Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Strach drží smutek za tatínka, natáčení nové kriminálky ale nepřerušil. TV glosář Ely Novákové

12.04.2021
Jiří Strach drží smutek za tatínka, natáčení nové kriminálky ale nepřerušil. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: „Můj pan profesor Dušan Klein nám studentům FAMU říkal, že každý první natáčecí den má trému, jako kdyby točil poprvé... A my volové se mu smáli. Měl pravdu. Mám taky pokaždé Strach, jak to celé dopadne,“ vylíčil Jiří Strach, jak pokaždé vstupuje do nového natáčení. Právě padla první klapka minisérie Docent.

Režisérsko-herecký tandem Jiří Strach a Ivan Trojan je už za léta spolupráce dokonale sehraný. Nyní natáčejí po devíti letech zase kriminálku, minisérii Docent. Scénář napsali bývalý kriminalista Josef Mareš a novinář Jan Malinda, kteří za sebou mají už velmi úspěšné Případy 1. oddělení.

V březnu začalo natáčení nové kriminálky s trochu záhadným názvem Docent. Hotovo má být do konce května. Pokud se vám to zdá jako velký kalup, pak vězte, že tentokrát se nejedná o dlouhý seriál, ale pouze o třídílnou minisérii. Autorské duo tentokrát nepopisuje skutečné případy, i když pochopitelně stále zúročuje mnohaletou policejní praxi Josefa Mareše.

 

Ondřej Vetchý hrál již v seriálu Případy 1. oddělení, detektivky Josefa Mareše a Jana Malindy má tedy v malíčku

Ondřej Vetchý hrál již v seriálu Případy 1. oddělení, detektivky Josefa Mareše a Jana Malindy má tedy v malíčku

Režisér musel odložit smutek

Jiřího Stracha postihla před Velikonocemi velká ztráta, zemřel mu otec. Režiséra, který je věřící a slouží jako ministrant, tak čekaly smutné svátky. Jenže plány natáčení jsou neúprosné a odložit je by znamenalo velké finanční ztráty. Takže hned po svátcích musel autor nejúspěšnějších televizních pohádek Anděl Páně a Anděl Páně 2 i mysteriózních kriminálních seriálů Labyrint 1 – 3 smutek odložit a vrátit se do práce. Ona je práce na bolesti duše nejlepší lék, tak věřme, že pomohla i Jiřímu Strachovi. V hlavních rolích thrilleru Docent se objeví oblíbení herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, kteří mají s kriminálkami velmi bohaté zkušenosti. Natáčení je aktuálně v plném proudu, pandemii koronaviru navzdory. V březnu se filmaři přesunuli na území Prahy 12, kde se točila scéna nálezu těla zavražděné dívky a následného vyšetřování v lese, a na přilehlé části ulice Branišovské v Točné.

 

V mysteriózním thrilleru Ztracená brána fušoval Ivan Trojan do policejní práce v režii Jiřího Stracha policistům v podání Jiřího Dvořáka a Anny Geislerové

V mysteriózním thrilleru Ztracená brána fušoval Ivan Trojan do policejní práce v režii Jiřího Stracha policistům v podání Jiřího Dvořáka a Anny Geislerové

Sehraná dvojice

V hlavní roli minisérie se objeví Ivan Trojan. S Jiřím Strachem už natáčel asi desetkrát, takže se dokonale znají. „Já hraju docenta, což je profesor z policejní akademie, čili policejní teoretik,“ říká Ivan Tojan o své postavě. „Vinou takového tabulkového omylu se dostane do praxe, a to přímo na vraždy. Z těch knížek, podle kterých vyučuje, má na všechno nějakou teorii a praktici se mu vysmívají,“ líčí, jak to docent se svým přístupem nebude mít v mordpartě lehké, do scénáře tenhle střet ovšem vkládá trochu humoru, který diváci mají rádi. Při natáčení detektivky se Trojan se Strachem potkali naposledy před devíti lety, kdy vznikl triptych Ztracená brána. V něm ovšem Trojan nehrál policistu, ale religionistu, který svým přístupem kriminalistům dost leze na nervy. „Za těch dvacet let spolupráce my už si nemusíme říkat věci nahlas,“ pochvaluje si Jiří Strach. „Tady už stačí mrknutí oka, naznačení gestem a oba dva víme, co se na place má odehrávat.“ A Ivan Trojan komentuje vzájemný pracovní vztah lakonicky: „Já si vlastně za vším, co jsme s Jirkou natočili, stojím. Abych to zakončil jako fotbalisti: Za to jsem rád.“ .

 

4.	Ďáblova lest – další spolupráce Ivana Trojana a Jiřího Stracha, další mysteriózní thriller podle Arnošta Vašíčka

Ďáblova lest – další spolupráce Ivana Trojana a Jiřího Stracha, další mysteriózní thriller podle Arnošta Vašíčka

Neřízená střela Tereza Ramba

S vyšetřováním pomáhá kriminalistka, kterou hraje Tereza Ramba. Je to taková neřízená střela, mnohdy rychleji jedná, než myslí. „Neváhá vytasit zbraň, kdykoliv je příležitost. Dělá to velice často. Kolegové ji za to samozřejmě 'milují' a ona neustále někoho napadá, i když není v právu,“ popisuje svou hrdinku herečka, která má temperamentní role ráda. „Musím říct, že je to postava, kterou si opravdu užívám.“ Jaká bude spolupráce téhle komplikované ženské nejen s jejími kolegy, ale také s teoretikem Docentem, si zatím můžeme jen představovat. Stejně tak autoři minisérie dosud neprozradili, kdo byl zavražděn, natož kdo je vrah – na to si budeme muset počkat až do příštího roku, kdy Docenta bude ČT vysílat.

 

Ani Tereza Ramba není nováčkem v seriálových kriminalistických týmech. Ještě pod dívčím jménem Voříšková si zahrála poručici Kristýnu Horovou v třídílném Případu mrtvých psů.

Ani Tereza Ramba není nováčkem v seriálových kriminalistických týmech. Ještě pod dívčím jménem Voříšková si zahrála poručici Kristýnu Horovou v třídílném Případu mrtvých psů.

Od záměru k natáčení je pro scenáristy dlouhá cesta 

Když vznikaly tři řady Případů 1. oddělení, byl ještě Josef Mareš šéfem reálné pražské mordparty. Kombinovat zaměstnání s psaním určitě nebylo snadné, ale uvrtal ho do toho novinář Jan Malinda, který v Marešových skutečných případech viděl dobrý základ pro televizní seriál. Od námětu k psaní scénářů tehdy ovšem uplynulo několik let a ostrá práce, kterou oba autoři táhli poctivě napůl, zabrala celý rok. Oba se vlastně učili scénáře psát, protože s tím neměli žádné zkušenosti. „Když jsem šel do seriálu Případy 1. oddělení, tak motto bylo, že jsme chtěli ukázat, že vražda se nevyplácí. Pokud je nějaký majetkový trestný čin a kolegové to nevyšetří, tak je to i z toho důvodu, že na to mají málo času, je jich málo a tak dále. Ale u vražd se opravdu klade důraz na to, a společnost to chce, což je velice dobře, že by se vražda měla vyšetřit,“ říká Mareš. Sám z mordparty odešel před dvěma lety po téměř třiceti letech služby. Nesouzněl s novým vedením. Jako starý praktik měl problém zvyknout si na nové manýry, které se mu zdají příliš manažerské a málo lidské. Nyní pracuje jako 'civil' v Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. „Říkal jsem si, že reálné praxe už jsem zažil dost a budu se trochu hrabat v minulosti – číst v archivech o věcech, které jsem teoreticky prožil jako mladý, tak mě možná budou zajímat,“ říká. Archivy i vzpomínky jsou jistě velká zásobárna námětů a na psaní má nyní Mareš víc klidu i času. V Janu Malindovi navíc našel spolupracovníka, se kterým jim to šlape. Možná se tedy dočkáme kromě Docenta i dalších jejich zajímavých detektivek.

 

Ela Nováková

1.               Ďáblova lest – další spolupráce Ivana Trojana a Jiřího Stracha, další mysteriózní thriller podle Arnošta Vašíčka. (ČT)

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace