Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Tři slova: Jo Nesbø, Pentagram. A Praha

09.07.2021
RECENZE Tři slova: Jo Nesbø, Pentagram. A Praha

Foto: Kniha Zlín

Popisek: Jo Nesbo je současný norský spisovatel a hudebník

Kniha Zlín se rozhodla pro reedici titulů, jež nepotřebují dlouhé představování. Znovu je na scéně omšelý a často zpitý policista, jeho překladatelka Kateřina Krištůfková a dávka adrenalinu vhodná pro deštivé letní večery. Páté pokračování nabídne všechno známé, přidá půvab české metropole a jednu odkládanou pointu týkající se Holeova kolegy Toma Waalera.

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon.

Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu. Zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem...

Přestože se jedná o dosti rozsáhlé čtení 456 stran, měl jsem ho za sebou za zhruba čtyři dny. Ačkoli jsem Nesbøa  znal, čím častěji ho čtu, tím víc se mi líbí.

Jelikož jsem shora načrtl osnovu děje, přidám to, co v ní chybělo.

Hole se nachází ve stavu, kdy bojuje nejen o jistou přízeň a důvěru k práci, ale především se topí ve svém osobním životě. Potácí se mezi nemožností spát, myslet, fungovat. Jeho láska k cigaretám a nalejvárnám všech druhů je dostatečně známá. Tentokrát se však autor pustil do boje s ještě horším nepřítelem, s abstinencí.

Pentagram má poměrně jasný děj. Postupně se objevují mrtví s kulkou v hlavě, kterým chybí prst. Každému jiný. Hole si dává na čas, aby ve finále našel to nejpodstatnější, motiv. Jak už to bývá, čtení vás sice někam vede, ale nakonec se kurs otočí úplně jiným směrem. V tomto případě půjde nejen o odhalení vraha či vrahů, ale také o Holeova kolegu. Harry ho spojuje s tajnou organizací pašeráků zbraní a dalších všemožných zločinů. Ačkoli to šéfové nechtějí slyšet, protože absentují důkazy, docela brzy se ukáže, že Hole neblafoval.

Závěrečná scéna, kde má titulní postava prokázat svou loajalitu velmi nevšednímu klanu, je úžasná a korunuje celý Pentagram. Zločinům jsem věřil, ačkoli mi někdy přišly poměrně složité. Tahat mrtvolu do patra, tam ji ukrývat na věšáku, to bylo mírně řečeno přitažené za vlasy. Naopak poslední objevené tělo mi dávalo největší smysl, návrat do lůna.

Z těch necelých pěti stovek stran mi okamžitě naskočí jediná scéna; takže kdyby se mě někdo na Pentagram zeptal, první, co odpovím, bude trus za nehtem. Nebudu to rozvádět, ale na ten detail se zaměřte. Stejně tak u závěrečné konfrontace mezi mordýřem a Holem pozorně čtěte, abyste pochopili pointu. Musel jsem si ji dát dvakrát, a to jen v aktuálním vydání.

Mrazivě na mě znovu zapůsobila Praha, zejména pak krátký návrat do porevolučního období z úst jednoho šejdíře. Že má česká metropole i další role, je pravda, ale jsou nepodstatné. Při první zmínce o pistoli výroby CZ vám to dojde.

Pentagram je jedna z nejlepších knih Nesbøa. Má říz, nemá moc hluchých míst. Co mě příliš nebavilo, byly pochopitelně scény s Olegem, nevlastním synem... Mám raději napětí než formování poměrně striktně daného charakteru. Všechno ostatní bylo dokonalé a bezchybné.

Kniha Zlín má v plánu už brzy vydat odvrácenou stranou Bangkoku, tedy Šváby (Kakerlakkene, 1998), což je dostatečné lákladlo nejen pro mě.

P.S. Pokud jste od norské celebrity ještě nic nečetli, začnete určitě prvními díly. Pokud byste šli od dvanáctky dolů, utekly by vám vztahy. Ty nejpodstatnější jsou zaměřeny na Bjørna Holma a Beátu, dále na taxikáře Eikelanda a samozřejmě na vedoucího oddělení Møllera.

Nejde jinak než devadesát procent, světový bestseller.

Vložil: Zdeněk Svoboda