Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Třetí herečka v roli Marie Terezie, po jejím boku ale stále stojí Vojta Kotek. TV glosář Ely Novákové

26.03.2021
Třetí herečka v roli Marie Terezie, po jejím boku ale stále stojí Vojta Kotek. TV glosář Ely Novákové

Foto: Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: V roli Františka Štěpána Lotrinského zůstává po všech pět dílů Vojtěch Kotek (na snímku ze čtvrtého dílu)

Minisérie Marie Terezie bude završena jediným 5. dílem. Horentní náklady na dalších několik dílů si zřejmě žádný z koproducentů už nemůže dovolit. Navíc s věkem hrdinky ubývá romantiky a přibývá politiky, a o ní tenhle seriál moc není. Takže uvidíme takovou rychlotečku, v níž budeme především dojímáni stárnutím, smrtí blízkých, včetně manžela, a konečně smutným odchodem císařovny samotné.

Natáčení finále série o jediné ženě na trůnu rakouského mocnářství právě začalo. První klapka posledního dílu Marie Terezie, který vzniká v koprodukci České televize, rakouské ORF, slovenské RTVS, německo-francouzské ARTE a ve spolupráci se společnostmi Maya Production a Beta Film, padne v polovině dubna ve Valticích. Poté se štáb přesune do Kroměříže. Natáčet se bude také na zámcích Slavkov, Milotice, Jaroměřice a v klášteře Plasy. Scenáristkou je opět Mirka Zlatníková a česká strana má na celé produkci lví podíl. Ostatně celá idea seriálu vznikla v Čechách.

 

Tři Marie Terezie, tři rakouské herečky: Marie-Luise Stockinger, Stephanie Reinsperger a Ursula Strauss (na snímku vpravo), fotomontáž Ondřej Vanča

Marie Terezie by se divila

Arcivévodkyně by se pravděpodobně podivovala nad tím, že právě Češi se ujali jejího rozsáhlého portrétu, a ještě jej značně zidealizovali. Marie Terezie měla k Čechám chladný vztah, za čtyřicet let své vlády navštívila Prahu jen dvakrát. Čechy zavrhla, když ji část české šlechty zradila po obsazení Prahy Karlem Albrechtem, který usiloval o císařskou korunu a uznala tohoto bavorského kurfiřta na úkor Marie Terezie českým králem. Nicméně národnostní politika nebylo rozhodně to, čím by se Marie Terezie nějak zásadně zabývala. Stejně jako její předchůdci na rakouském trůnu si byla vědoma mnohonárodnostního složení monarchie, ale vzhledem k tomu, že Vídeň a Rakousko mluvily německy a němčina byla i jazykem většiny velkých měst, byl jediným problémem česky hovořící venkov, kde faráři byli nuceni komunikovat s lidmi v jejich mateřském jazyce. Za vlády Marie Terezie jakési povědomí národní jednoty ještě chybělo, šlechta a měšťanstvo si hrály na svém mocenském písečku a zájmy venkovského lidu je nezajímaly. Národnostní problém tedy pro Marii Terezii roli příliš nehrál, spíše ji pobuřovalo kverulantství české šlechty, která byla panovnici mnohem méně oddaná než její oblíbená šlechta uherská.

 

Vítězná sestava se nemění. Stejně jako scénář Mirky Zlatníkové, i režie zůstává v rukou šikovného Rakušana Roberta Dornhelma

Mimořádná osobnost středoevropských dějin

V každém případě si tato panovnice zaslouží pozornost jako mimořádná osobnost středoevropských dějin. Čtyřicet let její vlády bylo protkáno válkami, protože zejména pruský král Fridrich II. se odmítal smířit s ženou na rakouském trůnu, která měla dostatečně dobré styky a diplomatické schopnosti, aby prosadila svého manžela na říšskoněmecký císařský stolec. Marie Terezie sice přišla o Slezsko, s čímž se nesmířila až do konce života, nicméně jinak se jí podařilo udržet rakouské mocnářství celistvé, prosadit manžela na císařský trůn a s jeho pomocí i velice šikovně manévrovat v oblasti financování své říše, postavit na nohy armádu a zahájit řadu osvícenských reforem, které po její smrti dokončil její syn Josef II. Vzhledem k tomu, že při tom všem porodila šestnáct dětí a dvacet let byla vlastně permanentně těhotná, nutno říct, že je to žena hodná obdivu, ať už byl její vztah v Čechám jakýkoliv.

 

Nová Marie Terezie je Ursula Strauss, na snímku ve filmu Oktober November z roku 2013, foto filmladen

Od námětu k realizaci

Diskuzím o úloze Marie Terezie a jejích blízkých spolupracovníků v dějinách Evropy, o národnostních otázkách, které jsou kupodivu mnohem palčivější dnes, než byly v době jejího panování, se zjevně nevyhnuli ani autoři seriálu. „Vymyslet, napsat a vyrobit pět minut výpravné dramatiky o Marii Terezii je velké dobrodružství. Když jsme s Mirkou Zlatníkovou a Radkem Bajgarem před šesti lety poprvé hovořili o myšlence natočit něco o této panovnici, určitě jsme si nic takového nedokázali představit. Až poté, co jsem představil námět šéfovi Beta Filmu, začal projekt nabírat konkrétní mezinárodní obrysy. Pořád nás ale čekala dlouhá cesta, zejména k souhlasu rakouské stanice ORF s účastí na projektu,“ vzpomíná kreativní producent minisérie Jan Maxa a pokračuje: „Velmi náročné a poučné byly debaty nad scénáři, kde jsme museli vzájemně pochopit, jak odlišně vnímáme některé historické momenty a roli či význam konkrétních postav v nich. Cesta to byla složitá, ale byla odměněna mimořádným diváckým úspěchem a také několika mezinárodními nominacemi, například Rose d´Or. Nyní stojíme na prahu realizace závěrečného dílu, v němž naše hrdiny vypravíme na poslední cestu a říši předáme jejich nejstaršímu synovi.“

 

Zatím nejúspěšnější Marií Terezií byla Marie-Luise Stockinger

Z tohoto vyjádření kreativního producenta je patrné, že bylo snazší se vydat cestou romantizovaného portrétu, než historicky přesného děje. Získat finanční prostředky na takto náročný projekt bylo jistě nesnadné a všechny zúčastněné strany musely patrně ubrat na názorové vyhraněnosti svého národního pohledu, jinak by seriál nikdy nevznikl. Zlí jazykové tvrdí, že seriál víc připomíná slavnou francouzskou Angeliku než pokus o zobrazení historie. Divákům je ovšem právě tento tvar blízký. A tak sledujeme víc příběh Rozi, jejího soužití s milovaným Františkem, jejich lásku i nevěry a mnohočetné rodičovství, to vše v mistrovsky provedených kostýmech a rekvizitách natočeno v úžasném prostředí historických budov a parků, než analyzující portrét velké panovnice. Možná na takový i přes téměř dvě a půl století odstupu od smrti Marie Terezie v našich středoevropských věčně rozhádaných poměrech stále nenazrál čas.

Spokojený Vojta Kotek

Rakouskou panovnici si v závěrečném dílu zahraje herečka Ursula Strauss (v prvních dvou dílech ji ztvárnila (Marie-Luise Stockinger, v dalších dvou Stephanie Reinsperger) a Josefa II. ztvární Aaron Friesz. Z českých a slovenských herců se diváci opět mohou těšit na Vojtěcha Kotka, Davida Švehlíka, Tatianu Pauhofovou nebo Igora Bareše. Výraznou novou postavou bude například hrabě Kounic v podání Stanislava Majera. V pokračování Marie Terezie se nově představí i slovenský herec Maroš Kramár.

 

V pátém dílu pravděpodobně stráví Vojta Kotek více času v maskérně, budou ho muset výrazně postaršit

V těchto dnech probíhá příprava na natáčení. V budovách Barrandovských ateliérů vznikají kostýmy, chystají se paruky a maskéři speciálních efektů pracují na odlitcích pro ztvárnění stárnutí hlavních postav. „Mám velkou radost, že se díky maskérskému řemeslu našeho týmu mohu octnout v kůži Františka Štěpána i v jeho posledních letech života. Je to pro mě obrovská výzva, se kterou se herec nepotkává každý den, a na kterou se moc těším, protože samotná maska, ač dokonalá, k uvěřitelnosti rozhodně stačit nebude. I když je to úkol nelehký, jsem šťastný, že se ho můžu zhostit, protože mi postava Františka opravdu hodně přirostla k srdci a jen s tíhou na něm bych se s tímhle kavalírem teď – těsně před cílovou rovinkou – loučil,“ říká představitel jedné z hlavních rolí Vojtěch Kotek.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace