Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesnesitelný sice Vojta Kotek je, ale fakt žádný Einstein. TV glosář Ely Novákové

17.05.2021
Nesnesitelný sice Vojta Kotek je, ale fakt žádný  Einstein. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: V novém seriálu sice hraje Vojta Kotek génia s IQ 230, upřímně ale přiznává, že fyzika a čísla nejsou pro něj to pravé ořechové

FOTO / VIDEO Seriál Einstein – Případy nesnesitelného génia momentálně vede žebříček sledovanosti sobotních večerů. A to i přesto, že od jeho natočení už uplynuly už dva roky a kdo chtěl, měl možnost vidět všechny díly v loňském roce on-line. Tehdy totiž souboj o sobotní prime-time na Primě vyhrál Polda a premiéra Einsteina byla odsunuta na neurčito.

Nyní tedy konečně došlo na televizní vysílání a natěšení diváci se rozhodli dát lehce opotřebované novince šanci. Nejspíš jim dobře padla do noty, protože humoru je nyní třeba jako soli a Einstein jím rozhodně nešetří. Značně excentrická hlavní postava – Filip Koenig, praprapravnuk Alberta Einsteina, jako by Vojtovi Kotkovi byla šitá na míru, i když je seriál poměrně jednoduchou kopií německé původní verze, v níž se vyměnili pouze herci a prostředí.

 

Exhibicionista s přebujelým egem

Filip Koenig tak trochu proti své vůli pomáhá dvěma policejním vyšetřovatelům, které hrají Anna Polívková a Pavel Zedníček. Ti si totiž rychle zvykli, že se dedukce nejmladšího profesora teorie fyziky na univerzitě nemusí zdaleka týkat jen matematických oříšků, ale očividně fungují i při hledání pachatelů kriminálních činů. Filip policisty upřímně nesnáší, považuje je za hlupáky, nicméně nachází ve spolupráci s nimi příležitost předvést se ve všech směrech a hřát se na výsluní veřejné slávy. A to on má moc rád. Vojta Kotek si roli užíval, postava chlapecky působícího namyšleného génia, napsaná s nadsázkou a bohatá na slovní humor, mu přirostla k srdci i k tělu. „Já jsem se na každý natáčecí den těšil, potom se mi dost těžko z role odcházelo. Byl jsem normálně sexy, namyšlený a arogantní i dál v civilu,“ popsal po skončení natáčení své pocity.

 

Einstein

Major Ivan Urban (Pavel Zedníček) si sice myslí, že 'vytěžit' mozek takového cvoka může být pro vyšetřování plus, kapitánka Lenka Vrabcová (Anna Polívková), která ho má na krku, ale tvrdí, že je na zabití. Absolutně!

Kaskadérské kousky se svolením produkce

Vojta tvrdí, že každý herec, který hraje roli, kde se něco trochu děje a je tam akce, si chce většinu zvládnout sám bez kaskadéra. Dovolila bych si o tom pochybovat, zdaleka ne všichni herci se s chutí vrhají po hlavě do propasti, nebo naopak šplhají po mrakodrapech. Navíc produkce minimalizují riziko situací, při nichž by se herec mohl zranit. Kotek ovšem tyto touhy má a Einstein mu akčních scén nabídl dost a dost. „Tady se to opravdu podařilo, režisér Vojta Moravec byl odvážný. Je tam nějaké skákání z výšek, já na to trochu trénoval a jsem moc rád, že jsem to pak mohl opravdu udělat. V produkci mi to nakonec dovolili, nikdy nevíte, co se může stát. Když se herec zraní, tak musíte přerušit celé natáčení,“ líčí herec, jak se odvážně pustil i do skoku z  mostu do řeky.  

 

Einstein

S Lenčiným synem Kryštofem (Jan Lachnit) vstupují do děje každodenní starosti svobodné matky, které ještě nabudou na výživnosti, až si s Einsteinem padnou do oka

Čísla nejsou hercův koníček

Zatímco kaskadérské kousky zvládl bez problémů a předvádět sexy zhublé tělo ho těšilo, teoretická fyzika je něco, co měl pouze v roli. „Já jsem fyziku a vůbec přírodní vědy úplně nemusel. Není to můj šálek kávy. Já jsem byl spíš na češtinu a na jazyky. Ale musím říct, že alespoň v té fyzice jsem si dokázal pod tím vším něco málo představit. V mém mozku se to občas svázalo s něčím, co má praktické využití nebo co jsem si dovedl v přírodě představit. Protože třeba matika a všechna ta čísla jsou pro mě už hodně abstraktní. Ve chvíli, kdy jsou v matematice písmenka, tak to jsem úplně ztracený, a když je to víc jak dva plus dva nebo víc než prsty na rukou, tak to už si moc představit neumím,“ přiznal bez ostychu, že prostě není žádný Einstein.

 

Einstein

Zpočátku se sice zdá, že mu opravdové city nic neříkají, nakonec se ale utopí v krásných očích forenzní analytičky, nadporučice Soni Svobodové v podání Evy Josefíkové

Vojta už zase přibral

Jestli se seriál Einstein dočká dalších řad, jako tomu bylo v Německu, zatím nevíme, i když divácký úspěch by tomu mohl nasvědčovat. Pokud ano, čeká Vojtu odtučňovací kúra. Pokud sledujete pořad Máme rádi Česko, v němž pravidelně vystupuje, jistě jste si všimli, že oproti štíhlému pružnému tělu, které předvádí v Einsteinovi, má pěkných pár kilo navíc. Může za to nejen lenivá koronavirová doba, ale také ošklivá nehoda na motorce, s jejímiž následky se dlouho potýkal. Populární herec ovšem nemá o role nouzi a fyzičku si udržuje. „Mám teď víc projektů, co se připravují, začínám je točit, ale do některých by se hodilo, abych zhubnul, do některých zase, abych přibral. Tak jsem zvolil střední cestu nejmenšího odporu a snažím se to udělat tak, abych byl já se sebou spokojen,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Showtime. V březnu natáčel s režisérem Radkem Bajgarem film Teorie touhy, ve kterém hraje ambiciózního párového terapeuta v sanatoriu, které patří laskavému majiteli Mechovi v podání Jiřího Bartošky. Objeví se i v novém filmu Jana Svěráka Betlémské světlo, jehož natáčení už také začalo.

 

Kotek Betlémské světlo

Komedii Betlémské světlo natáčí Jan Svěrák podle povídek svého otce Zdeňka. Vojta Kotek v něm vytváří mileneckou dvojici s Terezou Ramba a scény s ním vznikly v autentickém prostředí plzeňské věznice Bory; foto Bioscop

Jak je to s Einsteinovými potomky v Praze

Filip Koenig se rád chlubí tím, že je praprapravnukem Alberta Einsteina – ovšem nemanželským, dodává vždy. Pravda je taková, že slavný tvůrce teorie relativity byl notně podivínský patron a kromě jiného měl velkou slabost pro ženy, není tedy vyloučeno, že za jeho pobytu v Praze zplodil nějaké potomky. Nespornou historickou pravdou je, že manželům Albertovi a Else Einsteinovým se na jaře 1932 v Praze narodil syn. Else bylo 56 let, těhotenství bylo tedy velmi nečekané. Navíc se vinou stále se zhoršující situace Židů v Německu manželé chystali odejít do USA. Proto se rozhodli dát syna k adopci. Za vlastního ho přijala Božena Zaklová, která poznala Einsteina už během studií ve 20. letech. Dala chlapci jméno Luděk a jeho původ dlouhá léta tajila. Luděk Zakl o něm neměl ponětí až do konce 60. let, kdy emigroval z Československa do Německa, a tam ho kontaktovala Margot Lowenthal Einstein – jedna z dcer Elsy Einstein z prvního manželství. Vyjevila mu pravdu a Luděk začal se zjišťováním detailů o svém původu. Dokonce se mu podařilo v jeho rodné nemocnici U Apolináře získat potvrzení, že je skutečně Einsteinovým synem. I přes nápadnou podobu, encyklopedické znalosti a zájmy o fyziku a techniku mu tuto šokující skutečnost řada lidí z jeho okolí nevěřila. Až do své smrti v roce 2000 tak musel čelit množství posměšků. Svému synovi dal ale jméno Albert a ten stále věří, že je skutečně vnukem tvůrce teorie relativity.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace