Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Nově se hasí, v ČT planou vášně, Prima zručně pádluje různými proudy. Televize v předvolebním létě neodpočívají. TV glosář Ely Novákové

21.06.2021
Na Nově se hasí, v ČT planou vášně, Prima zručně pádluje různými proudy. Televize v předvolebním létě neodpočívají. TV glosář Ely Novákové

Foto: TV Nova

Popisek: Co ste hasiči... TV Nova si na léto připravila úplnou novinku. Od 9. července začne vysílat hvězdně obsazený seriál Co ste hasiči odehrávající se v prostředí vesnice Horní. V centru děje je místní hasičská jednotka a její přímočarý velitel Petr, kterého ztvárnil Petr Rychlý. Úplatný starosta obce v podání Václava Kopty (na snímku) je naopak známý pletichář a snaží se hasiče v Horní zrušit.

Veřejnoprávní televize prožívá vleklou krizi, kterou diváci na obrazovce sice nevidí, ale bezpochyby se jich týká. Komerční televize vedou svou válku o sledovanost, i když jindy si dávají v létě trochu oddych. Na podzim nás čekají volby, koronavirus je stále téma číslo jedna a čeští hltači seriálů a zábavy diskutují o tom, jakou tvář k nim obracejí televizní stanice.

Sledování televize patří ke každodenním rituálům většiny národa. Menšině se omlouvám, respektuji ji, ale pro ni tenhle sloupek holt není. Lidové rčení praví: „Ten je chytrej jako rádio.“ Dnes bychom ho asi opravili na ...chytrej jako televize..., nicméně skrývá se v něm stále totéž. Média vědí mnoho, ale nevědí všechno a jejich výpovědi je třeba konfrontovat s realitou našich všedních dnů a filtrovat zdravým rozumem. Stále ještě jsme zavaleni každodenními čísly a informacemi o virech, varováni ministry nejrůznějších rezortů, že si máme dávat pozor na to i ono, odborní i ´obyčejní´ lékaři se předhánějí v názorech, které mají potřebu nám sdělovat z obrazovky.

Ale – léto je v plném proudu, někomu kvetou kytky na balkoně, jiný se chystá sklízet rozbujelá rajčata. A ten, kdo se v hlíně nerýpe, vyráží do lesa nebo na koupaliště a dýchá ten zavirovaný vzduch plnými doušky a vrací se domů zdravý, ošlehnutý sluncem a s veselou myslí. Pak si pustí zprávy a bum! dostane před spaním dávku hrozeb a strachu. Nezbývá než doufat, že okurková sezóna na obrazovkách nám přinese také trochu pěkných obrázků, vymazlených zvířátek a okurek a nechá nás v klidu usínat. I když předvolební klání, jejichž frekvence se jistě v televizích bude stupňovat, bude nejspíš také pořádný nářez. 

Moravec versus Tománková

Ještě teď v červnu dostáváme největší dávku politických emocí pravidelně k nedělnímu obědu. V jedenáct začíná Partie Terezie Tománkové na Primě, o hodinu později navazují Otázky Václava Moravce na ČT1 + ČT24. Zatímco v televizi veřejné služby se většinou stále točíme kolem dokola rozvolňování, očkování a roušek, na Primě se sahá po ožehavějších tématech. Tuto neděli se Tománková vyptávala ministryně spravedlnosti Marie Benešové a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na to, kudy se ubírá kauza nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a jmenování jeho nástupce. Upřímně: duel dvou opráskaných právníků nám nic nového neřekl, přesto byl po všech těch virózách mentálním osvěžením.

 

Václav Moravec se svými Otázkami tak nějak patří k rekvizitám ČT. Foto ČT

Navíc Terezie Tománková vede rozhovory jemnou, ale nekompromisní ženskou rukou a sledovat její moderátorskou práci je v poslední době výrazně zajímavější než léty praxe opotřebovaného Václava Moravce, z něhož čiší nejen profesní rutina, ale také to, že už se se všemi aktéry debat potkal několikrát a velmi dobře ví, co z nich dostane a na co se ptát prostě nemá smysl.

 

Partie Terezie Tománkové, foto FTV Prima

Nechci se pouštět do úvah o tom, která televize je u nás víc zpolitizovaná. Kauza jmenování nových členů Rady ČT a její nekonečné probírání v Poslanecké sněmovně je veřejnosti dostatečně známá, boj o nezávislost ČT bude ještě mnohokrát rozebírán a nejspíš nikdy neskončí. Připusťme, že Česká televize v posledním roce plnila veřejnou službu ve smyslu pomoci dětem a rodičům na online výuce, na poli zdravotnické osvěty i na poli dramatické tvorby nové i reprízované pro všechny, koho karanténa zavřela doma. V případě politických debat se chová Prima jaksi méně sešněrovaně, jenže Prima není řízena Radou ČT, že... Nejspíš až po volbách uvidíme, kam bude ČT nasměrována dál. Divák – ač si to o něm myslí mnoho čelních představitelů tohoto státu – není blbec, svůj názor si udělá, i když je debatami snaživě manipulován. 

Gratulace animovanému filmu

Česká televize je velmi úspěšným koproducentem řady filmů. Tentokrát patří gratulace mimořádnému počinu, totiž celovečernímu animovanému filmu. Sláva české animace patří žel minulosti, nicméně čas od času se v tomto oboru podaří vybojovat prostředky na zdlouhavou a finančně náročnou produkci a pak se ukáže, že naši výtvarníci se v obrovské konkurenci zámožnějších zahraničních studií stále dokážou prosadit. Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová již získala světová ocenění za krátké filmy, tentokrát se jí ale konečně podařilo natočit celovečerní film. Jmenuje se Moje slunce Mad a vypráví příběh české dívky, která se rozhodne odejít za hlasem svého srdce a žít s milovaným mužem ve vzdáleném Afghánistánu. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí. A těch se dočká v míře, jakou si ani nedovedla představit.

 

Velký úspěch Michaely Pavlátové, foto Aerofilm

Film byl právě předveden světu na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy a získal zde cenu poroty. Po dlouhých 28 letech se tak český celovečerní kreslený film prosadil v mezinárodní konkurenci a režisérce i všem, kdo se na produkci podíleli, patří upřímná gratulace. 

Nova nasazuje prázdninový ´trhák´

Zatímco ČT i Prima najíždějí na odpočinkové reprízové letní schéma, Nova se pere o diváky dál. Poté, co ji Prima převálcovala Slunečnou i Sestřičkami a pokus o nový doktorský seriál Anatomie života se moc nepodařil a po dvaceti dílech skončil, zkouší Nova nalákat diváky na letní premiéru. Tentokrát to nebudou žádní doktoři ani sestřičky, ale muži pevných svalů a hrdinských činů – hasiči.

Už 9. července tedy zavítáme do Ladova kraje, malebných středních Čech, kde ve vesničce Horní   každou chvíli hoří a do boje s plameny vyráží místní hasičská jednotka pod velením svérázného Petra. Poctivý a cti dbalý chlapík to ve vsi nemá úplně lehké, ne každý je totiž jako on. Zvlášť úplatnému starostovi leží hasiči pořádně v žaludku. A právě tihle dva muži stojí v centru dění nového seriálu Co ste hasiči. Petr Rychlý odložil bílý plášť z Ordinace a nasadil si hasičskou helmu, Václav Kopta, který v době koronaviru našel novou práci i zábavu jako řidič autobusu, se znovu vrátil před kameru v obleku nafoukaného vesnického starosty. Kolem nich se bude nejen podpalovat a hasit, ale samozřejmě i řešit každodenní život obyvatel Horní.

 

„Petr, kterého hraju, je přímý člověk. Stačí mu pouhé podání ruky. Předpokládá totiž, že i ostatní lidé jsou stejně čestní jako on,“ prozrazuje o své seriálové postavě Petr Rychlý a přiznává, že uchopení kladné figury je pro herce vždycky složitější. „Inspiraci pro tuto postavu našel scenárista Ruda Merkner ve skutečné žijící osobě. Napsal ji podle svého souseda z chalupy, hasiče Ládi, který slouží v Těptíně. Moc mi pomohlo, že jsem se s ním mohl potkat,“ dodává. Foto TV Nova

Hasičské téma je v českých krajích dobře známé. Velitelem hasičů a ostrostřelců byl už Bartoloměj Pecka v podání Vlasty Buriana. A hořká komedie Hoří, má panenko! proslavila Miloše Formana ve světě. Nova slibuje nejen vztahové propletence, ale také humor. Každá epizoda seriálu bude uzavřena překvapivou pointou. Tak si přejme, ať Nova s tímhle projektem neshoří a přes léto nás dobře pobaví.

 

Vložil: Ela Nováková