového městečka. Luxusní vily? Zapomeňte. Stany jsou plné bláta a místo slibovaných hudebníků na hlavní stage hraje jen jednotvárné techno.

 

Stížnosti na sociálních sítích se začaly množit

Reproduktory jedou na maximum, aby přehlušily paniku a rabování. Vlastně je skoro zázrak, že se někomu z několika stovek účastníků nic nestalo. Festival Fyre končí ten samý večer, minimálně na sociálních sítích. Pohřbily ho fotky promáčených matrací a sýrových sendvičů místo aranžovaných insta fotek pokrmů těch nejlepších šéfkuchařů světa. Pořadatelé akci oficiálně ukončí druhý den ráno.

Zbohatlíci zakusili skutečný život, posmívají se média. To ale nesnižuje problémy skutečných obětí podvodu – spolupracovníků, najatých agentur a místních obyvatel.

Billy MacFarland na neexistujícím festivalu vydělává dodnes

Zatímco oběti běžných podvodů zpravidla zasluhují alespoň soucit, pro návštěvníky elitního festivalu ho veřejnost nemá. Zaplatili tisíce dolarů za vstupenky a noc strávili v roztrhaném stanu? Zbohatlíci aspoň dostali lekci, jak chutná skutečný život, posmívají se média a moderátoři talk show. Co ale k smíchu moc není, jsou obrovské dluhy, které Billy nasekal u svých obchodních partnerů. Ti totiž důvěřivě platili náklady ze svého – splatnost jejich faktur byla stanovena až po skončení festivalu. Desítky místních obyvatel za svou několikatýdenní nonstop dřinu nedostaly vůbec nic.

 

Billy MacFarland 

A Billy? Po zaplacení kauce a propuštění z vazby rozjíždí další ´slibný´ projekt pod novým názvem firmy. Na mailing list zklamaných účastníků Fyre posílá exkluzívní nabídky jako jsou podezřele levné lístky na předávání cen Grammy. Jde o další podvod, po zaplacení žádné lístky nepřijdou. Lidé jsou zkrátka nepoučitelní a Billy si tak může spokojeně přičíst zisk přes 100 tisíc dolarů.

Jeho bývalí, a tou dobou už pochopitelně pěkně nabroušení kolegové vše zveřejní a pro MacFarlanda se zavřou brány federální věznice na šest let nepodmíněně. Spravedlivý trest? O jeho finanční nouzi se bát nemusíme – peníze za rozhovory inkasuje i za mřížemi, takže neexistující festival vesele vydělává dál. A jak říkají lidé, kteří ho dobře znají – počkejte si, Billy už má na datum svého propuštění určitě v záloze další plán.

 

Vložil: Andrea Musilová