Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Svatá Ludmila v překrásné knize. Mohu jen chválit, chválit a zase chválit

20.07.2021
RECENZE Svatá Ludmila v překrásné knize. Mohu jen chválit, chválit a zase chválit

Foto: Svatá Ludmila 1100

Popisek: Autorem jednoho z nejznámějších obrazů svaté Ludmily, který byl namalován pro oltář tetínského kostela, je malíř Josef Vojtěch Hellich (na snímku). Originál se dnes nachází ve sbírkách Národní galerie, na Tetíně je vystavena kopie.

Svatá Ludmila a její kult je dlouhodobě spojen s Mělníkem, nejpravděpodobnějším místem jejího narození, dále s učením sv. Václava na Levém Hradci anebo její mučednickou smrtí v Tetíně. Její osobnost jako legendu a středobod dění přitom vyzdvihli až ve 14. století Lucemburkové, kteří sami sebe řadili do rodiny svatého Václava, tedy vnuka sv. Ludmily. Ctili ji také utrakvisté pro možné přijímání pod obojí způsobu.

Přesah jejího života sahal do kronik, legend, církevních institucí i do života umělců. Asi nejznámější je pro mě kresba Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže na Karlštejně. Šál, jež na drtivé většině zachycení vystupuje, je jejím symbolem a souvisí s Ludmilinou smrtí, tedy s jejím uškrcením.

Pokud bych se z poloviny 14. století vypravil do století dvacátého, kdy už kresbu nahradil filmový pás, vzpomenu na inscenaci Pout králů (1982), kde kněžnu zahrála Dana Medřická, anebo o třináct let později mohu připomenout Janu Hlaváčovou a další televizní zpracování, tentokrát inscenaci Kníže Václav v režii Františka Filipa.

Obě zpracování jsou paradoxně velmi málo reprízované i známé. Tak jako celý život, bravurně shrnutý do obrovské knihy ´Ludmila, Kněžna a světice´ z pera Jakuba Izdného a kolektivu (Jan Frolík, Jan Hasil, Nina Weissová, Jan Tomášek, Pavla Tomanová, Jan Royt, Michal Lutovský a další). Lektory díla se stali odborníci na slovo vzatí, profesoři Petr Sommer a Josef Žemlička.

Překrásná publikace vyšla nejen s podporou univerzitního programu Progres Q09, ale taky díky Středočeskému kraji, Tetínu, Arcibiskupství Olomouckému, Státnímu fondu kultury a mnoha dalším. Kniha samozřejmě spatřila světlo světa u příležitosti 1100 let od Ludmiliny smrti. Inicioval ji spolek Svatá Ludmila 1100 (pojekt zastřešuje aktivity u příležitosti 1100. výročí smrti sv. Ludmily v roce 2021).

Kněžna a světice Ludmila je postavou stojící na počátku českých dějin. Je první historicky známou českou ženou, manželkou panovníka a světicí. Můžeme ji také označit za první ženu v čele českého státu, či alespoň toho útvaru, z nějž postupným vývojem český středověký stát vznikl. Sňatkem s prvním doloženým českým knížetem z rodu Přemyslovců, Bořivojem, vstoupila Ludmila do historie a stala se pramátí našeho prvního panovnického rodu. S jejím příběhem je spojena i christianizace Čech, kterou podle legend na Moravě zahájil Bořivoj, jenž pak jí a vnukovi Václavovi přenechal pomyslnou zakladatelskou pozici. Václav, patron české země, byl Ludmilou v křesťanské víře vychováván a postaral se též o počátek jejího kultu. Ludmila poté vstoupila do českých dějin jako světice a její osobnost dodnes inspiruje nejen politiky, církevní činitele nebo umělce v Čechách i mimo ně.

 

Kniha je přehledným souhrnem poznatků o Ludmile, její době, ale také o ´druhém životě´, který vstupuje již do dvanáctého století svého trvání.

Pakliže patříte mezi úplné laiky a díla týkající se Přemyslovců jste z Nakladatelství Lidové noviny spatřili jen zběžně, asi tohle veledílo nebude úplně pro vás. Je protkané fakty, kdy se počítá s jistou znalostí; doba, vládci, spory, důsledky, ekonomika, rozvoj, složení Evropy. Na straně druhé, jak hlavní autor úvodem připomíná, je určena všem. Bohatý doprovodný program, jak by se slušelo poznamenat, obstarávají zejména fotografie, kresby, obrazy, mapy, archiválie i ryze antropologické předměty. Závěr knihy patří přehledně zpracovaným zdrojům a popiskům, nečekal jsem nic jiného.

Kvalita, jakou kniha disponuje, je úctyhodná. Formátem 210 × 270, vahou, počtem stran, obálkou, redakční prací, korekturami.

Jako dějepiseckému analfabetovi se mi těžko hodnotí odborná stránka, mohu se věnovat leda vlastnímu pocitu z četby a celkovému zpracování. Kniha se čte výborně. Nezabředává do detailů, a vždy se snaží držet leitmotiv; přesah, přínos nebo inspiraci Svatou Ludmilou. V tomto směru, ale ani v jiných nezbývá než nadšeně zatleskat vydavateli k novému vydání a přát si, aby se podobný prostor dostal i dalším Přemyslovcům.

Děkuji NLN za poskytnutí recenzního výtisku a titul vřele a upřímně doporučím.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace