Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Black Space: Izraelský masakr na střední boří stereotypy a nabízí překvapivá rozuzlení. TV reflexe Andrey Musilové

16.06.2021
Black Space: Izraelský masakr na střední boří stereotypy a nabízí překvapivá rozuzlení. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: O krvavém masakru na střední škole informují média bohužel často, s výjimkou tragédie ve Žďáru nad Sázavou to ale doposud byly naštěstí zprávy ze zahraničí. Pokud na to máte nervy, můžete ho prožít s detektivem Rami Davidi, kterého si 'střihl' charismatický Guri Alfi.

Čekali byste thriller o teroristickém útoku na střední škole spíš z pera amerického scenáristy? Sahar Shavit a Anaf Gafni vytáhli eso z rukávu a představí nám mnohovrstevnatou izraelskou verzi.

Filmografie obou tvůrců napínavé minisérie nejsou žádné dlouhé seznamy, o to víc překvapí a potěší postupné budování děje včetně zdánlivých maličkostí, sehrávajících později důležitou roli. Sahar Shavit debutoval snímkem Beneath the Silence (2016), na kterém se podílel jako scenárista i režisér. Pro Anaf Gafni je Black Space úplná premiéra.

Hlavní roli si užívá charismatický Guri Alfi, v policejním stejnokroji zazáří také Assi Levy. Další role si zahráli Reut Alush, Shai Avivi, Liana Ayun a další řádka izraelských herců, jejichž jména nám budou říkat… no, nejspíš to samé, jako když izraelským divákům představíte herecké obsazení Pustiny. To není kritika, jen komentář k současné tvorbě Izraele, která je většině z nás na míle vzdálená. Právě díky Black Space si odnáším předsevzetí nakouknout víc pod pokličku izraelské filmařiny.

 

Black Space

Na počátku je úplně obyčejný školní den. Jenže pak se rozpoutá peklo.

Krvavý hon na střední škole

Ale teď už pojďme skočit přímo do děje, s tím se ostatně nepářou ani samotní tvůrci. Žádná dlouhá expozice ani čekání na dějovou rozbušku. Při slavnostním ceremoniálu je ve škole pouze poslední ročník. Během písně jedné ze studentek do auly vniknou tři ozbrojenci v maskách jednorožců a vypukne krvavý hon. Někteří studenti jsou zastřeleni na místě, zbytek s křikem prchá a schovává se všude po budově. Kamera je syrová a celá scéna je zachycená tak reálně, že se vám zježí všechny vlasy na hlavě. Nic pro rodiče středoškoláků stejně jako zpracování dalších událostí. Právě proto i otrkaný Netflix před spuštěním prvního dílu varuje před násilným obsahem.

Policejní detektiv Rami Davidi (Guri Alfi) je na prohlídce u oftalmologa kvůli zánětu okolo jeho oční protézy. Zatím netušíme, za jakých okolností přišel o oko. Po telefonátu z ústředí spěchá přímo do akce bez ohledu na varování lékaře. Uznávám, zní to jako klišé, ale bez obav – Rami je sympaťák. Není prvoplánový, tušíte za ním hlubší příběh.

 

Black Space

Brzy vyjde najevo, že tenhle útok nebyl jen dílem šílence, přicházejícího odkudsi zvenčí. Jenže kdo za ním tedy stojí a proč?

Společně s další policistkou Nogo (Assi Levy) a vyšetřovacím týmem pročesávají celou školu. Někteří teenageři se schovávají ve třídách, další se najdou důmyslně poschovávaní až po pár hodinách. Co se ale najít stále nedaří, jsou pachatelé a zbraně. Na konci pátrací akce Rami odhalí tři přikrčené Palestince na střeše. Jde o dělníky, kteří ji opravovali. V Izraeli jde o obvyklé podezřelé. Případ uzavřen? Čekající rodiče a napumpovaná veřejnost chce zadržené Palestince cestou do policejních dodávek lynčovat, ale nejspíš to bude všechno úplně jinak…

 

Black Space

O napětí rozhodně nebude během pátrání nouze, ještě překvapivější ale bude rozuzlení

Aplikace, která v sobě ukrývá klíč

Mezitím se rozvíjí dějové linky postav středoškoláků. Jeden z nich, Shir Tadmor (Gily Itskovitch), s úlevou zjistí, že jeho bratr je v pořádku, ale nejlepší kamarád byl zastřelen. Důležitou úlohu by mohla sehrát potetovaná Maayan (Hadas Jade Sakori) se svým přítelem, který v době události nebyl v budově. Nejpozději tady vám mihne hlavou podezření, že nešlo o útok zvenku, ale zevnitř. Jak dokazuje i kamerový záznam, ten den do školy nevešel nikdo cizí. Okruh podezřelých se tak ze tří Palestinců rozšířil na 400 studentů a učitelů školy.

Davidi se pouští do pátrání mezi studenty, zajímají ho jejich vztahy a vazby. Škola je pro něj blízká, protože na ní sám před mnoha lety studoval. Co všechno se tu změnilo? Nejde jen o generační propast, i když i ta hraje roli. Přinejmenším v tom, že v jeho mládí se život neodehrával na sociálních sítích. Tajemná aplikace Black Space, na kterou narazil, v sobě ukrývá klíč k pochopení hlubších příčin a dopadení pachatelů. Byli čtyři středoškoláci zastřelení náhodně, nebo šlo o chladnokrevný úmysl?

Dalšími díly se budou v působivém kontrastu prolínat nejen osudy současných izraelských náctiletých, ale také vzpomínky čtyřicátníka Davidiho. Právě jeho minulost a dávné zranění mohou posunout vyšetřování dál. Také si s ním můžeme povzdechnout, že „teenageři už nejsou jako dřív“ – a to nejen v Izraeli.

 

Proč se na to podívat?
Náhled do běžného života v Izraeli napříč generacemi, skvělá kamera, svižný dějový spád, uvěřitelné herecké výkony.

Proč se na to nedívat?
Nic pro vás, pokud nemáte rádi explicitně vyobrazené násilí a nechcete mít noční můry z toho, o čem přemýšlí vaše odrůstající děti.

 

 

Andrea Musilová

Vložil: Andrea Musilová