TV RECENZE Mrazivé probuzení z hippie snu o všeobjímající lásce, to je britská minisérie o skutečném zabijákovi, asijské verzi Charlese Mansona
29.04.2021
Foto: Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Zabijáka Charlese Sobhraje si zahrál Tahar Rahim, který nedávno exceloval v hlavní roli skvělého snímku The Mauritanian
Máte rádi sedmdesátky, exotickou Asii a detektivku, která je vybroušená jako jeden z diamantů falešného obchodníka s drahokamy? Potom by vám neměla uniknout britská autorská minisérie The Serpent (Had; rok vzniku 2021, režie Hans Herbots, Tom Shankland) z dílny Netflixu, inspirovaná skutečnými událostmi.
Charles Sobhraj je profesionálním podvodníkem už od svého dospívání v Indii, kde byl také poprvé uvězněn pro vyloupení klenotnictví. Pro většinu lidí by indické vězení znamenalo konec, pro Sobhraje je jen vstupenkou do světa krádeží a vražd ve velkém stylu.

Postava Charlese Sobhraje je založena na skutečnosti: Hotchand Bhawnani Gurumukh Charles Sobhraj byl francouzský sériový vrah, podvodník a zloděj, který během 70. let lovil západní turisty po celé hippie stezce jižní Asie. Měl několik přezdívek, Bikini Killer kvůli oblečení některých jeho obětí a Had, kvůli mazaným podvodům a únikům
Hippie Trail přes Indii, Thajsko až po Nepál
Sedmdesátá léta jsou v plném proudu a s nimi i baťůžkáři na ´hippie trailu´ přes Indii, Thajsko až po Nepál. Žádné turistické resorty z Lonely Planet, dýchne na nás nefalšovaná romantika pouličního chaosu a idylických hotelů. Široké nohavice, pastelové barvy, psychedelika a spousta, spousta cigaret. Jejich význam pochopíte při pár scénách, kdy se napětím neodvažujete dýchat. Jemné praskání při potahování je totiž často jediný zvuk, který je ve vypjatých scénách slyšet. Kromě toho budete občas v pokušení zaklepat postavám na rameno. Pozor, psychopat!
Starostlivý vrah a zkorumpovaná policie
Začíná to nenucenou nabídkou přátelství a drinku na přivítanou. Ten ale obsahuje koňskou dávku sedativ a projímadel. Sobhraj své oběti laskavě ubytuje ve svém bytě a ´léčí´ je jako starostlivý přítel, dokud v jeho péči nezemřou. Vraždí ale i mnohem brutálnějším způsobem – omámené turisty topí v moři, nebo podřezává a zapaluje. Všechny tyto děsivé detaily vyplouvají na povrch jen nepřímo. Žádná krev, žádné brutální scény. Kamera pluje po povrchu, nesoudí a nehodnotí. Všímavě ale zabírá každý detail okolo, například hlasité rádio přehlušující vraždu ve vedlejším pokoji.

Marie-Andrée Leclerc (Jenna Coleman) je také postava založena na skutečnosti. S Charlesem Sobhrajem se mladá sekretářka z Kanady seznámila, když sama absolvovala ´hippie trail´, a bezhlavě se do sebe zamilovali. V seriálu je zobrazena jako spolupachatelka ´Hadových´ zločinů, když ale byla zatčena, tvrdila, že o ničem nevěděla
Tahar Rahim je v roli Charlese Sobhraje fascinující. Stejně magnetický a zároveň odpudivý, jakým Sobhraj nejspíš opravdu je. To samé se dá říct o jeho komplicích, ačkoliv se v případě jeho chladnokrevné partnerky Marie-Andrée Leclerc možná párkrát překvapivě přistihnete při lítosti. Za odhalením vražd stojí Herman Knippenberg, úředník holandské ambasády v Bangkoku, který se na svou vlastní pěst zapojil do pátrání po nezvěstných holandských turistech. Jeho postava nás zatáhne hluboko do ignorance a úplatnosti místní policie. Nejspíš by si ale zasloužil větší emoční vhled i jeho soukromý život a postupný rozpad vztahu během honby za dopadením pachatele. Mnohem plastičtěji a víc lidsky působí některé vedlejší postavy, jako přátelé Nadine a Dominique při pokusu vymanit se z vražedné pasti.
Pozor, s kým si dáte drink v plážovém baru
Dějová linka je záměrně rozkouskovaná na spoustu malých, zdánlivě nesouvisejících částí, což může na začátku působit zmateně. Po prvním dílu už se budete ale ve střihu cítit komfortně a možná ho i vyhledávat – bez něj by se totiž vytratila velká část napětí, a to nejen na konci každého dílu.

I úředník holandské ambasády v Bangkoku Herman Knippenberg je natočený podle skutečné osoby...
Co naopak chybí, je vývoj postav a neodolatelná chuť se do nich vžít. Vražedná trojka je na to příliš chladnokrevná a nesympatická, což se jí ostatně nedá vyčítat. Neuchvátí ale ani opačná strana síly: Knippenberg je zkrátka úředník se všemi stereotypy, které si pod tímto pojmem představíte. A tak se strhující příběh o zmařených lidských životech částečně přetaví do podoby pečlivě vedených šanonů a naléhavého předsevzetí, že si příště na cestách dáte větší pozor na to, s kým si připijete v plážovém baru. Přesto zůstává fascinující podívanou, která doznívá ještě několik dnů po závěrečných titulcích.
Vložil: Andrea Musilová