Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Husitská revoluce profesora Čorneje. Přehledná, čtivá, erudovaná

19.03.2021
RECENZE Husitská revoluce profesora Čorneje. Přehledná, čtivá, erudovaná

Foto: Nakladatelství Paseka

Popisek: Husitské knihy prof. Čorneje z let 2020 a 2021

Oblíbený historik Petr Čornej získal za biografii Jana Žižky (Paseka, 2020) cenu Kniha roku – Magnesia Litera, Cenu Josefa Hlávky nebo Cenu Miroslava Ivanova. Nyní líčí husitskou revoluci v nové knize, která působí jako dramatická novela. V krátkých, svižných kapitolách vykládá střety, zvraty i klíčové aktéry od počátku husitství po vládu krále Jiřího z Poděbrad. Tato historie ´do kapsy´ shrnuje vše podstatné o jedné z nejslavnějších kapitol českých dějin. Nabízí skvělé čtení i možný doplněk ke studiu.

„Nejen tato skutečnost, ale především nepříznivé okolnosti, jež zastínily husitská jubilea, mě vedly k rozhodnutí vydat novinový seriál v ucelené knižní podobě. Texty jsem ponechal v původním znění, tedy i s názvy kapitol a s mezititulky, které editor v novinovém vydání z praktických i jiných důvodů změnil," píše Čornej úvodem své krásně a zručně vytvořené knihy.

Pro tu navíc doplnil tři medailonky; Čeňka z Vartenberka, Jaroslava z Trocnova a Kateřiny Pabiánkové. Aby všechny kapitoly měly jednotný charakter, sestavil jejich autor stručný seznam základní, převážně novější odborné a populárně naučné literatury věnované husitské revoluci. V porovnání s novinovým vydáním jednotlivých kapitol se výrazně liší obrazová příloha.

Než přejdu k podrobnějšímu líčení úchvatné historie, rád bych zmínil dvě autorovy knihy sahající do minulých století: Tajemství českých kronik (Paseka, 2003) a Český stát v době jagellonské (Paseka, 2012).

Čornej v Husitské revoluci vskutku čtivou formou osvětluje evropský kontext událostí, dobovou mentalitu, náboženské souvislosti, vojenskou strategii husitů a jejich protivníků i význam husitství pro české dějiny. Po nevídaném úspěchu monografie Jan Žižka se nelze vyhnout srovnávání. „Kniha má k Žižkovi jen velmi volný vztah, vlastně především v celkovém koncepčním uchopení husitství. Obě knihy považuji za naprosto samostatné,“ vysvětluje autor.

 

Evropský kontinent se po roce 1400 zmítal v nejistotě. Církev byla rozpolcena, brány Evropy už téměř vyvraceli z pantů Turci, politický systém se ocital v krizi. Roku 1413 však svitla naděje, protože kostnický koncil měl od příštího roku konečně nejpalčivější problémy řešit. Jeho výsledkům kontinent zatleskal a vzápětí strnul nad bouří, kterou v jeho srdci vyvolala poprava Mistra Jana roku 1415. Byly to události, které zásadním způsobem zasáhly do českých, ale i středoevropských dějin, charakter českých zemí pak ovlivnily až do Bílé hory.

„Období husitské revoluce bylo nejen převratné, ale i dramatické, barvité a zajímavé, proto je i čtenářsky vděčné,“ doplňuje Čornej. „S černobílými pohledy a dnešními kritérii při jeho hodnocení nevystačíme, musíme je vnímat a vykládat zevnitř, z myšlenkových souřadnic a životní reality 15. století," uzavírá.

Všem zájemcům o tématiku doporučím ještě kompletní dílo Františka Šmahela a neprávem opomenutého Františka Michálka Bartoše.

Děkuji nakladatelství Paseka za poskytnutí recenzního výtisku. Husitskou revoluci hodnotím jako výjimečnou a strhujícím způsobem napsanou knihu. Umět psát a vědět, to jsou dvě naprosto rozdílné nádoby. Slít je, dokáže málokterý badatel.

Vložil: Zdeněk Svoboda