Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jitka Sedláčková je podezřelá z vraždy. Vyseká ji z obvinění parta kriminalistů z Poldy? TV glosář Ely Novákové

09.04.2021
Jitka Sedláčková je podezřelá z vraždy. Vyseká ji z obvinění parta kriminalistů z Poldy? TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jitka Sedláčková má svou roli barmanky Vandy v seriálu Polda moc ráda

Už čtyři sezóny je oblíbená herečka barmankou Vandou v seriálu Polda. Nalévá, uklidňuje hádky mezi horkokrevnými policajty, opatruje jejich šéfa a svou ženskou intuicí často navede chlapy na správnou stopu. Jenže teď je v maléru ona.

Zatímco David Matásek a Vladimír Polívka se pod taktovkou šéfa Ondřeje Pavelky jako drsní policajti honí ve staré Volze a na motorce za padouchy, ve výčepu u Vandy je stále stejné příšeří a klid. Víc to tu připomíná francouzské bistro na rohu, jakých bylo plno snad v každé ulici ve staré dobré Paříži (kde jsou ty časy) a kam chodil komisař Moulin na panáka a ulevit si od tíže případu v přátelském rozhovoru s chápavou a přítulnou barmankou. Ostatně Vanda má v podání Jitky Sedláčkové i jistý francouzský šmrnc. Už jí sice není čtyřicet, spíš jí šedesátka mává na pozdrav, to ale neznamená, že po ní chlapi nejedou, protože je to prostě kus ženské. Souboj o její stálou přízeň dávno vyhrál životem unavený a opotřebovaný šéf kriminálky major Fišer. Dlouhá léta přátelství ji ale pojí i s ´poldou´ Břízou, který do Vandina podniku naučí chodit i své mladé parťáky. Vanda má pro každého natočené pivo a po ruce i slovo mateřské útěchy. Jazyk má sice ostrý, pro neurvalý vtip nejde daleko, to všechno ale jen proto, že chlapi tohle ocení a dobře znají její ve skutečnosti vlídnou a laskavou, trochu opuštěnou duši.

 

Jitce Sedláčkové věk ohromně sluší

Vanda v ohrožení

Přijde ovšem chvíle, kdy i Vanda se stane osobou vyšetřovanou. Dokonce je podezřelá z vraždy a případ se pro ni vůbec nevyvíjí dobře. Bude třeba se jí zastat ve všech směrech, vydat se po stopách skutečného pachatele a vzdorovat i státnímu zástupci v podání Jaroslava Plesla. Jeho striktní nařízení rozčílí majora Fišera – Ondřeje Pavelku – natolik, že mu svou nelibost vysvětlí ručně. „Jardu Plesla mám strašně rád, my jsme trochu sousedi. Dělal jsem s ním ve dvou věcech a byl bych docela rád, kdyby mě Jarda provedl po nějakém zámku, protože je výborný zámecký a hradní průvodce, tak to bych si přál, než ho takhle inzultoval,“ svěřil se po natáčení Pavelka, který měl grify naučené už z natáčení seriálu Slunečná. „Poslechli jsme si pana režiséra, jak si to představuje, párkrát jsme si to zkusili – a pak se hned jelo. Bylo to rychlé a efektní,“ usmívá se herec. Celému incidentu na chodbě přihlížela i psycholožka Táňa. „Moc jsem si užila scény s Jardou Pleslem. Baví mě při dialogu pozorovat skvělé herce, jak přemýšlí a tvoří. Jarda byl pro mě velký zážitek,“ usmívá se Jana Kolesárová, která má ale pořád nejraději scény s Davidem Matáskem, kde je hodně skrytého humoru.

 

Jitka Sedláčková s Břízou (David Matásek) a majorem Fišerem v podání Ondřeje Havelky, který je její seriálový přítel

Jitka Sedláčková se cítí v nejlepší formě

Představitelka Vandy oslavila v březnu šedesátiny. Vůbec byste jí je ale nehádali, protože dříve lehce zakulacená herečka už před časem úplně změnila image. Léta, kdy se trápila a nevěřila si, jsou pryč a Jitka získala sebevědomí a šmrnc pěkné dámy v nejlepších letech. Zhubla patnáct kilo, vlasy si probarvila do světla, nabrala dech a začala mít ráda sama sebe. Co to způsobilo? „Jisté vyrovnání se sama se sebou. Já třeba nikdy nechápala, co to znamená mít se rád. Říkala jsem si, že to jsou kecy a takový těšínský jablíčka. Nebyla jsem taky schopná pochopit význam ´teď a tady´, moc přítomného okamžiku. Nechápala jsem to, i když tuhle informaci jsem dostala od Jardy Duška už před mnoha lety a Eckharta Tolleho jsem četla v době, kdy to tu ještě nikdo neznal. Ale o čem ty knihy skutečně byly, to vím až teď. Už to umím. Opravdu žiju teď a tady. Nevím, co bude zítra, tím se nezabývám. Málo přemýšlím, většinu času mám prázdnou hlavu. A to je nový a příjemný pocit. Umím být sama se sebou,“ řekla před časem v rozhovoru pro Novinky.cz.

 

Jitka Sedláčková ve filmu moc větších ´zářezů´ nemá, vždy dost pracovala spíše pro televizi. Snad jen Milenci a vrazi podle Párala jí dali větší příležitost... A nyní Vanda Hybnerová, ale o tom níže

Oblíbená postava

Vandu si herečka oblíbila, prostě si s ní rozumí. Tahle role jí ostatně pomohla přečkat i koronavirovou samotu, protože seriál Polda se rozjel brzy a pokračuje dál. „Když čtu scénáře, tak se usmívám a říkám si, jak je neuvěřitelné, že každý jde do hospody. Dokonce si tam i Bříza v podání Davida Matáska zve svědky a mě těší, že se tak potkám se spoustou svých kolegů,“ říká herečka, která si ovšem nejvíc užívá natáčení s Davidem Matáskem. Znají se roky a pracují spolu rádi. „Je neuvěřitelné, jak to na place funguje. Všichni říkají tu otřepanou frázi, že je tu výborná parta, ale ono to tak opravdu je,“ potvrzuje jednoznačně herečka. „Navíc dnes není práce, takže všichni jsou o to víc šťastní, že my tu svou máme. Netroufneme si ji kritizovat,“ přemýšlí o dnešní složité době Jitka Sedláčková. „Řekla bych, že tady na Poldovi je to ještě výjimečnější a určitě za to můžou dva lidé – David Matásek a režisér Jaroslav Fuit. Jsou alfou a omegou zábavy a David má neuvěřitelný tah na branku. On je ten herec, který dokáže utáhnout hlavní roli, a to každý herec nemá.“ 

 

Jitka Sedláčková se svými oblíbenci, Davidem Matáskem a Jaroslavem Fuitem

Můžem i s mužem

Před třemi lety si Jitka Sedláčková udělala ještě jednu velkou životní radost. Se třemi kolegyněmi – Vandou Hybnerovou, Kateřinou Kairou Hrachovcovou a Dášou Zázvůrkovou postavila divadelní představení ´o ženách pro všechny´ Můžem i s mužem. Za dva roky měla tahle komedie o čtyřech souputnicích, se kterými se život nemazlí, ony se ale na oplátku zase nemažou s ním, neuvěřitelných dvě stě repríz po celé republice.

 

Dámy v roce 2018

Pak přišel koronavirus, ale to už byly dámy nachystané, že představení přetaví do filmové podoby. Loni v létě se začalo natáčet a nyní by měl být film nachystaný k premiéře. Režie se ujala Vanda Hybnerová. Zatímco v Hollywoodu nebývá přerod známé herečky v režisérku celovečerního filmu nebo seriálu ničím neobvyklým, v Česku je hereček / filmových režisérek zatím jen velmi úzká skupina a Vanda Hybnerová tak bude jednou z mála, které se pustily do režie celovečerního hraného filmu. „Za svou hereckou kariéru jsem pochopila, že komedie je sice jedním z nejnáročnějších žánrů, ale zároveň nejmilovanějším. Smích přeci léčí. A my se chceme smát a trochu i léčit,“ říká Vanda Hybnerová. Jitka Sedláčková si vzala na starost produkci celovečerního filmu a už nyní si staví odvážné plány: „Baví mě filmová produkce. Jestli se náš film povede dobře, neměl by být poslední,“ říká. Odvážným štěstí přeje, takže věřme, že komedie Můžem i s mužem potěší mnoho diváků.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace