Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Testosteronová akce a krvavá cesta odplaty v podání Guye Ritchieho, Rozhněvaný muž. Filmová reflexe Viktora Horáka

15.07.2021
Testosteronová akce a krvavá cesta odplaty v podání Guye Ritchieho, Rozhněvaný muž. Filmová reflexe Viktora Horáka

Foto: Metro-Goldwyn-Mayer (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jason Statham tak, jak ho známe

Guy Ritchie s Jasonem Stathamem natočili nejtemnější film společné kariéry. Snímek je plný smutku, zloby a hněvu. Název filmu je více než přesný - jednoduchý, úderný a především všeříkající. Z nenápadného staromilsky akčního thrilleru se vyklubal velkolepý filmový zážitek. Tajemný muž přezdívaný ´H´ se vydává na cestu pomsty a vykoupení. Film bude mít premiéru v českých kinech 22. července.

Tento revenge thriller o pomstě a vykoupení je zatím nejtemnějším a nejdrsnějším filmem v Ritchieho filmografii. A že jich tento režisér gangsterek a krimithrillerů natočil více než dost. Snímek se v mnohém vymyká, ale přesto nese jasný režijní rukopis Guye Ritchieho. Za takovýto film by se nemusel stydět ani Michael Mann nebo S. Craig Zahler. Inspirace a podobnost s filmy Nelítostný souboj (1998, r. Michael Mann) nebo Na druhé straně (2018, r. S. Craig Zahler) se nabízí především ve spojitosti s hlavním tématem. Tím je pomsta, sebevykoupení a vykonání spravedlnosti. Příběh je zasazen do prostředí Los Angeles a konkrétně mezi přepravní společnost, která obrněnými dodávkami převáží miliony dolarů po celém městě andělů.

 

Hereckáho partnera Stathama hraje Holt McCallany, kterého známe například z výrazné role Billa Tenche v seriálu Mindhunter: Lovci myšlenek

Guy Ritchie: hitmaker, který vše, na co sáhne, mění ve zlato

Guy Ritchie je úspěšný britský režisér a natočil řadu kultovních filmů různých žánrů. Vždy přijde s něčím novým a trošku jiným, než byste od něj čekali. Debutoval úspěšnou kriminální komedií Sbal prachy a vypadni, kde se poprvé potkal s Jasonem Stathamem. Dále natočil úspěšné kriminálky Podfu(c)k, Rockenrolla, špionážní bondovský akčňák Krycí jméno U.N.C.L.E nebo stylovou akční fantasy Král Artuš: Legenda o meči. Naposledy nám představil disneyovský hraný remake Aladin nebo povedenou gangsterku Gentlemani. Scénář napsal Guy Ritchie, Ivan Atkinson a Marn Davies. Oba scenáristé napsali a produkovali film Gentlemani a připravují další Ritchieho film Five Eyes. Rozhněvaný muž je remakem francouzského thrilleru Krvavý prachy (2004, r. Nicolas Boukhrief). Hlavní roli ztvárnil Jason Statham, kterému sekunduje Scott Eastwood jako psychopatický zloduch, Hold McCallany, Josh Hartnett, Jeffrey Donovan nebo Andy Garcia.

 

Guy Ritchie při natáčení filmu Aladin v roce 2019, foto Walt Disney Pictures

Snímek vypráví příběh tajemného H, jenž nově nastupuje do transportní společnosti, která převáží obrněnými dodávkami milióny dolarů po LA. Do práce nastupuje chvíli po nepříjemném incidentu, kdy po přepadení jedné dodávky zůstali na místě mrtví strážci a civilista. H musí absolvovat tvrdý zácvik a vydává se na každodenní rutinu, která je plná převážení hotovosti z největších bankovních společností. S tím je spojené neustálé nebezpečí a strážci se každodenně ocitají v nebezpečí na život a na smrt. Postupně se dozvídáme, že Stathamovi jde o něco víc, než jenom chránit dodávky a vydělat si. Je vycvičený v boji, umí skvěle zacházet se zbraněmi a jeho kariéra rychle stoupá. Vypadá to, že tato práce má mnoho společného s jeho cestou pomsty.

Crossover lupičského filmu, rodinné tragédie a thrilleru

Ritchieho nový film je kombinací klasického revenge thrilleru s heist filmem, který vypráví intimní příběh plný smutku, osobního selhání a až nebezpečně ubíjející touhu po pomstě. ´Heistové´ filmy pracují se zápletkou, která vychází z lupičských filmů. Základem je nějaké přepadení nebo loupež - v tomto případě se jedná o gang, který přepadává obrněné vozy převážející peníze z obchodů a bank po městě. Princip ´revenge´ filmů je zase postaven na motivu pomsty, kdy je stěžejním hybatelem dění snaha se pomstít za křivdu z minulosti. V Rozhněvaném muži je hlavním motorem pomsty krutá rodinná tragédie, kterou si H dává za vinu. Tato životní událost ho žene kupředu na jeho cestě k odplatě.

 

Jason Statham hraje v podstatě pořád totéž - hláškujícího drsňáka. Ale jde mu to skvěle

Kombinuje srdceryvné až trochu klišoidní rodinné selhání s drsným thrillerem, který si zakládá na pomstě a vykoupení. Vše propojené s loupežemi a otcovským příběhem. Film stírá hranice mezi heistovým filmem o propracovaných bankovních přepadeních s osobním dramatem. Žánrově snímek přerůstá v temnou thrillerovou sondu do psychologie jednoho zlomeného drsňáka, který baží po spravedlnosti. Důležitým motivem postavy je také neustálá přítomnost titulního hněvu - H je velmi impulzivní a živelný hrdina z kterého hněv a zlost přímo číší. Ale tím dobrým způsobem - pouze v momentech a situacích, kdy se to hodí a nikdy to nepůsobí zbytečně nebo uměle. Celým snímkem je prodchnut britský humor hlavní postavy, který je patřičně černý a místy velmi nejednoznačný. Suchý britský humor k Ritchieho filmům prostě patří. A tento snímek je suchými vtipy prodchnut tak akorát. Dokonale a přesně v ten pravý čas rozmělňují jinak temně a drsně atmosférický thriller. Přesto se do takto vážného filmu výborně hodí a nepůsobí nijak rušivě - spíše naopak, jako nechtěný útěk z kruté reality.

Jason Statham si roli tajemného H přímo užívá. Je kamenný, drsný a skoro nemění tvář. Ztvárňuje klasického akčního hrdinu s pohnutou minulostí - není to žádný kladný hrdina, ale muž s temnotou v duši. Je to jednoduché, strnulé, ale sympatické herectví plné drsných a dlouhých všeříkajících pohledů. H většinu času kouká, mlčí a koná - není to žádná užvaněná figura, ale muž činu a akce. Občas nenápadně, ale úderně utrousí sérii sarkastických a tichých hlášek. Celkově je ve filmu minimum dialogů a tichému hrdinovi stačí zádumčivý pohled a především jeho vlastní konání. Mnoho nenamluví a neztrácí čas maličkostmi - nemá na to čas ani pomyšlení - musí jednat. Nemůže se vykecávat s každým na potkání - je tu kvůli důležitějším věcem. Má tajemné poslání, které postupně vyplouvá na povrch a ukazuje ještě temnější pozadí a lidštější tvář hrdiny.

 

Scott Eastwood tatínkovi Clintovi vypadl z ... Z otcovy strany má pět sourozenců, byť Clint Eastwood zavile odmítá sdělit přesný počet svých potomků 

Surový, drsný a opravdový - takový je film i hlavní hrdina

Guy Ritchie vypráví obrazem, náznakem a nefalšovanou klasicky pojatou filmovou řečí, která dává vzpomenout na akční thrillery z 80. a 70. let. Jednoduché filmové vyprávění je velmi tradiční, ale přesto ritchiovsky stylové. Divák vidí vše, co potřebuje, a stále má velký prostor k dotváření vlastních variací, které se organicky vzápětí spojí s děním. Přehledné přestřelky a komornější akční scény působí velmi realisticky a opravdově. Každý výstřel, zlomená noha nebo přeražená čelist je natočena až naturalistickým způsobem. Rozhněvaný muž je přesně jako filmový hrdina - surový, pravdivý a špinavý jakýmsi opojným způsobem. A právě v té špíně, zlosti a neupravenosti je ta hlavní síla, která dělá z filmu nezapomenutelnou událost.

Snímek svojí temnou, pomalou a drsnou atmosférou připomíná staré noirové filmy, které oslavují antagonisty a slibují jim vykoupení. Statham ztělesňuje ponurého hrdinu, který udělal mnoho zlého a nyní se snaží sjednat nápravu. Uvědomuje si následky svého konání, ale jeho mužská a otcovská čest ho žene k radikální pomstě. Od začátku je divákům jasné, že dokončení pomsty je to jediné, co Stathamově postavě pomůže a osvobodí ji. Je to nevyhnutelné - buď udělá, co musí, nebo zemře. Tvůrci zde reflektují prohřešky z minulosti, které se snaží hlavní postava napravit. Zkrátka a jednoduše film má jednoduché, ale silné poselství - každý si zaslouží druhou šanci.

 

Svého času populární filmový milovník Josh Hartnett (např. 40 dnů a 40 nocí), který se proslavil v kinohitu Pearl Harbor, na čas trochu zmizel z povědomí. A zde se objevil...

Přestože má film kolem dvou hodin, uteče velmi rychle, svižně a bez hluchých míst. Najednou skončí a vy si přejete, abyste ještě chvíli mohli sledovat tu vyšťavující, ale opojnou a strastiplnou cestu za Stathamovým sebevykoupením. Rutinní rozvážky a nakládání dolarových bankovek z obchodů a bank střídají sekvence z baru, kde ochranka vozů pije pivo a hraje kulečník. Ponuré a osudové rozhovory jsou prošpikované suchým britským humorem a skvěle padnoucími hláškami. Následně jsme svědky brutálních přestřelek a umně vykonané loupeže, která ale není dokonalá. Film si také nemohl odpustit scénu, jak se plánuje přepadení bankovního automobilu - tyto scény nedají nevzpomenout na netflixovský megahit Papírový dům a důmyslně vymyšlené krádeže. Dojde i na naturalistický krvavý střet mezi lupiči a ochrankou, který svojí syrovostí skládá poctu ikonické přestřelce ve filmu Nelítostný souboj.

Osudová pomsta a sebevykoupení

Postupně se nám odhaluje minulost a hlavní pohnutky tajemného H. Film je členěný na několik kapitol a různě skáče v čase. Flashbacky z minulosti se střídají s aktuální prací v přepravní společnosti. Vše se ke konci nenápadně, takřka automaticky spojí do ohromujícího celku, který diváky ještě více napojí na hlavního antagonistu. Toto propojení minulosti se současností působí až osudovým dojmem. Všechny dílky vyprávění do sebe skvěle zapadnou a divák je spokojen jednoduchou, ale efektní a působivou podívanou, která má silné, i když místy předvídatelné vyvrcholení.

 

I nový film Guye Ritchieho, který sice ještě nemá název, ale již počítá s účastí Jasona Stathama

Je to takový ten typ filmu, který se dnes už málokdy vidí. Rozhněvaný muž se drží stylu a nádechu typického pro drsné a jednoduché revenge thrillery z 80. let. Tento ´chlapský´ druh filmu už dnes v kinech málokdy vidíme, ale o to více se cení, když se povede. Pro Guye Ritchieho poměrně netypický film zahřeje u srdíčka všechny milovníky akčních a přímočarých filmů, které diváky pobaví a nesou jasné poselství. Zároveň si ale neodpustí temnou a ponurou atmosféru plnou drsňácky jednoduchých, ale svébytných figur a notnou dávku osudovosti. Takovéto filmy si na nic nehrají, ale přesto zahřejí každou cinefilní duši.

Článek poprvé vyšel na převážně kulturním webu kukátko.cz.

 

Vložil: Viktor Horák