Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Dokonalý zločin Helen Fieldsové. Po delší době velmi znepokojivý thriller

22.05.2021
RECENZE Dokonalý zločin Helen Fieldsové. Po delší době velmi znepokojivý thriller

Foto: Youtube

Popisek: Helen Fieldsová

Znáte ten pocit, kdy celá hospoda kouká na fotbal, fandí nároďáku a najednou se při faulu na našeho útočníka ozve potlesk a výkřik, že ho dobře sejmul? Otočíte se, přemýšlíte. V tu chvíli jste spatřili černou ovci. Mávnete rukou, nebo si to půjdete vyříkat. Každopádně se vám v hlavě otočí pár myšlenek, proč to dotyčný udělal.

A teď si převraťte logiku a představte si, že stojíte pod pražským Nuselákem, kde chce někdo skočit. Dav přihlížejících, policie, jejich klidný vyjednávač, světla reflektorů. A znovu: místo strachu o život cizího člověka něčí nepříjemný smích a poznámka, proč ten idiot neskočil...

Scény, které jdou do hloubky mysli a tam začnou kopat dolík. Z něho jámu, z ní kráter. Přesně tento kontrast s realitou a anormálně pohnutou lidskou myslí postavila autorka populární série do čela svého nejnovějšího románu Dokonalý zločin. Ten s ústředními postavami navazuje na předešlou, ´dokonalou´ řadu; Dokonalé ticho, Dokonalá smrt, Dokonalá kořist a Dokonalé stopy.

Helen Fieldsová třináct let pracovala jako právnička, přičemž se věnovala i vážným případům vražd nebo pašování drog. Po narození druhého dítěte s manželem založila filmovou produkční společnost, v níž se uplatnila jako scenáristka i jako producentka. Sama si vydala své dvě první fantasy knihy, ale do světa velké literatury pronikla až díky sérii thrillerů v hlavní roli s detektivem Lucem Callanachem, který kdysi opustil slibnou kariéru u Interpolu a začíná od nuly ve Skotsku, rodišti jeho otce. Samozřejmě nechybí ani svéhlavá šéfinspektorka Ava Turnerová a další zástupci místních ochránců zákona.

Mrtvola nalezená pod útesem. Žena s podřezanými žílami a svázanýma nohama ve vaně. Muž zabitý elektrickým proudem. Série podivných sebevražd přivede vyšetřovatele k myšlence, že za činy se skrývá sériový vrah s mrazivou schopností zinscenovat místo neštěstí. Jak si vybírá své oběti a kdo další je na řadě? A jaká je souvislost mezi jejich osobním životem a extrémně bolavým odchodem z tohoto světa?

 

Odpovědi se dočkáte ve druhé třetině vskutku povedené knihy. Autorka bazíruje nejen na detailech vyšetřování, ale tím, jak dlouho sérii píše, taky na osobním životě postav. Kromě ústřední linie (sebe)vražd tak čtenář narazí na záhadné úmrtí muže, který se měl kdysi dávno podílet na znásilnění Callanachovy matky. Tyto kapitoly mě ovšem tolik nezajímaly. Bavily, ale nezajímaly. Dějová linka hledající magora, pokud prozradím, že opravdu nešlo o sebevraždy, pro mě byla natolik poutavá, že se stala v podstatě jedinou.

Fakticky jsem si lámal hlavu nad tím, kdo to dělá, proč to dělá, jak získává informace o budoucích obětech. Když se spisovatelka poprvé zaměřila na jeho postavu, byla to zhruba druhá polovina knížky čítající bezmála čtyři stovky stran. Pozdě, brzo? Pro mě akorát. Bylo hodně poučné nořit se do mysli magora, číst jeho zdánlivou obhajobu a koukat na věci jeho očima, jeho perspektivou. Poslední třetina byla naprosto fantastická, nečekaná, sepsaná svěžím jazykem (v překladu Nely Knapové) bez sebemenšího zavání.

Kniha Zlín (Albatros media), jíž děkuji za recenzní výtisk, označila svůj nejnovější počin zlatou pečetí Edice TOP. Ta upozorňuje na vybraná díla s vysokým očekáváním, a to jak ze strany nakladatele, tak i čtenářů. Za sebe mohu říct, že jsem nebyl zklamán vůbec ničím. Mrzelo mě paradoxně jediné, že jsem to měl přečtené za tři dny...

Hodnotím 83 procenty.

Vložil: Zdeněk Svoboda