Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lenka Tučková, Michal a Honza Pavelkovi, co se jim tehdy stalo? Napínavý příběh na motivy skutečných událostí o zmizení mladých Čechů od Josefa Urbana

01.04.2021
Lenka Tučková, Michal a Honza Pavelkovi, co se jim tehdy stalo? Napínavý příběh na motivy skutečných událostí o zmizení mladých Čechů od Josefa Urbana

Foto: Stránky autora knihy

Popisek: Josef Habas Urban

Knižní novinka z nakladatelství Olympia vypráví příběh podle muže, který stál v hierarchii albánské mafie na jednom z nejvyšších míst. Kniha Josefa Habase Urbana, autora románového bestselleru Habermannův mlýn, navazuje na úspěšné dílo Návrat do Valbone, též na motivy skutečných událostí z albánských hor Prokletije.

Jana, která při pátrání po trojici studentů v Albánii přišla o svého přítele, začíná nový život. Do mysli se jí vkrádají vzpomínky na Josefa, jehož tělo, smrtelně zraněné albánským bodyguardem, opustila při útěku z hor. Když jí téměř rok po návratu kdosi do vozu podstrčí nedávno pořízenou fotografii přítele, události dostanou nečekaný směr. Pocit viny a selhání ženou hlavní hrdinku zpět do hor, cesta do Albánie se pro ni stává nejen očistcem, ale i vykoupením.

Leoš s Janou mají oči na stopkách: z Valbone vychází muž, drží v ruce jakousi nádobu, snad hrnec. Jeho oblečení znají z fotografie. Dobře rozeznatelné jsou i teď v podvečeru hnědé kárované kalhoty a světlá košile. Je podobná na dálku té, kterou Jana zakopala před jeskyní, na rozdíl od ní, má dlouhé rukávy. Zastavil se jí dech, když se muž, nebylo pochyb, že je to onen chlapík z fotografie, zastavil u boční stěny stavení. Napouštěl do hrnce vodu, z lesa od přivaděče se začalo ozývat tiché klapání. Jana si pamatuje ten typický zvuk, jenž je i posledně tolik znervózňoval. Dívala se na muže, jenž se vracel zpátky do Valbone – měl kaštanové vlasy, i postavu měl podobnou jako Josef. Dveře se za ním zavřely dřív, než mohla cokoliv udělat.

Milan Špalek, baskytarista skupiny Kabát, který je autorem předmluvy, o knize napsal: „Příběh tří studentů, kteří zmizeli v albánských horách, mi vyprávěl autor této knihy dříve, než jsem si ho mohl přečíst. Neuvěřitelné se stalo skutečností – kniha opravdu vyšla. Teprve když jsem celý text „zhltnul“, jsem si uvědomil, že Návrat do Valbone není jen nějaká předloha nebo scénář k akčnímu filmu. Člověka až mrazí, že je to příběh podle skutečné události. Ztratili se tři občané České republiky, vlastně ještě děti. Nikdo nebyl za to, co se stalo, potrestán. Vypadá to, že jediní, kdo se chtěli dopátrat pravdy, byli rodiče a autor této knihy, rozhodně ne naše bezpečností složky.“

 

Kniha je na motivy skutečné události. V srpnu 2001 se v albánských horách ztratili čeští studenti Lenka Tučková a bratři Michal a Honza Pavelkovi. Do pátrání se postupně zapojila řada českých i mezinárodních institucí, včetně Interpolu, ale neúspěšně. Spisovatel Josef Habas Urban, který má s cestami po Balkáně bohaté zkušenosti, byl poté požádán matkou ztracených chlapců, aby se pokusil zjistit, co se tehdy stalo. Co bylo dříve jen spekulací, je nyní smutnou realitou. Urbanovi se totiž podařilo vypátrat, že se studenti stali oběťmi obchodu s orgány. Jeho zjištění potvrzuje vyjádření jednoho z hlavních vyšetřovatelů případu.

„To nejhorší, co se vám v životě může přihodit, je nechat na holičkách nejbližšího člověka, a potom chodit plakat na jeho hrob,“ napsal autor Josef Habas Urban na úvod své nové knihy Stíny Valbone.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace