Smrt není prima ani na Primě. V seriálech budí větší pozornost než úmrtnost na covid. TV glosář Ely Novákové
07.06.2021
Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Sabina Laurinová alias Marie ‘Mery‘ Tomášková opustila seriál Sestřičky – Modrý kód po pěti letech natáčení a 337 epizodách. Scenáristům nutno přiznat, že se jim tentokrát podařilo stupňovat drama opravdu perfektně.
Zdá se, že všechen ten nahromaděný strach a smutek ze smrti v rodině i ztráty přátel, který jsme si až doteď nesli každý sám v sobě a ve své bublině, musel konečně ven. Impulsem pro uvolnění emocí se tak stala dvě úmrtí v seriálech. Napřed umřela Mery v Sestřičkách, pak Kuba ve Slunečné. A Prima to schytává na všech fórech.
Vracím se k tématu smrti seriálových hrdinů ještě jednou, protože to stojí za chvilku zastavení a zamyšlení. Moment katarze, tedy vyvrcholení dramatu, které přináší divákovi individuální i skupinový prožitek, probouzí jeho city a ponouká ho k zamyšlení, není snadné vyvolat. Nejde totiž zdaleka jen o vynucení slz dojetí, na to existují jednoduchá scenáristická schémata, která známe z nejrůznějších sentimentálních komedií i příběhů zatoulaných dětí či zvířátek. Katarze znamená mnohem víc a z hlediska klasické dramatiky měla být jakýmsi ozdravným procesem divákovy mysli.
Nebudeme si namlouvat, že autoři seriálů tvoří nesmrtelné mistrovské dramatické kusy. Seriály jsou spotřební zboží, někdy lepší, jindy horší kvality. Někdy se ovšem podaří kouzlo nechtěného, a právě toto rychle produkované zboží se potká se společenskou situací víc, než by sami scenáristé čekali. V dnešních dnech tomu napomáhají sociální sítě, kde se rozbouřené emoce šíří rychlostí blesku. A tak tu máme aféru, která vytěsňuje i lehce ujeté diskuze o tom, zda se dát očkovat, nebo nás očkování zabije, zda si vláda zaslouží důvěru, nebo je na odstřel, případně komu dát hlas v podzimních volbách. Tu aféru bychom mohli nazvat ´smrt není prima ani na Primě´.
Extrémní útok na city Prima ještě podpořila nostalgickým sestřihem záběrů ze života Mery s doktorem Michalem Tomáškem včetně romantické svatby, kterým diváky bombardovala několikrát denně
Není to poprvé, tentokrát má ale divácké dojetí pořádné grády
Pamatuji si z rané puberty, jak jsem úpěnlivě štkala nad smrtí starého strýce Forsytha z legendárního seriálu Sága rodu Forsythů. Asi proto, že byl mezi všemi těmi ne moc příjemnými postavami jediný laskavý sympaťák. Takových mrtvých klaďasů, kvůli kterým se ždímaly kapesníky v českých domácnostech, bylo samozřejmě víc. Když umíral Jiří Bartoška v Sanitce na rakovinu, případně na tutéž diagnózu Miloš Kopecký v Nemocnici na kraji města, v ranní hromadné dopravě to vypadalo, jako by národ stihla náhlá epidemie zánětu spojivek. To všechno byla ovšem úmrtí očekávaná a diváci byli na přicházející dojemné scény připraveni.
Smrt ve Slunečné také obcházela několik dílů předem. Prorokovaly ji karty sekretářky Hany, cítila ji i empatická léčitelka Běta. Všichni obyvatelé Slunečné i diváci u obrazovek věděli, že zubatá je už nějakou dobu nachystaná na Jakuba. Nejlíp to věděl on sám, jenže dokázal své bolesti hlavy před ostatními skrývat tak dokonale, že dokonce i Běta se párkrát spletla a volala rychlou k někomu jinému. Jenže Jakub opravdu neměl šanci, lékaři se nemýlili.
Je zvláštní, jak člověk do poslední chvíle odmítá uvěřit, že někomu není pomoci. Věříme nejdřív ve schopnosti medicíny, nakonec v zázrak. V seriálu, kde hlavní hrdinku každý večer navštěvuje mrtvý táta, voda ze studny léčí neplodnost a Běta pouhým lehkým dotekem napravuje bolavá záda, divák ten zázrak tak trochu čekal. Jenže zázraky se nedějí a Kuba se loučí se životem pod hvězdami Slunečné a s hlavou na rameni kamarádky Týny. Co to ale udělá s emocemi diváků, rozjitřenými ještě tím, jak večer předtím na obrazovkách umřela sestřička Mery?
Další 'doják' z primácké dílny zaútočil na psychiku diváků, nabouranou covidem, hned další večer. Také dojemné loučení sympatického grázlíka Jakuba Javůrka v podání Jana Dolanského a jeho smrt v Týnině náruči enormně zvýšily spotřebu kapesníků.
Konec je jeden, prožitků přeživších mnoho
Mezi smrtí Mery a Jakuba je velký rozdíl. Na tu Jakubovu byli diváci připravení předchozím dějem, zatímco na odchod Mery je připravila jen několikadenní reklama na kritický díl seriálu. A tak to teď na sociálních sítích vypadá tak, že zatímco jedni zamačkávají slzu nad koncem Jakubovy seriálové linky, jiní rozčileně osočují autory Sestřiček, že zavraždili Mery, a žádají její vzkříšení. Že je to bláznivé a nechce se tomu věřit?
Jistá Tereza Pučálková sepsala dokonce petici, v níž žádá Primu, aby konec seriálu přetočila. „Nesouhlasíme s koncem 71. dílu v seriálu Sestřičky, ve kterém zemře hlavní a jedna z nejoblíbenějších postav, vrchní sestra Marie Tomášková (alias Mery). Prostřednictvím této petice tudíž žádáme o jeho přetočení. Jednalo by se alespoň o jeden díl, kterým by byl tento seriál zakončený nezávisle na natočených dalších dílech. Tento alternativní konec se může dějově odehrávat i s určitým časovým odstupem od 70. dílu, bude však pozitivním zakončením vztahu Mery Tomáškové a Davida Hofbauera.“ Petice byla zveřejněna na oficiálním webu petice.com, kde se objevuje mezi tématy jako je záchrana kulturních památek, zachování české koruny a podobně. Zajímavé je, že například pod peticí, žádající odklad volby nových členů rady České televize, je podepsáno po několika dnech 93 lidí, za happy-end Sestřiček se veřejně bere po několika hodinách 423 diváků. Že by to byl obraz toho, kolik lidí spokojeně (a někdy rozčileně) žije náhradní život prostřednictvím seriálových postav, aby se vyhnuli střetu se skutečným životem?
Udělala Prima dobře?
Čas ukáže, jestli diváci, tolik rozhořčení smrtí Mery, definitivně přepnou na jiný televizní kanál, nebo se k Primě zády neotočí. Z doby, kdy jsem v této televizi pracovala, si pamatuji, jak nám bylo zdůrazňováno, že Prima TV je stanice, kterou v jakoukoliv denní a večerní hodinu může beze strachu o dětskou duši sledovat celá rodina od babičky až po vnoučka. Když se k této tezi vrátím, vlastně není na škodu, že Prima dala celým rodinám mezi vší selankou romantiky a jednoduché zábavy ochutnat také trochu toho pepře. Prozření diváků, ukolébaných happy-endy, bylo možná z hlediska marketingu odvážné, u seriálu, který tak jako tak končí, si ho ale Prima asi mohla dovolit. Třeba je fakt, že i v televizi může umřít někdo nečekaně a zdánlivě proti smyslu dějové linky, docela dobrým probuzením hltačů seriálů k životu. Nicméně nebojte se – Prima chystá další seriály a podobnou ránu pod pás vám asi hned tak nezopakuje.
Polda se stal spolehlivým 'tahákem' především díky poručíkovi Michalu Břízovi, loni na podzim dokonce suverénně sestřelil nového Einsteina v anketě, v níž diváci rozhodovali, koho chtějí vidět dřív. Jeho představitel David Matásek totiž s léty zraje jako víno. Z poněkud 'koblihového' Kendyho v nesmrtelných 'Básnících' se vyloupl drsňák, který nejednu divačku pořádně vezme za srdíčko. V éře napomádovaných kravaťáků konečně zase jednou pořádný chlap!
Další díly Poldy a nová krimikomedie
Momentálně Prima natáčí další sérii oblíbeného Poldy s Davidem Matáskem a chystá novou osmidílnou minisérii obdobného ražení, tedy v žánru kriminální komedie. Novinka se jmenuje Dvojka na zabití a v hlavních rolích uvidíme Jakuba Prachaře a Sáru Sandevu. Rozervaný, depresivní a jedovatě ironický detektiv Martin Rykl je bývalý elitní člen URNY, prožívající životní krizi, poté co mu zloděj na ulici ubodal manželku. Jako parťačku na kriminálce dostane nově slušnou, ambiciózní a pořádek milující vyšetřovatelku Karolínu Světlou. Tahle nesourodá dvojice spolu začne pracovat na policejním oddělení. Seriál je tedy další variací na ´parťácké´ kriminálky, které se Primě poměrně daří především díky šťastně volenému hereckému obsazení. Na to, jestli tomu tak bude i tentokrát, si musíme ještě pár měsíců počkat. Zatím je jisté, že pro podzimní vysílání pokračuje natáčení Slunečné, jejíž obliba neklesá, i když dějové linky jsou čím dál chudší. Možná se po smrti Jakuba dočkáme nějaké nové, která přinese trochu osvěžujícího života do postupného umírání.
Vložil: Ela Nováková