Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Baroš, Koller, Šmicer... Kdysi prý hráli krásný fotbal, známý na celém světě. Jak žijí naše legendy dnes? TV glosář Ely Novákové

05.04.2021
Baroš, Koller, Šmicer... Kdysi prý hráli krásný fotbal, známý na celém světě. Jak žijí naše legendy dnes?  TV glosář Ely Novákové

Foto: Se svolením: ČT (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

Popisek: Hvězdou třetího dílu nového dokumentu ČT České fotbalové legendy bude Pavel Kuka. Dnes dvaapadesátiletý útočník zakončil profesionální kariéru v roce 2005, věren své 'rodné' Slavii. Poté si vyzkoušel práci manažera klubu i sportovního maséra, před pár dny se stal ředitelem společnosti E Side Property Limited, která je vlastníkem fotbalového stadionu v Edenu, Slavia je prostě jeho život. Zakopat si ovšem jezdí do okresního přeboru za Psáry. Po problematickém rozvodu s první manželkou se oženil s televizní moderátorkou Renatou Dlouhou, která kvůli němu opustila obrazovku. Z prvního manželství má syna Tomáše, který následuje otce na fotbalovém trávníku, z druhého dceru Anetu a syna Pavla.

Zajít si na fotbal asi ještě pár měsíců nebude možné. Stádu fanoušků to určitě chybí. Naštěstí televize zajišťuje přenosy a na svět kulatého nesmyslu nezapomíná ani sportovní publicistika. Česká televize nyní uvádí jedenáctidílný cyklus České fotbalové legendy o hvězdách českého fotbalu na přelomu tisíciletí.

Když se sejde pánská společnost, dřív nebo později se mluví o vojně a o fotbale. Vzhledem k tomu, že většina mladých mužů dnes vojenskou službu nezná, zbývá fotbal. Dívky v době emancipace sice také kopanou hrají, jejich zápasy a soutěže ovšem stále zůstávají stranou té velké pozornosti, které se dostává fotbalu mužskému. Jeho popularita je celosvětová, v některých zemích ještě vášnivější než u nás. Stačí připomenout nedávný zápas Slavie ve Skotsku a následující utkání naší reprezentace ve Walesu, aféru kolem údajných rasistických hlášek a odmítnutí našich reprezentantů pokleknout na podporu hnutí Black Lives Matter.

 

Glasgow

Sport, nebo politika? Český a skotský fotbalový tým na zápasu v Glasgow; foto Twitter

Jako by už ani nešlo o to, jaké bude skóre zápasu, ale o to, jak se podaří příslušný zápas zatáhnout do současného politického dění. Je to celkem nevkusné a ve smyslu popularity fotbalových klání kontraproduktivní. Fanoušci totiž pořád chtějí vidět své borce hlavně běhat po hřišti, bránit, útočit, stíhat prchající míč a střílet branky. O tom je fotbal, namáhavá a mnohdy tvrdá hra chlapů s dobrou fyzičkou, kteří si po zápase mají podat ruce, a nikoliv trucovat a ohánět se politikou. Historie kopané ovšem politická a ideologická zneužití už zažila, naštěstí zatím vždy zvítězil sport, hra, chlapské klání, doprovázené fanděním z tribun. Snad se to zase brzy vrátí.

 

Slavia

Aktuální fotbalový průšvih - inkriminovaný okamžik zápasu pražské Slávie, při němž měla zaznít rasistická slova; foto repro/youtube.com

Český fotbal má bohatou historii. Český fotbalový svaz oslaví letos 120. výročí svého založení. Za tu dobu se na trávnících od okresních přeborů až po reprezentaci vystřídaly tisíce hráčů. Mnoho povolaných, málo vyvolených. Jako u každého sportu i o fotbalu platí, že kdo chce na vrchol, musí mít fyzické dispozice, kousek talentu a to vše je třeba korunovat ochotou dřít, touhu prosadit se a obětovat sportu kus života. Ti nejlepší se stávají známými osobnostmi, miláčky davů a velmi bohatými lidmi.

Peníze, které se ve vrcholovém fotbalu točí, do něj vnášejí také stinnou stránku. Nejen u nás se čas od času objeví úplatkářská aféra, momenty, kdy svaz ovládne korupce a tok peněz se stane pro některé osoby důležitějším než fotbal sám. Proti takovým se pak bouří muži hrdí na to, že ve všech směrech vždycky hráli fair play, stránky novin se plní jejich spory, občas je někdo po zásluze potrestán, občas spravedlnosti proklouzne – ale míč je pořád stejně kulatý a trávník zelený. A tak se raději pojďme podívat na pár z těch českých vyvolených, abychom si připomněli, že český fotbal přes všechny krize stále žije a mívá i svá období slávy, kdy se o něm mluví po celém světě.

 

Euro 2004

Český tým snů z roku 2004

Generace velkých jmen

Mezi lety 1996–2004 došlo v národním reprezentačním mužstvu k vzepětí. Z outsiderů se na Mistrovství Evropy 1996 pod vedením trenéra Dušana Uhrina zrodil špičkový tým a jednotliví hráči díky tomuto úspěchu zahájili své hvězdné kariéry v nejznámějších evropských klubech. Fotbalisté v nich získali cenné zkušenosti a již coby respektovaní světoví hráči se znovu sešli v národním týmu na Mistrovství Evropy v roce 2000. Každá z hvězd tohoto týmu má svůj vlastní příběh, který začíná klukovským snem, ale zdaleka nekončí ukončením profesionální kariéry. Z fotbalistů se stávají nejen trenéři a předsedové klubů, ale také byznysmeni, podnikatelé, či dokonce politici.

 Milan Baroš

Milan Baroš – Byla doba, kdy fotografie kluka, za nímž při útočném sprintu vlála hustá kštice tmavých vlasů, visela v nejednom dívčím pokojíčku. Profesionální kariéru ukončil loni v FC Baníku Ostrava, dnes kope pro radost za vesnický klub FK Vigantice, kde kdysi začínal. Husté vlasy mu zůstaly i na prahu čtyřicítky, dnes ovšem sestříhané na ježka a doplněné dobře upraveným plnovousem. K žalu všech fanynek je od roku 2009 ženatý a s manželkou Terezou má dva syny

Za vrcholnou érou této naší fotbalové generace se ohlíží režisér cyklu České fotbalové legendy Ondřej David. „Ve světle úspěchů jednotlivých hráčů reprezentaci dorostla v následujících letech nová generace. Díky tomu sestavil trenér Karel Brückner pro Euro 2004 skutečný tým snů, pověstný svou inteligentní ofenzivní hrou. Češi se probojovali do semifinále, v němž nešťastně podlehli o poznání méně kvalitnímu mužstvu Řecka. Nic to však nezměnilo na tom, že v celém fotbalovém světě byli tehdy Češi vnímáni jako ti, co hrají nejkrásnější fotbal na světě,“ vysvětluje, proč se rozhodl vzdát hold nejvýraznějším osobnostem tohoto týmu. Vybral jich jedenáct – jinak to u fotbalového seriálu asi ani nemohlo být.

 

Jan Koller

Jan Koller– 202 cm vysoký útočník, přezdívaný Český Honza ze Smetanovy Lhoty, protože právě tam začala jeho dlouhá úspěšná dráha, zakončil kariéru ve francouzském Cannes v roce 2011. Od roku 2014 trénuje amatérský tým AS Monaco. Před dvěma lety se rozvedl s manželkou Hedvikou, která žije nadále v Monaku, zatímco Jan přesídlil do Prahy. Dvě děti mají ve střídavé péči – týden v Monaku s maminkou, týden v Praze s tátou. Víte, co musí stát letenky? A jak to asi s tou střídavou péčí dělají teď v době koronaviru?

Jaké je být hvězdou

Jedenáctidílný dokumentární seriál sleduje juniorské začátky, hraní v domácích klubech, v reprezentaci, angažmá ve světě, a poté s počátkem středního věku i návrat zpět do republiky a ukončení fotbalové dráhy. Na pozadí sportovní kariéry diváci mohou sledovat emoce na velkých turnajích, adaptaci na život ve velkých evropských klubech i soukromý život hráčů. Jak lákavou vůni tento život má, líčí Karel Poborský, který u vzniku seriálu České fotbalové legendy stál od samého počátku a podílel se na vývoji námětu až do finální podoby. „Určitě je pravda, že díky fotbalu jsem vydělal peníze, které mě udělaly svobodnějším, v zahraničí je fotbal brán jinak než u nás, cítil jsem se oceňovaný společností, pohyboval se ve vysokých kruzích. Ale to hlavní, co mi dal, je životní nadhled, který bych asi nezískal, kdybych hrál jen v Česku. Měl jsem to štěstí, že jsem hrál v obrovských klubech ve třech zemích. Získal jsem titul s Manchesterem United, setkal jsem se s královnou a spoustou dalších inspirativních lidí. Hrál jsem na mistrovství světa. Byly to krásné roky, ale nebylo by fér vypíchnout jeden okamžik. Ten dloubák proti Portugalsku byl krásný, ale moje kariéra nebyla o jednom gólu.“ 

 

Vladimír Šmicer

Vladimír Šmicer– Další věrný slávista pochází z Děčína, to pravé ale předvedl až u sešívaných a následně ve francouzském a anglickém angažmá. Domů se vrátil dohrát ve Slavii, kde skončil kariéru v roce 2009. Z fotbalisty se stal hoteliér. Vlastní tři hotely v Mariánských Lázních a loni financoval otevření hotelu v pražském Tančícím domě. K fotbalu se ale vrací, protože mu nedají spát poměry v Českém fotbalovém svazu. Ostatně u Šmicerů se fotbalem žije, jeho maželkou a matkou dcery a syna je totiž dcera slavného internacionála Ladislava Vízka. A tak se po aféře Romana Berbra postavil Vladimír Šmicer s podporou tchána a řady dalších fotbalových legend do čela hnutí Fotbalová revoluce, které si dalo za úkol očistit český fotbal od špíny korupce a vrátit mu jeho čestné místo ve fotbalovém světě

Osudy Karla Poborského, Tomáše Rosického, Marka Jankulovskeho, Pavla Kuky, Vladíra Šmicera, Pavla Nedvěda, Milana Baroše, Jana Kollera, Davida Rozehnala, Tomáše Ujfalušiho i oslavovaného brankáře Petra Čecha můžete sledovat v premiéře vždy ve středu večer na Dvojce České televize.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková