Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Čvančarka´ znovu v hlavní roli krimiseriálu, tentokrát u Hřebejka a naštěstí bez pistole. TV glosář Ely Novákové

15.03.2021
´Čvančarka´ znovu v hlavní roli krimiseriálu, tentokrát u Hřebejka a naštěstí bez pistole. TV glosář Ely Novákové

Foto: Barletta Productions (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jitka Čvančarová při natáčení minisérie Pozadí událostí. Za herečkou vidíte známého novináře Jiřího Peňáse, který se v jedné scéně také mihne, objeví se v jednom záběru na cameo, jak se říká

Česká televize začala natáčet novou kriminální minisérii Pozadí událostí. Po značně rozpačité Hlavě Medúzy se zde znovu objeví Jitka Čvančarová, tentokrát ale nebude ráznou policistkou, ale děkankou filozofické fakulty. Doufejme, že jí role bojovnice proti sexuálním stereotypům v intelektuálním prostředí bude sedět lépe.

Jan Hřebejk si dal od natáčení nucenou pauzu patnáct měsíců. Pro režiséra, zvyklého na jeden film ročně pro kina a stejně tak na každoroční televizní sérii, je to pauza hodně dlouhá. Vynutily si ji přesuny a odklady natáčení kvůli pandemii, jinak by Pozadí událostí bylo natočeno už v loňském roce. Diváci to moc nepocítili, protože v loňském roce uvedla Česká televize Místo zločinu Ostrava, na kterém se Jan Hřebejk režijně podílel, pro tvůrce je ale tohle čekání hodně nepříjemné, už by chtěl přemýšlet o nových projektech a rozdělanou práci by už chtěl mít za sebou.

 

Režisér Jan Hřebejk s producentem Matějem Chlupáčkem

Přesycený Hřebejk

Už proto, že Hřebejk těch kriminálek má v posledních letech na kontě hodně a do značné míry je jich sytý. Když končily v roce 2019 Detektivové od Nejsvětější Trojice, odpověděl na otázku, zda by přijal práci na dalším podobném seriálu dost skepticky: „Pokud by to bylo dobře napsáno, se zajímavými postavami, proč ne? Ale už je těch kriminálek trochu moc. Detektivové už musí hrát vrahy nebo oběti a naopak. Osobně bych si přál nějaký originální text. Cítím, že mám ještě tu energii, že bych mohl vytvořit něco osobitého. Třeba Pozadí událostí bude ten případ.“ Víra v to, že bude moct opřít o spolupráci s léty osvědčenými scenáristickými kolegy Petrem Jarchovským a Michalem Sýkorou, dávala evidentně Hřebejkovi naději, že svou energii bude moct náležitě využít. Zda tomu odklad pomohl nebo uškodil, to uvidíme na obrazovce teprve za rok. Natáčení ale běží na plné obrátky. Podle slov herců se do něj režisér vrhl se svým obvyklým nasazením a neodpouští sobě ani jim žádný záběr. 

 

Luboš Veselý a Sarah Haváčová při natáčení

Není to detektivka

Příběh sice zahrnuje i vyšetřování vraždy, ale ta hlavní roli nehraje. „Není to klasická detektivka, to chci zdůraznit,“ řekl Jan Hřebejk v rozhovoru na place při prvním natáčecím dni. „Je to spíš takový psychologický příběh. Já doufám, že bude lehce úsměvný. Zápletka je detektivní, žánrem je to komedie, ale výsledkem by ideálně měla být originální, filozofující moralita, stavějící na paradoxech současné společnosti a mezilidských vztahů. Téma Pozadí událostí je naprosto dnešní: muži a ženy a jejich vztahy v době #MeToo, genderu, měnících se společenských rolí. Zločin slouží jako katalyzátor příběhu. Věříme, že naše diváky zaujmeme tím, že ukážeme situace, které důvěrně znají z vlastního života. A chceme to udělat inteligentně, s jistou intelektuální ambicí,” prozrazuje režisér.

 

Petra Hřebíčková má jednu z hlavních rolí

Jak se cítí herci

Petra Hřebíčková hraje jednu z hlavních rolí a přístup k problematice měnících se stereotypů ve scénáři se jí líbí. „Nějaká genderová otázka, současné postavení mužů a žen, to je tam v takové hezké rovnováze a klade to spoustu otázek,“ s úsměvem naznačuje, o co v Pozadí událostí jde.

 

Jiří Havelka hraje bratra Petry Hřebíčkové a spolupráci s Hřebejkem si velmi pochvaluje

„Točit s Honzou Hřebejkem je vždycky velká výzva v tom, že se dá ještě těsně před záběrem znovu probrat, o čem celá situace je, hledat nějaké její jádro a tím pádem ji měnit třeba i textově, blíž celkovému vyznění. Tak je to takový adrenalin,“ líčí Jiří Havelka, další z protagonistů minisérie.

 

Jitka Čvančarová s režisérem Janem Hřebejkem

Erotické a vztahové dusno mezi intelektuály

Jitku Čvančarovou vidíme v záběru v ostře rudých společenských šatech, zdůrazňujících její dynamickou ženskost. Hraje ambiciózní děkanku olomoucké filozofické fakulty Alici Klusovou. Ta se snaží rázně vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole a do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu. Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.

 

Martha Issová jako kriminalistka Lída Stehlíková

„Naše společná láska k tvorbě Woodyho Allena nebo seriálu Sedmilhářky, znalost univerzitního prostředí, detektivní zápletka a potřeba výpovědi o vztazích, nás přivedly na myšlenku vytvořit Pozadí událostí jako vtipnou a napínavou komedii postavenou na nosné detektivní zápletce. Věříme, že to bude chytrá zábava, osobní výpověď i aktuální obraz moderní městské společnosti,“ vysvětluje Petr Jarchovský. Z jeho slov je patrné, že tentokrát skutečně nepůjde primárně o pátrání po vrahovi, ale o složitost vztahů v naší značně rozbouřené době, kdy má kdekdo touhu stát se arbitrem společenské rovnováhy, recept na ni ale nemá nikdo, protože vztahy mezi lidmi se nedají nalajnovat.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace