Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TV RECENZE Gastro peklo dochucené urážkami a šmejděním po cizí domácnosti. Proč tak milujeme Prostřeno!

06.05.2021
TV RECENZE Gastro peklo dochucené urážkami a šmejděním po cizí domácnosti. Proč tak milujeme Prostřeno!

Foto: FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Od pondělí 19. 4. vystoupila v reality show Prostřeno někdejší známá herečka Lenka Kořínková… Není to ale jediná ´celebrita´, kterou FTV Prima zlanařila, v poslední době to byla například i dýdžejka Ladida. O co v Prostřeno jde? Pět soutěžících, pět večeří, menu tradiční i exotická, je to každodenní návštěva domovů soutěžících, přehlídka (nejen) tanců kolem plotny, lákavá ochutnávka, ale i sonda odolnosti zúčastněných. „Dívejte se a HODNOŤTE! Kromě šedesátitisícové výhry, která je výsledkem klání soupeřů, je tu i deset tisíc pro každého, koho zvolí diváci. Vyhrát může dokonce i divák, který se jen zúčastní hlasování. A to celých 10 tisíc korun,“ vybízí FTV Prima

FOTO, VIDEO Reality show Prostřeno! máme díky FTV Prima na talíři už od roku 2010. A rozhodně se neomrzelo – od pondělí do pátku ho v 17:50 sledují statisíce českých diváků. Co Čech, to kuchař? Jak se to vezme. V této reality show totiž vaření rozhodně není na prvním místě. A možná ani na tom druhém. Ale vraťme se na začátek. Kde a kdy tento fenomén poprvé nadzvedl pokličky diváckého zájmu i znechucení?

Come Dine With Me: První skandály z britských kuchyní

Formát Prostřeno! vychází z původní britské reality show Come Dine with Me, která byla poprvé odvysílána na stanici Channel 4 v roce 2005. Sarkastické komentáře k jednotlivým chodům a soutěžícím nahrál Dave Lamb, populární britský herec a komik. Tady máme rozhodně co závidět, protože výkony moderátora Václava Vydry v české verzi sice připomínají pokus o fundovaný komentář se třemi knedlíky karlovarského knedlíku v ústech, ale vtipné to bohužel opravdu není. O moc lépe na tom není ani jeho partnerka Jana Boušková s legendární hláškou „Šmejděníčko šmejdění“, synonymem pro otravnou a nežádoucí vlezlost.

 

S Lenkou Kořínkovou, DJ Ladidou... Celebrití Prostřeno!

Pravidla původní verze se příliš neliší od našich. Každý týden se utká pět soutěžících, kteří se vzájemně zvou na večeři do svých domovů. Cílem je nabídnout originální a chutné menu, hodnocené od ostatních hostů nejvyšším počtem bodů. Motivací je přitom finanční odměna 1 000 liber (v Prostřenu je to aktuálně až 70 000 Kč), ale také chvilka vlastní mediální slávy. A právě o tu jde mezi některými soutěžícími především.

 

Oběd Lenky Kořínkové, která propaguje dělenou stravu

Výhrůžky fyzickou likvidací a sherry rolky opilé Kim

Dámy a pánové, nejdrsnějším soutěžícím Come Dine With me se stává… kadeřník Marcello Marino! Marino se obrátil na Channel 4 se žádostí o zrušení vysílání své epizody hned několikrát, ale marně. Při každé repríze tohoto dílu dostává stovky anonymních výhružek a bojí se o svou bezpečnost. Čím se tak provinil? Plešatému hostu bez servítků doporučil nákup paruky s poznámkou, že vypadá jako transvestita. S další soutěžící si to zase rozházel dobře míněnou radou, že by ji prospěla sprcha. Nešetřil samozřejmě ani přiléhavými výroky na adresu podávaných chodů, jako třeba: „Vypadá to jako nemocný sáček“. Marcello, chápu tě. Taky nemám ráda zapečenou tresku.

 

Rekordmanem v nejnižším skóre je dodnes Lee Pritchett, jemuž ostatní soutěžící nadělili 7 bodů ze 40. Lee se ten den na vaření jednoduše vykašlal, což mu nebránilo v tom, aby byl navíc sprostý na své hosty. Plusové bodíky u mě získává za to, že pár surovin nabalil soutěžícím do tašky aspoň na doma.

Za zmínku stojí i sherry rolka Kim Woodburn. Vezměte švýcarskou rolku a kompotované ovoce, a to všechno zalijte větším množstvím sherry. Opravdu velkým, aby bylo jasno. Výsledek? Protažené obličeje hostů a Kimina večerní opilá jízda. No co, někdo to po nevděčné návštěvě zkrátka musel dorazit.

Česko vrací úder: Spaní v rakvi, sbírka vibrátorů a záchranka před domem

V Česku se výhrůžek fyzickou likvidací sice (zatím) nikdo bát nemusí, to ale vůbec neznamená, že jsme národem distingovaných hostů.

Titul za nejbizarnější díl Prostřeno! po právu patří Karlovi Ondrkovi, který se podílel na jedné z dalších mystifikací baviče a performera Kazmy. Karel do Prostřena přichází v roli ´šíleného ajťáka´ s fingovanou diagnózou Touretteova syndromu. Mezi příznaky tohoto psychického onemocnění patří mimo jiné nekontrolované nadávání a tím Karel opravdu nešetří. Největší šok ale přichází, když hostí Karel. Při ´šmejděníčku šmejdění´ si soutěžící zaraženě prohlíží rakev, v níž Karel spí. Po bytě volně pobíhá slepice a hodnocení nezvednou ani pokrmy, které za fiktivní zdí ve skutečnosti připravuje kuchař michelinské restaurace. Celý skandál s nastrčeným hercem za pár dnů po odvysílání praskl a Kazma celé této akci dal nálepku osvěty a boje proti předsudkům, se kterými se pacienti s Touretteovým syndromem potýkají. Proč se Prima proti podvodu nebouřila? Tento díl ji vynesl vůbec nejvyšší sledovanost pořadu a vlnu mediální pozornosti.

 

Zasloužené pozornosti se ale těší i ´opravdoví´ soutěžící. Pavel Klega v jednom z dílů přiotrávil své hosty pokrmem s marihuanou. Prý si jen přál, aby se hosté více uvolnili a užili si večer. Někteří z nich se bohužel uvolnili natolik, že musela zasahovat záchranka.

 

K tomu bylo nakročeno i minulý týden, když si hostitelka Vlaďka nebyla jistá záměnou medvědího česneku a jedovatých konvalinek. „Přežila jsem já, přežijí i ostatní,“ krčí Vlaďka rameny. Do zlatého fondu patří také díly, kdy se hosté u Lucie Pechové prošmejdili až ke sbírce vibrátorů a večeře ze zkaženého masa ve špinavém bytě Jany Jakubcové.

 

Proč tedy Prostřeno! milujeme (a nenávidíme, ale stejně se na něj někdy tajně podíváme)? Nejspíš je to stejně provinilé potěšení jako vlašák s rohlíkem. Všichni víme, že nám to ničím neprospěje, ale je to nenáročná a lehce dostupná prasárna. Za sebe k tomu dodávám ještě hlubokou vděčnost za to, že mě přátelé na návštěvě nešacují skříně a nestrhávají body za zpackané rizoto.

 

Vložil: Andrea Musilová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace