Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Křehká jízda za novými začátky s neherci a skvělou Frances McDormand. To je oscarová Země nomádů. Filmová premiéra Andrey Musilové

13.05.2021
Křehká jízda za novými začátky s neherci a skvělou Frances McDormand. To je oscarová Země nomádů. Filmová premiéra Andrey Musilové

Foto: Searchlight Pictures (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Frances McDormand je herečka, která na své image krásky opravdu nelpí. Koneckonců, ani na letošní oscarovou ceremonii se nijak zvlášť ani nelíčila, ani to nepřehnala se službami kadeřnice. Tahle dáma to ale fakt nepotřebuje a o skvělé role nemá nouzi (před Nomadlandem to byly Tři billboardy kousek za Ebbingem)

Co má společného původem čínská režisérka Chloé Zhao s americkým venkovem? Hluboký vhled do duší místních obyvatel, bořící kulturní rozdíly. A právě díky tomu umí odvyprávět příběhy, srozumitelné nám všem a bez ohledu na to, kde jsme se narodili.

Její rukopis je patrný už od prvního většího počinu Songs My Brothers Taught Me (Písně, které mě naučili mí bratři), za který získala za něj cenu za nejlepší debut v rámci Independent Spirit ještě během svého studia. Ačkoliv jí učitelé už tenkrát tlačili do hlavy obsazení herců, Zhao si postavila hlavu a obsadila neherce, stejně jako v oscarové Zemi nomádů. Palec nahoru, i díky tomu působí její filmy reálně a uvěřitelně.

 

Čína má po čase svého velkého Oscara, ale neraduje se z toho, režisérka Chloé Zhao žije v USA a tamní rudý režim jí nijak zvlášť neimponuje

Rušíme město, odstěhujte se

Hlavní hrdinkou oscarové Země Nomádů je Fern (Frances McDormand), ovdovělá šedesátnice z fiktivního městečka Empire, zcela závislého na přilehlé továrně. Spolu s uzavřením průmyslového podniku zaniká celé město. Nejspíš by si mohla najít domek poblíž a starat se o opuštěné kočky, Fern se ale ke svému osudu postaví mnohem odvážněji. Přestěhuje se do své dodávky a vrhne se do světa příležitostných pracovních příležitostí. 

Jak ukazuje rozpačité setkání v supermarketu se starou známou, tenhle životní styl je pro Fern, bývalou učitelku, otočkou o 180 stupňů.

„Je pravda, že jsi homeless? Pokud máš problémy, můžeš přece bydlet u nás…“

„Nejsem homeless, jsem houseless. To je přece rozdíl. A pomoc nepotřebuji, díky,“ odráží Fern odhodlání, s jakým do nového života vstoupila.

 

Kromě Frances McDormand a Davida Strathairna se ve filmu objevují samí neherci, nomádi, kteří hrají sami sebe. A funguje to skvěle

Svoboda a bezstarostnost komunitního života versus závislost na příležitostné tvrdé práci

Fern se na své štaci po USA setkává s dalšími kočovníky v podobném věku. Swankie, Linda May a Bob Wells jsou skuteční nomádi, kteří nemusí hrát, zkrátka před kamerou žijí. Tím rozhodně nechci říct, že se mezi nimi Frances McDormand vyjímá jako celebrita. Podle zajímavostí k filmu na csfd.cz herečka v rámci autentického výkonu spala celé čtyři natáčecí měsíce v dodávce, kterou si zařídila sama podle svých potřeb. Do komunity zapadla tak věrohodně, že jí majitel jednoho kempu dokonce nabídl práci.

Příjezd Fern na setkání nomádů budí optimismus po bezútěšnosti dlouhých a osamělých scén. Představte si ho jako tábor pro dospělé v poušti. Místo uzlování se ale účastníci učí, jak opravit zadřený motor a vyrobit záchod z barelu. Protikladem komunitní bezstarostnosti a svobody jsou reálně zachycené scény plné těžké manuální práce. Dřina na poli, tahání těžkých balíků, odpočinek v promrzlé dodávce.

 

David Strathairn (Dave) je druhým profíkem ve filmu. Známe ho třeba jako velitele Klaese Ashforda ze skvělého seriálu The Expanse

Připravte si kapesníky. Minimálně na scénu, kdy se Fern loučí se Swankie v terminálním stádiu rakoviny, které zbývá jen pár týdnů života na to, aby dojela se svou dodávkou na Aljašku a stihla uvidět své poslední hnízdění vlaštovek.

Vyměnit svůj dům za dodávku může být snazší, než změnit své city

Navzdory tomu, že Fern dokázala svůj život otočit naruby, jiné aspekty v ní zůstávají zdánlivě bez možnosti změny. Ať už se to týká lpění na starém rodinném nádobí, nebo hluboké lásky k zemřelému manželovi. Podaří se ji navázat vztah k Daveovi, který se do ní zamiloval? Nomádský pozdrav „Uvidíme se na cestě!“ udržuje stálou naději setkání a sblížení, stejně jako možnost zůstat ve své samotě tisíce kilometrů od sebe.

 

Kamera je dechberoucí

Stojí za Oscara?

Film získal letošní oscarové ocenění hned ve třech kategoriích, a to za nejlepší film, režiséra a ženský herecký výkon. Vítězství Chloé Zhao v rodné Číně tak úplně neslaví – vzhledem k její emigraci a politické nepohodlnosti je cenzurovaný nejen snímek, ale také články v médiích a zmínky na sociálních sítích.

Podle příznivců jde o zasloužené vítězství, kritici udělení této prestižní ceny se ale najdou i mimo Čínu. Nomadland prý uspěl hlavně kvůli bídě ostatních snímků natočených v době koronavirové krize. Za mě té hodiny a půl diváckého zážitku rozhodně nelituji, ale některým opravdu zdlouhavým scénám by slušel rychlejší střih a vybudování silnějšího napětí.

 

Vložil: Andrea Musilová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace