Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prošel tu kdysi AIDS, řešila se Frantova dětská epilepsie, Gábinino studentské mateřství, eutanázie... Jaké je zákulisí Ulice? TV glosář Ely Novákové

28.06.2021
Prošel tu kdysi AIDS, řešila se Frantova dětská epilepsie, Gábinino studentské mateřství, eutanázie... Jaké je zákulisí Ulice? TV glosář Ely Novákové

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: V Ulici je to stejné jako v životě. Někteří tu žijí léta, další přicházejí i odcházejí. Kdysi, při oslavě prvního výročí seriálu, se mluvilo o snu dočkat se desátých či patnáctých narozenin. Obě výročí už se přehoupla a jedeme dál. Žít každodenní alternativní život k tomu svému ani české diváky nepřestává bavit.

V loňském roce si štáb ani herci přes léto neodpočinuli, protože se dohánělo karanténní jaro, kdy se natáčet nemohlo. Letos v hostivařském studiu prázdniny budou, už se ale chystají podzimní pokračování příběhů všech oblíbených hrdinů a lákadla pro diváky na webu.

Ulice je seriál s mnoha specifiky. Nikdo jiný si u nás netroufl na produkci takzvané soap-daily, tedy každý všední den vysílaného vztahového seriálu. Nova byla ovšem před sedmnácti lety v takové finanční a personální kondici, že si vyhazovala z kopýtka a pozůstatkem tehdejšího rozmařilého podnikání jsou hostivařské ateliéry a stále pokračující Ulice.

Neporazitelným rekordmanem na poli soap-daily je americká General Hospital, která se vysílá nepřetržitě od roku 1963. Příběhy lékařského personálu ze Všeobecné nemocnice se od té doby rozvětvily a dnes se víc zaměřují na celé město Port Charles a život mnoha lidí, kteří už dávno opustili okrsek s nemocnicí. U obrazovek se vystřídalo několik generací diváků, sledování seriálu se v některých rodinách dědí a celé rodiny prožívají dramata hrdinů, jako by byla jejich vlastní. Daily soap opera ovlivňuje život mnoha lidí víc než zpravodajství. Na tom jsou tyhle nekonečné seriály ostatně založené – simulují reálné životní situace a umožňují divákům se s hrdiny takřka intimně sblížit. 

 

UliceMezi Vlastou (Rudolf Hrušínský) a Amálkou Peškovými (Dana Syslová) to nečekaně zaskřípalo. Amálka má najednou pocit, že potřebuje mít v životě něco, o čem rozhoduje sama a Peškovi se to vůbec nelíbí.

Pořádek především

Když jsem před sedmnácti lety objevila svět Ulice, byla to pro mě stejná novinka jako pro všechny zúčastněné. Vzpomínám si, že mi první šéfrežisér projektu Dušan Klein líčil, jak se všichni za pochodu učí systém výroby, jak se předepisují scénáře, jak neúprosný je pětitýdenní výrobní rytmus. Na jeho počátku je napsaných pět epizod, na konci se vysílají. Ateliéry, rekvizity, kostýmy, maskérna, technika a samozřejmě herci musí fungovat jako hodinový stroj. Protože jakmile se něco zadrhne, strhne to řetězovou reakci problémů. Jistě se občas stane, že někdo onemocní, případně se 'jen' o pár hodin zadrhne v dopravní zácpě na dálnici. Rychle musí nastoupit záloha, produkce žhaví telefony, upravuje se natáčení jednotlivých epizod. Takových situací se za léta praxe odehrála řada a dnes si štáb dokáže pružně poradit, vždy je to ale narušení pořádku, který je tady na prvním místě.

 

UlicePotvora Ája Holoubková (Barbora Mudrová) si najednou uvědomila, že dítě je starost a samotnou ji to nebaví. Zato z alternativce Mária Doubka (Jiří Kniha) se stal nečekaně starostlivý otec. Bude ale ochotný se k Áje vrátit, když se k němu zachovala tak hnusně? 

Je až neuvěřitelné, že při tom všem se v hostivařských ateliérech od začátku vytvořila přívětivá atmosféra, všichni, kdo se na Ulici podílejí, sem chodí rádi a přátelská spolupráce tu funguje od dramaturgie až po místní kantýnu. Ulice se vysílá na Nově, nicméně ateliéry jsou stát ve státě, žijí svým životem. Jistě, nikdo není nenahraditelný, realizační tým zažívá drobné i zásadnější proměny, mění se i hrdinové, ale vše stále běží dál, jako život sám.

V květnu zaznamenala Ulice dokonce rekordní sledovanost, v průměru ji od začátku letošního roku v kategorii 4+ sleduje 1 250 000 diváků. To je obrovské číslo a důkaz, že příběhy lidí z Ulice u nás fungují stejně jako v Americe General Hospital. I když mnoho milovaných hrdinů už dávno odešlo, diváci se ochotně identifikují s příběhy těch nových.

 

UliceVilma Nyklová (Jaroslava Obermaierová) a její syn Lumír (Václav Svoboda) už zažili v Ulici chvíle radostné i smutné. Jako jedni z mála obyvatel jsou tu od samého začátku a jejich příběh stále pokračuje. Zůstane vdovec Lumír sám s malým synkem, nebo se objeví nová paní Nyklová?

Inspirace pro každého

Kreativní producentka Ulice Silvie Klasová řídí hostivařskou továrnu na nápodobu života už sedmým rokem. „Mám za úkol dohlížet na obsah seriálu od té první myšlenky až po to, co vidí diváci na obrazovkách. Řeším příběhy s dramaturgy a samotnými autory a dále hercům vysvětluji jejich role a dějové oblouky, které je čekají, dáváme si zpětné vazby, bavíme se o tom, co funguje a co ne. Zároveň také mluvím s režiséry o tom, jaký je dlouhodobý záměr, protože se točí od pondělí do pátku a režiséři se střídají a musí být zasvěceni do toho, co se dělo předtím a co bude následovat, aby věděli, jak pokračovat dál,“ vysvětluje v jednom z rozhovorů, co její práce obnáší.

 

UliceRadka Mastného (Pavel Novotný), hamižného zkorumpovaného komunálního politika, škůdce Ulice a mnoha jejích obyvatel, semlely boží mlýny skoro na kaši. Po drsném maskovaném útoku mu zůstaly trvalé následky, to ale neznamená, že kolem sebe nekope dál.

Z toho je patrné, že je to právě ona, kdo dokonale zná veškeré dění v seriálu. Však také říká, že má někdy pocit, že hrdinové jsou její dobří známí. A jejím cílem je, aby se stali prostřednictvím obrazovky dobrými známými diváků. Nemůžou všichni mít rádi všechny, tak to nefunguje ani v našich životech. Někdo je sympatický, někdo je chronický hajzlík, jiný prožije situaci, která mu obrátí život naruby a změní i jeho chování. Každý má ale svůj příběh, který je něčím zajímavý. 

 

UliceZubařské manželství Blanky (Linda Rybová) a Luďka (Vasil Fridrich) Volákových se rozpadlo, chudák labilní Blanka se střídavě utápí v alkoholu a v nadějích a manipulativní Luděk si stále myslí, že ji zase dostane zpátky. Momentálně je Blanka jakž takž fit a snaží se začít nový život bez Luďka, jenže je otázka, jak dlouho jí to vydrží, když milovaný Evžen si našel jinou partnerku.

Velká politika se v Ulici neřeší

Ambicí kreativní producentky je předkládat divákům témata každodenního života. Z výrobního hlediska není například možné, aby Ulice žila celostátními volbami, a tak má tahle mikročtvrť svou vlastní komunální politiku. V bojích o radnici se ovšem promítá to, co se projevuje i na jiných úrovních. Jsou tu lidé s poctivým zájmem o budování čtvrti i lidé úplatní, hamižní a mocichtiví. Lidé se potkávají, seznamují, mladí se berou i rozcházejí, rodí se děti, někdo umírá. Život nabízí nekonečnou škálu vztahových zápletek. Zároveň ale předkládá k řešení i mimořádné situace. Některé z nich jsou celospolečenským jevem, a tak jejich zobrazení a nástin řešení přináší divákům i jakousi osvětu, seznámení s širším záběrem problematiky, která je třeba pro někoho velmi osobní. Ulicí prošel kdysi AIDS, řešila se Frantova dětská epilepsie, Gábinino studentské mateřství, právo na eutanázii...

 

UliceEvžen Šmýd (Martin Finger) se smířil s tím, že soužití s Blankou není možné. Našel si novou přítelkyni, současnou majitelku hospody Kateřinu Dubovskou (Martina Randová), nic vážného, až na to, že spolu spí...

Velkým tématem posledních sezón je alkoholismus. Sotva se Evžen dal do pořádku, objevila se nešťastná Blanka. A ukázalo se, že ženský alkoholismus je jiný než mužský. Kdysi jsme už v Ulici zažili homosexuální pár, nyní jsme ale s velmi konzervativním starým Peškem řešili, jak se postavit k situaci, kdy se vám 'zblání' sestra ve vyšším věku a rozhodne se uzavřít partnerství s přítelkyní. Šikana na pracovišti potkává nepříliš sebevědomého Vítka, milostný trojúhelník se řeší v učitelském sboru gymnázia mezi ředitelkou, Magdou a Prokopem.

 

UliceNejnovější rodinou v Ulic jsou Klímovi. Přistěhovali se do Prahy z Liberce, protože Vítek (Filip Čapka) se dal zlákat vidinou lepšího postavení v pražské pobočce banky. Zatím mu ale pšenka nekvete, šéf ho šikanuje a Vítek v sobě hledá sílu se vzepřít. To jeho žena Iva (Hana Baroňová) se našla rychle - je šikovná masérka a fyzioterapeutka a klienti se jí jen hrnou. Pronajala si místo v salonu, kde se šije a dělá se manikúra. Ale zdá se, že mezi osazenstvem salonu to také trochu skřípe. Klímovi si prostě ještě projdou nejednou zatěžkávací zkouškou.

Hodně se teď v Ulici zabýváme krizí důvěry. Jako by tohle téma hýbalo společností na všech úrovních – a popravdě, ono to tak zjevně je. To, že nevěříme představitelům státu, začíná někde tam, kdy jeden druhého zradí v nejbližším okolí. Nemusí jít zrovna o manželskou nevěru, zdánlivě idylický vztah Máry a Karly nabourá od základu to, že Mára před manželkou zatajil dluhy. Dokonce i starý Pešek a jeho Amálka mají problém, starý pán totiž vůbec nechápe, proč si Amálka buduje vlastní chatičku, a tak se Amálka uchyluje k zatajování některých svých akcí. Narovnat vztah, narušený nedůvěrou, vyžaduje velké snažení z obou stran. Lhaní a mlžení je to nejhorší, čeho se ve vztazích na všech úrovních dopouštíme, ať už jde o vztahy v rodině, na pracovišti nebo ve vztahu občan – politik. Ona totiž pravda vyjde najevo jako olej na vodu – a to bychom si měli neustále připomínat, když nás napadne něco zatajit nebo nahradit líbivější verzí.

 

UliceTrouba Miloš Knobloch (Jiří Štrébl) a Anička Lišková (Ljuba Krbová) jsou letitými přáteli tak trochu z donucení - Miloš je manžel Evy, jejíž dceru Anička vychovala. Milošovy úlety jsou věčnou a vděčnou komickou vložkou v příbězích obyvatel Ulice, a tak jeho linka určitě neskončí. Minimálně jako kamarád Bedřicha Lišky, bývalého Aniččina manžela, se bude objevovat na scéně dál.

Otevřený konec sezóny

Silvie Klasová v chatu s diváky Ulice prozradila, že letos se žádné efektní tečky za sezónou nedočkáme. Všechny příběhy zůstanou otevřené a v září jen poskočíme o ten kousek, který se odehrál mimo obrazovku o prázdninách. Jak to asi bude dál s Lumírem a Ingrid, kteří se chystají strávit společnou dovolenou se všemi dětmi? Není nakonec dobré přátelství lepší varianta, než pokus o větší sblížení? Co se stane s manželstvím Máry a Kláry, když Mára na tři měsíce zmizí za výdělkem na ropné plošině v Norsku? Jakou roli sehraje rodinný kamarád policista Jiří Herman a co se odehraje v jeho vlastním životě? Jak zacloumá s Janou spolubydlení s ráznou matkou a kam se posune Janin vztah s rodinou jejího otce? Co Franta, jeho cesta za Bárou a jeho vztah k synkovi v Holandsku? Jak dopadne Liškova léčba rakoviny prostaty a vydají se s Aničkou po letech skutečně na společnou dovolenou? Dokáže se Vítek postavit čelem šikaně svého šéfa?

Kreativní producentka slibuje, že i když letos neuvidíme žádný prázdninový speciál, se svými oblíbenými hrdiny budeme moci žít i v létě. Každý týden totiž na webu Ulice najdeme upoutávku na pokračování některého z rozehraných příběhů, a dovíme se tak alespoň trochu, co Ulici čeká na podzim. Je to totiž pořád něco jako vaše ulice (vesnice, čtvrť, městečko), pořád jste to tak trochu vy...

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková