Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé často nevědí, co mají hned za domem, říká autor a redaktor turistických průvodců Tomáš Hejna

23.04.2021
Lidé často nevědí, co mají hned za domem, říká autor a redaktor turistických průvodců Tomáš Hejna

Foto: Se svolením Tomáše Hejny a Olympie (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Spisovatel Tomáš Hejna

ROZHOVORY NA OKRAJI Nakladatelství Olympia je známé nejen svými sportovními knihami, ale také dlouholetou tradicí knižních průvodců, které se zde vydávají téměř sedmdesát let. Také v současnosti se Olympia turistickou literaturou zabývá a soustředí se především na české památky a zajímavosti. Velmi populární je obzvláště její červená edice ´Navštivte´ a v posledních letech také modrá edice ´Toulky´. Ta kombinuje prvky turistických průvodců s literaturou faktu. O těchto edicích, a nejen o nich, hovoříme s Tomášem Hejnou, vedoucím redaktorem a také autorem.

Tomáši, edice Navštivte má ve Vašem nakladatelství skutečně dlouhou tradici. Můžete nám o ní povědět víc?

Edice vznikla krátce po revoluci a navazovala na různé předchozí ediční řady, především na edice Průvodce Olympia a Turistický průvodce ČSFR. Troufám si tvrdit, že alespoň některý z dílů má doma v podstatě každý a je o ně stále zájem, i když se od té doby ledacos změnilo. V době, kdy začalo Navštivte vycházet, se jednalo o velice moderní řadu, v podstatě o malé lexikony na cesty. My v této edici pokračujeme, ale snažíme se ji různými způsoby oživovat a modernizovat. Jsou lepené, takže lehké na cesty, a mají užší formát, který jsme vytvořili podle velikosti klasické zadní kapsy u kalhot. Ještě k tomu lexikonu – v podstatě v jednom díle si sebou nese čtenář celou Českou republiku nebo předem vybranou část, a hlavně jedno co nejuceleněji zpracované téma. Poslední tituly tak zavedou čtenáře k Opevněným kostelům, Moravským hradním kaplím nebo Církevním opevněním.

Co v této edici chytáte nyní?

V současnosti existuje několik rozpracovaných titulů, se kterými ale počítáme až na příští rok, protože je s nimi mnoho práce – hodně věcí se musí ověřovat, jednotlivá místa nafotit, připravit mapové přílohy. Asi nejbližší titul nese název Stavby slavných architektů a přináší čtenářům nabídku architektonických skvostů a zajímavostí od středověku po současnost. Objeví se tu stavby Petra Parléře, Dientzenhofera, Santiniho-Aichela stejně jako Kotěry, Loose, Mockera nebo Vlada Miluniće. Samozřejmě se bude jednat hlavně o budovy, které jsou veřejnosti přístupné.

 

A co edice Toulky? Ta nese podtitul turisticko-historický průvodce, co si pod tím mají čtenáři představit?

Toulky k nám před několika lety přinesl dnes už zesnulý Pavel Toufar, a právě jeho Tajemnými kameny jsme ji otevírali. Vlastně nám nabídl knihu, která byla psána jako literatura faktu, ovšem přidal k tomu i návod, jak se dostat do míst, kde se zmíněné památky a místa nacházejí. Takže je to opravdu kombinace obojího a čtenáři se tak dostává do ruky jak kniha plná historických zajímavostí a příběhů, tak i příručka, se kterou se může vydat na výlet a tam se podle knihy přesvědčit o místě samotném. Později jsme k tvorbě této edice přizvali i další autory jako je Václav Junek, Jiří Brož nebo Petr Vokáč. Oproti Navštivte jsou tyto knihy většinou situovány jen do určité části republiky, ale jsou o to podrobnější. V této edici už najde čtenář přehledně zpracované kontakty a odkazy, používáme v nich QR kódy, jsou zde podrobné mapové přílohy a u některých knih existují na internetu i krátké dokumenty a obrazové galerie, ke kterým se pohodlně dostanete přes mobil. Propojení literatury faktu a turistického průvodce dává mimo jiné autorům prostor i pro připomenutí různých osobností.

Vy sám jste se také stal autorem několika dílů, mám pravdu?

Ano, zatím čtyř titulů – Osudová místa Prahy, Přemyslovské střední Čechy, Od Mělníka k Českému ráji a teď se dokončuje zlom pokračování Středním Polabím ke Kutné Hoře. Ještě mám na letošní rok připraven titul Za českými NEJ, snad se ho podaří vydat i za současné situace. Na té knize jsem pracoval přes rok, drtivou většinu lokalit jsem si sám objel a prošel, nafotil. V závěru knihy čtenář zjistí, kolik jsem ke každé z knih prostudoval literatury a pramenů. Hlavně si dávám záležet na detailech a maličkostech. Jak se tak občas na cestách setkávám s lidmi v různých vesnicích a vesničkách, zjišťuji, že spousta Čechů vůbec neví, co má hned za domem – že pár metrů od nich stojí unikátní kostel, kaple nebo dokonce rodný dům.

 

A kam se budou moci podívat čtenáři v nejbližší době?

Tak pokud to půjde, mohou s nejbližšími díly připravovanými k vydání navštívit jižní Čechy a několik zámků. Momentálně je ve zlomu kniha Václava Junka Bojiště jižních Čech, která provede čtenáře zajímavou historií všech větších bojišť jižní poloviny Čech, ale také k blízkým památkám a zajímavostem kolem nich, třeba do muzeí nebo k pomníkům a památníkům. Titul by měl vyjít na přelomu dubna a května, aby stihl turistickou sezónu. Ve stejné době by se měl objevit na pultech i titul Petra Vokáče Zámky na kolejích. Oba díly už vyjdou v nové vylepšené úpravě. Změnili jsme vzhled obálky, přidali barevné mapy a také další doplňující informace, například pro příznivce geocachingu. Máme v plánu využít také naši pobočnou internetovou stránku www.olympiaforum.cz jako virtuální muzeum k těmto knihám, ale to je dlouhodobý projekt, na který si budou muset čtenáři ještě chvíli počkat.

Zatím jsme hovořili jen o edicích, ale Olympia, pokud vím, vydává i další turistické tituly, které nejsou na tyto edice vázány. Co byste doporučil z ostatní nabídky?

Stále máme v prodeji populární knihu od Vráti Ebra Drobničky z Prahy. S ní se mohou čtenáři pohybovat po hlavním městě a dostanou se do mnoha zajímavých zákoutí nebo k místu se zajímavou historií. Je to vlastně unikátní pragensie napsaná Ebrovým typickým odlehčeným stylem. Potom máme v nabídce knihu Pověsti, báje a mýty od Okoře k Vltavě, kromě pověstí jsou zde i návody, jak si udělat na jednotlivá s nimi spojení místa výlet. Také nyní chystáme dvě novinky, a to knihu 50 zajímavostí na Kralupsku, Slánsku a Kladensku a knihu turistických reportáží Taťány Březinové nazvanou Nyní chléb budete jísti… Je to zase trochu jinak pojatá kniha, která odpovídá stavbou třeba populární Toulavé kameře. Myslím, že zvlášť v době omezení pohybu a cestování za hranice to jsou publikace, které potěší a umožní lidem cestovat alespoň z domova.

Vložil: Zdeněk Svoboda