Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skvěle funguje proti strachu ze stáří, nemoci a smrti. Michael Douglas v třetí sérii Kominského metody. TV reflexe Andrey Musilové

09.06.2021
Skvěle funguje proti strachu ze stáří, nemoci a smrti. Michael Douglas v třetí sérii Kominského metody. TV reflexe Andrey Musilové

Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Michael Douglas jako Sandy Kominsky

Los Angeles je jako filmová Aljaška. Svůj pomyslný zlatý valoun sem jezdí hledat spoustu hledačů slávy, vrtkaví producenti si ale vyberou jen pár vyvolených. Štěstí patří připraveným, proto budoucí herci a herečky hledají svého guru, s jehož pomocí Hollywood objeví a docení jejich talent. Když už nevyjde hlavní role po boku Leonarda di Capria, třeba to konečně klapne aspoň v reklamě na šampón. Právě od toho je tu učitel herectví Sandy Kominsky (Michael Douglas).

Tvůrcem seriálu je americký producent, scénárista a skladatel Chuck Lorre, který je podepsaný pod kultovními sitcomy jako Teorie velkého třesku, Dva a půl chlapa, Cybill nebo Dharma & Greg. Mimochodem, na Dva a půl chlapa odkazuje i 14. díl Kominského metody, kdy studenti herectví odehrají etudu právě z tohoto seriálu.

 

Chuck Lorre při natáčení

Za seriálem stojí tvůrce Teorie velkého třesku

Chuck Lorre napsal scénář spolu s Alanem J. Higginsem a kromě vtipných skečů ušitých na míru dvou stárnoucích herců stojí za uvěřitelností a lehkostí scén i jeho vlastní zkušenosti. Chuck Lorre oslavil 68. narozeniny a jak jinak se vyrovnat s peripetiemi přicházejícího stáří, než proti němu namířit vodní dělo štiplavé ironie?

Michael Douglas a Alan Arkin působí dojmem, jako by se znali od základky

Představovat Michaela Douglase je zbytečné (Válka Roseových, Základní instinkt, Skandální odhalení, Volný pád a desítky dalších hlavních i vedlejších rolí). Ale věděli jste, že jeho sarkastický parťák Alan Arkin v roli agenta a producenta Normana Newlandera zazářil vedle nádherné Audrey Hepburn v thrilleru Čekej do tmy (1967)? Povědomý vám může být také jako inspektor Clouseau a kapitán Yossarian z protiválečné minisérie Hlava 22. Mimochodem, Alanovi Arkinovi je neuvěřitelných 87 let. Upřímně bych si přála v tomto věku sekat kousavé dialogy a prohánět po kavárně číšníka v letech stejně jako on…

 

Michael Douglas a Alan Arkin jako staří přátelé, co do sebe v jednou kuse rejou, jsou famózní

Černý humor patří i k umírání

Postava Sandyho a jeho neustálé vnitřní rozpory a předsevzetí („už žádné pletky se studentkami“ versus „…vy všichni tady mi dosvědčíte, že mě na večeři pozvala ona!“) dává tušit svůj potenciál už od prvních minut.

Jakmile se vylouplo ústřední téma první kapitoly, trochu jsem znejistěla. Jak se postavy poperou s umíráním milované manželky Normana, aby to nepůsobilo trapně, lacině, ale ani příliš tragicky mimo nastavený rámec žánru? Překvapivě to šlo hladce. Sandy svůj strach ze smrti přiznává a návštěvě umírající Eileen (Susan Salivan) se úspěšně vyhýbá. Když už se konečně odhodlá, Eileen nešetří černým humorem („Norman si ke mně do pokoje přistavil postel jen proto, aby si pojistil poslední sex“), ale svěří mu i své poslední přání. Právě Sandy se má po její smrti postarat o Normana.

 

Snímek z první série - u poslete umírající Normanovy manželky Eileen 

A my už víme, že i tato poslední vůle se později Sandymu vymkne z rukou, stejně jako jeho další ctnostné plány. Třikrát rozvedený herec neřeší jen patálie se svou hereckou školou a šílenými studenty, na dalších frontách bojuje se stejně starým přítelem své dcery a zvětšenou prostatou, ve které mu lékař (famózní Danny DeVito) navíc později objeví nádor. Norman v pomyslné soutěži o největšího tragéda zdatně sekunduje a nejde ´jen´ o smrt milované manželky, která mu stála po boku skoro padesát let společného života. Jeho dcera má blízko k alkoholu a vnuk zase k scientologické církvi.

O mrtvých jen dobře? Zapomeňte

Stejně jako první série i ta třetí přináší hned na svém začátku smrt. Tentokrát se Sandy vyrovnává se ztrátou svého nejlepšího přítele Normana, a mezi smutečními hosty se o mrtvém na hřbitově rozhodně nemluví jen dobře.

 

Na pohřbu Normana museli násilím sundávat z rakve žalem zdrcenou osobní asistentku

Alan Arkin z natáčení dalších dílů na svou vlastní žádost odstupuje. Některé zdroje šuškají, že Arkin nikdy nechtěl odehrát víc než dvě série a zkrátka na tom trvá, podle jiných stojí za jeho rozhodnutím zdravotní komplikace.

Ať už je to jakkoliv, prázdnotu po Normanovi musí zaplnit další postavy. Víc prostoru dostane Sandyho dcera Mindy a její manžel, s dějem má také výrazně zahýbat Sandyho exmanželka. Jak to celé dopadne, se dozvíme na Netflixu, očekávaná třetí série oficiálně odstartovala 28. května.

 

Další postavy seriálu (zleva): Sandyho exmanželka Roz (Kathleen Turner - hráli spolu v kinohitu Honba za diamantem nebo Válce Roseových), dcera a vnuk Normana (Lisa Edelstein - známe jí z Dr. House a Haley Joel Osment, ten chlapeček z Šestého smyslu), dcera Sandyho Mindy (Sarah Baker) a její přítel Martin (Paul Reiser)

Cena AFI za nejlepší televizní program, tři Zlaté glóby…

První série získala cenu AFI za 10 nejlepších TV programů a dva Zlaté glóby – za nejlepší seriál a nejlepší mužský herecký výkon pro Michaela Douglase. Zabodoval i ve třech nominacích na cenu Emmy. Druhá série získala nominace Zlatý glóbus ve stejných kategoriích. Co myslíte, dotáhne to třetí série na vítěznou třešničku na dortu? Mrkněte na to.

 

Vložil: Andrea Musilová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace