Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lufťák či hasič hrdina, my jsme jedna rodina aneb Po hlavě do venkovské romantiky. TV glosář Ely Novákové

02.08.2021
Lufťák či hasič hrdina, my jsme jedna rodina aneb Po hlavě do venkovské romantiky. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: Ivana Chýlková jako spisovatelka Lucie Rybáková v podzimní seriálové novince České televize Osada

FOTO / VIDEO Před nějakým časem vypukla v českých televizích náhlá poptávka po námětech na seriály z venkovského prostředí. Prý těch nemocničních a milionářských už máme dost a divák si žádá příběhy z typické české vesnice, případně, po vzoru starých dobrých Chalupářů, historky chatařské neboli lufťácké.

Ne že bychom v posledních letech na český a moravský venkov se seriály vůbec nezavítali. Byli tu Vinaři napřed z Moravy, pak ze severních Čech, kombinace doktorských a vesnických osudů v Počátcích i v Doktoru Martinovi, do chatové osady s Martinem Dejdarem jsme jezdili v Přístavu a konec konců i v současné době nejpopulárnější seriál Slunečná se alespoň z poloviny odehrává na vsi. Letos v létě hasíme požáry v Co ste hasiči. I když tenhle seriál není zrovna špička, do okurkové sezóny zapadl dobře a patří k nejsledovanějším pořadům léta. Ohlédněte se za tím vším – venkovské drbny, pošahaní chataři, sešlost nemakačenků ve venkovské hospodě, ne zrovna geniální mladí muži, plácající se v životě i ve vztazích, nějaký ten neschopný nebo zkorumpovaný starosta, do toho trocha lásky pásky sedmikrásky...

Obraz české vesnice v seriálech z posledních let je celkem panoptikální. Nejsem venkovanka, takže neumím posoudit, jak se tenhle pohled líbí obyvatelům našich vesnic, vzhledem k tomu, že ale není moc realistický, dívají se na něj asi stejně jako my měšťáci – totiž jako na trochu komické, trochu romantické pohádky bez nadpřirozených bytostí. Jiného pohledu se asi nedočkáme ani v příštích měsících. Seriálovým divákům to ale zřejmě nevadí, těší se na škálu svých oblíbených herců, záběry z malebné krajiny a nějaké ty humorné i lehce dramatické příběhy lidí a lidiček z českých luhů a hájů.

Musíme zajet na chatu

Specifickou komunitou českého venkova jsou obyvatelé chatových osad, nelichotivě zvaní lufťáci, neboli ti, kdo jezdí na venkov pouze dýchat čerstvý vzduch a odpočívat. Nepodílí se na orbě ani na žních, nesázejí stromy v lese, nestarají se o to, jestli ve vsi mají kanalizaci a dostatek vody. Relaxují na svých zahrádkách od městského života, který nechávají na víkend za sebou. Z vlastní zkušenosti vím, jak to v takové středočeské chatové osadě vypadá. Dost se totiž proměňuje, protože mnoho chat se mění z víkendového na trvalé bydliště. Vedle sebe se tu ocitají čerství důchodci, kteří si užili dost městského shonu a chtějí podzim života prožít na svých zahradách, a mladé rodiny, pro něž je městské bydlení cenově nedostupné, takže si z chat budují moderní bydlení. Chatové osady se tak stávají přílepky vesnic, se kterými už starostové musí počítat.

 

Má chata, můj hrad:

Pěkně se nám to míchá a vývoj bude určitě zajímavý. Tak daleko ale český seriál zatím nedošel. Scenáristická hvězda Petr Kolečko nahlédl do života té klasické lufťácké chatové kolonie. Po třináct pátečních večerů tak od 3. září budeme s ČT 1 jezdit do Osady. Jmenuje se Záhoří, nachází se v malebné krajině kolem Berounky a rybníků u Nižbora. Je to samozřejmě osada fiktivní, její obyvatelé ale představují typický vzorek chatařů 21. století. Chaty postavili prarodiče, děti a vnuci tu trávili dětství a teď sem stále jezdí. Navzdory tomu, že někdo přijíždí vlakem a někdo luxusním autem, někdo topí ve starých Petrách a jiný osazuje chatu solárními panely, někdo volí pravici, jiný komunisty a třetí kdo ví koho, v Osadě tyhle rozdíly neřeší. Nebo se tak aspoň tváří. Vzrušení nastane, když do Záhoří zavítá zločin a několika osadníkům se ztratí cenný majetek. Zavedené vztahy a pohoda se začnou měnit.

 

Osada

Pražáci, kteří radosti i strasti chataření teprve objevují - Pavla Beretová a Martin Myšička

Seriál Osada je příběhem jednoho chatařského léta a měl by nabídnout trochu té letní pohody, pohledů na to, jaká mezi lufťáky mohou vzniknout přátelství i nenávisti, jak je to tu s upřímností i s pozměněnými identitami. Pestrá směs sociálních typů potřebovala samozřejmě vybrané herecké obsazení. Režisér Radek Bajgar vybral mimo jiné Tomáše Hanáka, Ivanu Chýlkovou, Petru Nesvačilovou, Radka Holuba, Igora Bareše, Janu Plodkovou, Šárku Vaculíkovou a další excelentní herce. Už proto (a protože jsem také chatařka ze středních Čech) jsem rozhodnutá dát tomuhle seriálu šanci a doufám, že mě tandem Kolečko – Bajgar nezklame.

 

Osada

Syn šerifa Keyhosse Tony (Tomáš Hanák) se přijel postarat o tátovu chatu, žil ale dlouhá léta v Americe, takže je s pravidly soužití v české osadě poněkud na štíru

Co by byl svět bez koní (a bez romantických lásek)

Také Prima vsadila pro podzimní měsíce na venkovské prostředí a hvězdné obsazení. A přidala k tomu další divácky atraktivní téma – koně. Tentokrát se exteriéry natáčely na Rokycansku, víc než západočeští vesničané tu ale hraje roli místní elita – statkář a chovatel koní v podání Bolka Polívky a veterinářka, kterou hraje Tereza Kostková. Jistě, nahlédneme trochu pod pokličku fungování současného statku, ale hlavně půjde o lásku. Veterinářka Lucie se totiž bude rozhodovat mezi dvěma muži a ani jeden z nich není k zahození – bývalý manžel Jiří (Roman Vojtek) by moc rád křehkou zvířecí doktorku získal zpátky pro sebe, jenže má silnou konkurenci – architekta elegána Jana (Roman Zach). Potíže s láskou má i statkářova dcera Táňa (Kateřina Fialová).

 

Hvězdy nad hlavou

Veterinářku nehraje Tereza Kostková poprvé a i tentokrát bude mít problémy s láskou. Její seriálový exmanžel Jiří (Roman Vojtek) totiž stále ještě nemá jasno, co vlastně od života chce.

Seriál Hvězdy nad hlavou určitě nebudou variace na Slunečnou, venkovského stylu si tu užijeme mnohem víc už pro ty koně, jinak se dá ale očekávat typický komerční seriál, opírající se o romantickou hlavní linii, kořeněnou situačním humorem, kterému dodávají šmrnc herci ve vedlejších rolích – třeba Pavel Zedníček, Petr Nárožný nebo Alena Mihulová. Kolik originality to přinese, to je zatím v těch hvězdách nad našimi hlavami. Mám ráda Terezu Kostkovou a její nekomplikovanou prezentaci ženského šarmu i síly, skryté v křehkém půvabu. A tak se na Hvězdy nad hlavou docela těším, už proto, že nás zatím čeká jen příjemných šestnáct dílů uzavřeného příběhu.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace