Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fenomén Lavi se představuje na velkém plátně čistě jako marketingový tah. TV reflexe Viktora Horáka

16.07.2021
Fenomén Lavi se představuje na velkém plátně čistě jako marketingový tah. TV reflexe Viktora Horáka

Foto: Bioscop (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vyšehrad internetové televize Obbod TV začali vysílat v roce 2016. Hlavním hrdinou je fotbalista Julius Lavi Lavický (Jakub Štáfek), který je velmi talentovaný, ale je kvůli špatné životosprávě a večírkům vyhozen z prvoligového klubu AC Sparta Praha a je nucen hrát za FK Slavoj Vyšehrad.

Ve čtvrtek 1. července se v kině Světozor konala novinářská projekce celovečerního filmu Vyšehrad: Seryjál. Od 8. července je pak film v kinech. Jedná se o sestřih úspěšného komediálního webseriálu z fotbalového prostředí, jenž je doplněn o pár bonusových scén a slouží jako prequel k chystanému celovečeráku Vyšehrad: Fylm. Tvůrci postupují dle chytře promyšleného marketingového plánu – nasadí sestřih úspěšného seriálu v celovečerním provedení do letních kin a tím si tak připraví žhavou půdu pro připravovaný celovečerák. Diváci zaregistrují film dle úspěšného webového hitu a ještě před uvedením očekávaného filmu si vytvoří základnu staronových fanoušků. Snímek Vyšehrad: Fylm vstoupí do českých kin příští rok na jaře. Nyní si ale můžete zajít od kina osvěžit paměť a pobavit se nad výstřelky sympatického rebela Laviho, který bouří internetové vody už pět let.

Během léta zavalí kina sestřih seriálu Vyšehrad v celovečerním formátu. Vyšehrad: Seryjál je pro letní večery s točeným pivem jako dělaný. Připomene české komunitě kultovní internetový seriál, problematického fotbalového rebela Laviho a fotbalový mančaft FK Slavoj Vyšehrad. Film má za hlavní cíl nalákat nové diváky do kin na chystaný celovečerní počin, který už snad bude mít kvality stříbrného plátna. Tento do kin uměle vpuštěný projekt se z aury původního internetového seriálu nikdy nevymaní. Film zkrátka nebyl natočený pro velká plátna, ale pro domácí sledování na počítačových obrazovkách - a tomu také odpovídá filmové zpracování, komorní pojetí snímku, scénografie nebo vizuální stránka.

 

Nutno říci, že co vidíte, to máte. Vyšehrad: Seryjál je přesně to, co o sobě říká, čili seriál, sestříhaný do celovečeráku. V tuto chvíli, pokud si seriál nekoupíte na DVD, nemáte již jinou možnost ho shlédnout (samozřejmě lze ho pirátsky stáhnout, to ale hodně věcí).

Na tomto snímku je více než jasné, že slouží pouze jako marketingový tah pro připomenutí známé značky a nové potenciální diváky. Jedno je ale jisté – úspěšná značka, atraktivní fotbalové prostředí, český showbyznys a sympatický protagonista se zálibou v bujarých večírcích skýtá možnost úspěchu. Producent Ctibor Pouba k filmu Vyšehrad: Seryjál dodává: „Projekt nabídne zcela nový mix zvuku, vylepšenou obrazovou kvalitu a mnoho dalších příjemných překvapení pro ty, kteří seriál již znají. Zároveň se Vyšehrad: Seryjál stane jedinečným letním zážitkem pro ty, kdo tohoto neuvěřitelného fotbalistu a jeho ještě neuvěřitelnější život nikdy dříve neviděli.“

Důmyslný marketingový tah, silná značka a atraktivní téma

Filmový Vyšehrad: Seryjál je vlastně sestřihem všech dílů internetového seriálového hitu Vyšehrad. Scény jsou obohaceny o několik nově natočených sekvencí a filmových scén z nového snímku, které seriál propojují s celovečerním kusem. Zároveň je film nově ozvučený, nabízí dosud neviděné a vystřižené scény, menší bonusové sekvence a představuje příběh, který můžeme čekat od filmu. Funguje jako prequelový díl. Je součástí marketingové kampaně k celovečernímu hitu a zároveň chytrý tah, jak něco zpětně vydělat a natáhnout k úspěšné značce nové fanoušky.

 

Renomovaná filmová kritička Mirka Spáčilová se vyjádřila v tom smyslu, že fenomén ´Lavi´ takto tvůrci vydojí třikrát, seriál na TV, seriál v kinech a navazující celovečerní film s premiérou v příštím roce. Je to pravda, ale ne celá. Vyšehrad totiž původně vznikl v produkci videotéky Obbod, která skončila k poslednímu červnu, nemohla, celkem pochopitelně, konkurovat gigantům, jako je Netflix, HBO GO, Disney+ či Amazon. „Jsou tu atraktivnější služby. Vyrovnat se jim znamená větší investice. Stále by ale zůstávalo velké riziko, že to stejně nebude úspěšné,“ okomentoval pro Mediář konec služby majitel Kamil Ouška s tím, že zatímco na YouTube a pirátských webech měly epizody miliony zhlédnutí, jednotlivě si je na Obbodu kupovalo za 35 Kč kolem 50 000 lidí. Obbod vyprodukoval právě úspěšné seriály Vyšehrad a Lajna a končí v mírné ztrátě, kterou chce očividně zahladit celovečerákem Vyšehrad: Fylm. Což se dá chápat, na tohle prostě ještě nemáme. Nemáme prachy, aby bylo jasno, nemá je ani  Stream.cz vlastněný Seznamem, který míval také velké plány a jehož mateřská firma je bohatá. Ale pořád holt jen v rámci ČR.

Producenti Ctibor Pouba a Jan Kallista společně s hlavní tváří, producentem, spoluautorem a režisérem Jakubem Štáfkem, scenáristou Tomášem Vávrou a režisérem Martinem Koppem natočili přes minulý koronavirový rok sportovní komedii Vyšehrad: Fylm. Kvůli covidovým opatřením a nepříznivým podmínkám v kinech se premiéra musela odložit na jaro 2022. Tvůrci se ovšem kvůli velkému zájmu diváků a fanoušků rozhodli uvést do kin nově sestavenou kinoverzi seriálu. Jejich krok je pochopitelný a naprosto racionální - ještě před premiérou celovečerního kusu pustí do kin vzpomínku na původní seriál, která slouží jako součást důvtipné marketingové kampaně. V rámci propagace filmu producentům mimořádně pomůže nasazený film v kinech o kterém se bude mluvit a zároveň upozorní na svého jarního pokračovatele.

Diváky láká spojení fotbalu, showbyznysu a dekadence

Film je určený pro fanoušky seriálu, kteří si chtějí osvěžit a připomenout legendární hlášky a průšvihy fotbalového rošťáka Julia Lavického. Zároveň ale film nabízí vděčnou možnost shlédnout všechny díly seriálu najednou. Díly jsou umně propojené s očekávaným filmem, doplněné o bonusové scény a dostupné v přítmí kinosálu. Je určitě lákavé podívat se na film v kině - ale nikdy se neubráníte realitě, že byl snímek natočený pro internetovou videotéku. Jakási omšelost, menší produkční zázemí a jistá zastaralost se na filmu podepsaly - koneckonců je to už pět let od seriálové premiéry.

 

A proč od prvního do šestého dílu hrál Laviho manažera Jakub Prachař, dále pak už Míra Nosek? Nepotvrzené informace tvrdí, že Jakub Štáfek měl, zcela po vzoru své role, nějaké mechtle techtle s Agátou tehdy ještě Prachařovou. A Jakub Prachař se naštval, zaplatil pokutu a šel. Znovu ale opakujeme, že se jedná o bulvární informace, byť neznějí tak nepravděpodobně. Každopádně – v celovečeráku Jakub Prachař opět bude.

Snímek ale nabízí úplně nový začátek a konec, který upoutává pozornost na oficiální film Vyšehrad: Fylm. Zde je obrysově načrtnutý příběh o tom, jak se titulní hrdina Lavi ocitne v podivné mučírně i s vězniteli. Zbytek je zopakování webové sportovní komedie, která je nabitá hláškami a odkazy na reálné postavy a události především ve fotbalovém světě, který je blízce provázán s českým showbyznysem a bulvárem. Dojde na hlášky, fotbal a večírky, na kterých nechybí vnadné krásky.

Zkrátka a jednoduše tento snímek není ničím novým pod sluncem. Pro fanoušky a diváky seriálu to bude sloužit jako rekapitulace a lákadlo na připravovaný film. Ale pro nové diváky je to určitě skvělý způsob, jak se seznámit s fotbalovým hitem. Samostatný film funguje lépe než seriál, ale přesto se neubráníme seriálovým motivům – zůstaly zde kapitoly, rychlé skoky v čase a neukončené linie. Hlavní příběh není jednotný a je roztříštěný na sérii několika kapitol, které tvoří ne vždy silný celek. To ovšem nevadí, jelikož filmové zpracování nebylo původním účelem tvůrců.

 

Tvůrce seriálu podle vlastních slov inspirovala řada fotbalových průšvihářů – např. Mario Balotelli, David Limberský, Martin Fenin či Milan Petržela. Řada fotbalistů si pak v seriálu i zahrála – např. Lukáš Vácha, Roman Bednář, Jan Rajnoch a Radek Sňozík. Hráče Vyšehradu představují skuteční fotbalisté Slavoje Vyšehrad.

Bujaré noční večírky plné alkoholu, drog a slavných fotbalistů

Snímek má střízlivou stopáž pod 90 minut a uteče velmi rychle a příjemně – především díky humoru, svižně ubíhajícímu tempu a celkově zábavnému pojetí. Je plný nekorektního a drzého humoru, vtipných hlášek a zábavných odkazů na fotbalovou realitu. Velkou devízou je také fakt, že si zajde zalíbení a pobavení i u diváků, kterým je fotbal lhostejný. Snímek sází především na dekadentní večírky, hvězdné výstřelky, noci plné sexu, drog a alkoholu. Vedle toho se podíváme i na vyšehradské hřiště nebo na sparťanský trávník.

Mimo fotbalové tréninky, na kterých je hlavní hvězda Lavi v podání Jakuba Štáfka konfrontován s nižší vyšehradskou ligou, se dočkáme i zákulisního prostředí fotbalových agentů. Laviho agenta ztvárnil výborný Jakub Prachař, kterého následně nahradil neméně dobrý Míra Nosek. Až na jednu zásadní věc – Nosek byl předabován Prachařem a postsynchronní nasazení do obrazu je opravdu nešikovné. Snímek je solidní a sympatickou sportovní komedií nabitou humorem, láskou k fotbalu a výraznou postavou, která v českém filmu nemá obdoby.

 

Seriál se stal tak populárním, že už existuje i vlastní Laviho kolekce oblečení – JL10, jako mají velké zahraniční fotbalové hvězdy. Herec Jakub Štáfek dokonce dostal možnost zahrát si za skutečný třetiligový Vyšehrad, proti FK Loko Vltavín však branku nevstřelil… Mimochodem, od 29. června 2018 do 31. prosince 2018 byl seriál dostupný na internetové televizi Stream.cz.

Filmová verze seriálu jako reklama na celovečerák

Film slouží ale především jako prequel a jakási ´reklama´ k již zmiňovanému filmu. Propagačně ale splní producentská očekávání a zpětně rozvíří debatu o vyšehradském fenoménu. Snímek znovu probudí zájem a popularitu webseriálu Vyšehrad z roku 2016 a především přiláká diváky do kin příští jaro. Až do kin vstoupí oficiální film Vyšehrad: Fylm tak se teprve ukáže, jestli Laviho postava má potenciál rozjet frančízu z fotbalového showbyznysu. V tomto filmu uvidíte hned několik minut z připravovaného filmu a po titulkách budete s napětím očekávat, co nový film přinese. Vyšehrad: Seryjál zaujme a potěší především fanoušky a příznivce seriálu, které zároveň naladí na nový film.

 

Ondřej Pavelka si zahrál Pavla Krále, předsedu FK Slavoj Vyšehrad. Seriál vůbec měl skvělé obsazení, je vidět, že kvalita přitahuje kvalitu.

Když na film vyrazíte do letního kina, koupíte si popcorn a colu, nemůžete být zklamáni. Je to komerční film pro pestrou diváckou škálu – tento snímek chce bavit a rekapitulovat. Tím pádem budete nadmíru potěšeni a pobaveni – snímek působí průměrným, ale o to více zábavným a příjemným dojmem. Film vás oslní energickým závanem nenucenosti a zdravého uvolnění se špetkou nekorektnosti, hromadou vtipu a potřebného nadhledu. Jediným potencionálním problémem je, že většina diváků už seriál viděla, takže vědí na co jdou a mají jasná očekávání. Otázkou tedy je, jestli si chtějí potřebu kupovat lístky na film, který už vlastně viděli? A pro koho tedy tento do kin uměle nasazený film vlastně je?

Článek je převzat z webu kukátko.cz.

 

Vložil: Viktor Horák

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace