Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Totální zkáza… Návrat monster má sice kasovní úspěch, ale pro diváka je zklamáním. Premiéry Pavla Přeučila

08.04.2021
Totální zkáza… Návrat monster má sice kasovní úspěch, ale pro diváka je zklamáním. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: Warner Bros (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Godzilla vs. Kong: Co vidíš, to dostaneš

Tak Američané se prý houfně vracejí do kin, a to díky velkorozpočtovému filmu Godzilla vs. Kong. Přestože pandemie ještě zdaleka nepolevila, mnohá americká kina už otevřela své brány divákům a ti se konečně mohli pokochat velkým filmem na velkém plátně. I když je podle dostupných údajů v provozu v USA nějakých 60 % kin a film je souběžně k vidění online i na HBO Max, znatelně se to projevilo na tržbách. Jen za první víkend v kinech utržil film nějakých 32 milionů dolarů a jeho celosvětové tržby už přesáhly 285 milionů dolarů. Protože jeho výroba přišla na nějakých 160 milionů dolarů, dá se hovořit o prvním větším úspěchu Hollywoodu v době stále probíhající pandemie. Ale stojí film skutečně za návštěvu kina?

Vysoké tržby filmu jsou nejspíše důsledkem dlouhého půstu, který filmoví diváci zažívali, stejný názor mají i jeho distributoři. „Lidé zjevně čekali na to, až na velkém plátně budou moct vidět podívanou jako Godzilla vs. Kong. A čísla nelžou. Diváci jsou připraveni se začít vracet do kin, už se vracejí a my jsme z výsledků nadšení," říká Jeff Goldstein, šéf distribuce Warner Bros.

 

Kong je... hodný

Čeští diváci si na film budou muset ještě počkat, protože jeho česká kinopremiéra se teprve chystá a distribuční společnost Vertical Ent s jejím ohlášením čeká na otevření kin. Patřím mezi diváky, které neuchvátily ani předchozí Godzilly a nedojímali mne ani někdy až sladkobolní Kongové. Přesto jsem byl na film zvědav, zejména z toho důvodu, jak si jeho tvůrci poradili se samotným střetem dvou vyhlášených monster.

Principem filmu je všeobecná zkáza

Americká kina jsou kapánek z ruky, a tak jsem se musel spokojit s domácím kinem, které pochopitelně nedokáže poskytnout stejný zážitek jako například filmové plátno IMAXu. A tenhle film opravdu to velké plátno chce. Pokud máte rádi velkolepé efekty, dramatické bojové scény, katastrofické filmy, kde se šmahem ničí všechno, co je v dosahu, a dokonalé CGI efekty, přijdete si na své. Pokud ale hledáte ve filmu nějakou hlubší myšlenku, dějovou zápletku, břitké dialogy, humor či dokonce logiku, tak vám přijde Godzilla vs. Kong jako nebetyčná kravina. Vím, že si těmito slovy znepřátelím spoustu fanoušků tohoto filmu, ale nemůžu si pomoci.

 

Godzilla je zlá a právě likviduje Hongkong; to ale nikomu moc nevadí, vždyť v regionu jsou i jiné megapole

Nějakou tu polovinu filmu strávíte tím, že budete sledovat, jak se ona dvě monstra mydlí hlava nehlava, přičemž bezohledně a s gustem ničí vše kolem sebe, bez ohledu na lidské oběti. To je ostatně už takovou běžnou praxí v katastrofických filmech v poslední době. Přestože se hroutí budovy plné lidí, jsou drcena auta, vlaky, autobusy a celé městské čtvrtě se propadají do hlubin země, o obětech se jaksi nemluví, přestože jich musejí být statisíce. Samozřejmě, že si filmaři vybírají pro souboje monster městská prostředí, kde všechno vypadá mnohem dramatičtěji, než kdyby se ty obří potvory mlátily kdesi v poušti nebo v široširé prérii.

Na logiku zapomeňte

Co filmu skutečně zoufale chybí, je alespoň špetka humoru a nadhled. Autoři nám zcela vážně servírují existenci duté země, kde se skrývá zdroj jakési tajemné energie, která pohání jak Godzillu, tak ji potřebuje i Kong, aby se s ní vypořádal. Onen zdroj, přístupný soustavou podzemních tunelů, údajně někdy před miliony let vybudovala neidentifikovatelná tajemná civilizace a účel jeho existence nám zůstává skryt. O přístup k onomu zdroji usiluje soukromá společnost Apex Industries a přestože se o oněch tunelech ví, potřebuje k tomu, aby se na kýžené místo dostala, jako průvodce Konga, který za ním neomylně míří jako ohař za buřtem.

 

Kong a neslyšící dívenka Jia; právě se dotýkají její malý něžný prstík a jeho obří veleprst.... Jak na Michelangelově fresce Stvoření Adama v Sixtinské kapli

Scénář Erica Pearsona a Maxe Borensteina zcela bezostyšně pracuje se spoustou nelogičností a spoléhá se jen na vnější efekty, které mají velkolepě zapůsobit na diváka. S údivem jsem sledoval jak si soukromá firma, jakou je Apex Industries, může klidně odvézt Konga z jeho ostrova, kde žije pod ochrannou kupolí a najmout si na jeho ochranu celou námořní flotilu válečných lodí amerického námořnictva, včetně letadlové lodi, nebo jak obřího Konga přepravuje vzduchem pár vrtulníků, které by se s takovou zátěží vůbec nezvedly ze země. Podobnými nesmysly se film jen hemží a vrcholem je pohádkově jednoduchý průnik pár amatérských hrdinů do přísně střežených podzemních laboratoří Apex Industries. Ti hravě zvítězí nad všemi zabezpečovacími systémy, přičemž si jich do poslední chvíle nevšimne nikdo z všudypřítomného personálu.

Jasně definovaní padouši a hrdinové

Zápletka je postavena na údajně odvěkém nepřátelství dvou monster, tedy Godzilly a Konga, jejichž předkové proti sobě podle mýtů bojovali v jaksi velké válce. Král titánů, Godzilla, dával lidstvu pár let pokoj, ale najednou se objevil na pobřeží Severní Ameriky a s gustem zničil obří závody společnosti Apex Industries. Protože proti němu nemá lidstvo žádnou zbraň, musí nasadit Konga, který se mu jediný může postavit, ale jen za toho předpokladu, že získá z nitra Země stejnou energii, jakou disponuje Godzilla.

 

Alexander Skarsgård hraje drsňáckého hrdinu Nathana Linda - očividně právě dojatého k slzám

Jak už bylo zvykem z předchozích filmů s oběma monstry, Godzilla je tady typický netvor a ničitel, kdežto King Kong je svým způsobem dobrácký méďa, který dokáže být i něžný a přátelí se s krásnou dívkou, kterou ve filmu představuje Rebecca Hall. Ta se objevila například ve filmech Iron Man 3, Transcendence či Deštivý den v New Yorku. Tady má Kong navíc ještě jednu kamarádku, mladičkou neslyšící dívenku Jiu (Kaylee Hottle), která s ním dokáže komunikovat znakovou řečí. Pochopitelně nesmí chybět ani pořádný hrdina, jehož ztvárnil v poslední době velmi oblíbený, původem švédský herec Alexander Skarsgård.

A aby byl výčet hlavních protagonistů úplný, nesmím zapomenout na trojku vedlejších hrdinů, vedených jistým Berniem Hayesem (Brian Tyree Henry). Tenhle tak trochu pošuk má utkvělou představu o existenci duté Země a zároveň sleduje zločinnou činnost ultra zlé korporace Apex Industries, řízené bezohledným miliardářem Walterem Simmonsem (Demián Bichir). Přidají se k němu dva teenageři, v první řadě oblíbená Millie Bobby Brown, která se objevila už ve filmu Godzilla II: Král monster, ale nejznámější je zejména ze seriálu Stranger Things. Jejím kámošem je Josh (Julian Dennison), jenž se objevil ve filmech Deadpool II či Vánoční kronika II.

 

Millie Bobby Brown, slavná Jedenáctka ze Stranger Things, právě zahlédla... něco fakt velkého?

Co se skrývá v nitru duté Země?

Co diváka určitě uchvátí, jsou obří CGI scény filmu, doprovázené dramatickou hudbou. V těch se režisér Adam Wingard, společně s kameramanem Benem Seresinem, skutečně vyřádili. Bohužel, bez ohledu na logiku a základní přírodní zákony. Mohutná je například scéna, kdy Kong putuje tunelem do středu duté Země Julese Vernea. Co tam hledá? Především zdroj oné tajemné energie a jen tak mimochodem tam nachází magickou sekeru, fungující tak trochu jako světelný meč z Hvězdných válek nebo Thorovo kladivo. K tomu, aby se do středu Země dostal, musí si vyvrtat mohutnou díru uprostřed Hongkongu, který jen tak mimochodem zničí. Závodí přitom se zlou dceruškou magnáta Simmonse, které se sice onu energii podaří získat, ale sama přitom zahyne. Simmonse její smrt kupodivu vůbec nevzruší, hlavně, že má zdroj, který potřebuje k tomu, aby oživil své robotické monstrum, mechanickou Godzillu.

Akce sice fungují, ale to nestačí

Ve prospěch filmu hovoří prakticky jen ony dramatické speciální efekty. V ději ani není tak podstatné, kdo v nelítostném boji dvou monster zvítězí, důležitý je tady jen jejich samotný boj, který doprovází nekonečné množství ničivých efektů. Tyhle scény jsou dokonale akční a ti, kdo si na ně potrpí, je budou určitě sledovat se zatajeným dechem. Samotný příběh je přímočarý a jednoduchý. Tvůrci se ani příliš nenamáhají cokoliv vysvětlit a nechávají na divákovi, aby se s jeho nelogičnostmi popral sám. Herci a herečky se snaží ze všech sil cosi z průměrného scénáře vydupat, ale moc příležitostí k tomu nemají. Můžou za to zejména jednoduché dialogy, omezující se více méně jen na popis právě probíhající scény. Je to škoda, protože z jejich hereckého potenciálu se dalo vytěžit daleko více.

 

A další město v troskách. Ale komu to vadí, že?

Povrchnost scénáře je tady nepopiratelná, a tak opravdu fungují jen akční scény nekonečných soubojů mezi Godzillou a Kongem, zvládnuté skvěle pomocí velkolepých CGI efektů. Divák si sice připadá spíše jako účastník akční videohry, ale pro nějaký ten nával adrenalinu to stačí. Celkově musím hodnotit film jako průměrné a pěkně drahé béčko, na které velmi rychle zapomenete.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace