Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sdílení hesel Netflixu dostává zaracha. A jsou tady i další novinky, které překvapí. Sobota Pavla Přeučila

13.03.2021
Sdílení hesel Netflixu dostává zaracha. A jsou tady i další novinky, které překvapí. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Markéta Vančová (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Netflix, ilustrační foto

Sdílení přístupových hesel na Netflix s rodinou a přáteli je zcela běžnou praxí, zejména pokud máte předplacenou formu služby, umožňující souběžné sledování až na čtyřech zařízeních, aniž byste byli všichni na jednom místě. To se ale streamovacímu gigantovi nelíbilo, a tak se chystá podobné praktiky postihovat.

Podle nejnovějších informací začínají divákům, kteří službu využívají, docházet v posledních dnech zprávy, jejichž účelem je kontrolovat, zda používají ke sledování obsahu skutečně vlastní účet. V praxi to znamená, že pokud se někdo přihlásí do Netflixu, obdrží zprávu s dotazem, zda žije s osobou, která si službu platí ve společné domácnosti. Zároveň jste požádáni o zpětné zaslání potvrzovacího kódu, který vám přijde e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Pokud to není možné, bude k dispozici možnost nastavení nového profilu. Zatím se zdá, že jde o určitou formu varování, které v současné době zasahuje pouze ty, co sledují službu na vzdálených zařízeních a nezahrnuje situace, kdy se všichni nachází pod jednou střechou.

 

Společné bydliště podmínkou

Zástupce Netflixu o novém opatření lakonicky uvedl: „Bylo to navrženo proto, aby pomohlo zajistit, že diváci, používající účty Netflix, k tomu mají opravdu příslušné oprávnění.“ Tento přístup samozřejmě není zcela nový, velké streamovací společnosti si své zákazníky hlídají čím dál přísněji, přičemž definice domácnosti se při používání jednoho přístupového hesla omezuje pouze na společné bydliště. Technicky by se to pak přiblížilo situaci, kdy platíte základní částku za sledování Netflixu pouze na jednom zařízení. Dá se předpokládat, že toto opatření bude mít významný dopad na to, jak sdílet či využívat stávající předplatné.

Dělá to více než polovina uživatelů

Tenhle krok není zase až tak velkým překvapením, protože nedávné průzkumy ukázaly, že 52,5% uživatelů Netflixu někdy někomu poskytlo své přihlašovací údaje. Jak rychle bude tento nový způsob ověřování zaveden, bude pravděpodobně záviset na tom, kde ve světě žijete a jakou technologii využíváte při sledování, podobně jako u jiných novinek, které platforma v minulosti vyzkoušela. Kromě toho se dá silně pochybovat o spolehlivosti nového způsobu ověřování, takže i když může snížit počet lidí porušujících uživatelskou smlouvu, tomuto trendu jen těžko úplně zabrání. Zatím se zdá, že je to všechno v jakési testovací fázi a není zcela jasné, jak bude Netflix hříšníky trestat.

 

Sdílení a kvalitu si musíme připlatit

U nás, stejně jako jinde ve světě je sledování Netflixu až na čtyřech zařízeních pod názvem Premium zpoplatněno nejvyšším měsíčním tarifem (319 Kč), ale zato vám nabízí i sledování v nejvyšším rozlišení 4K. Základní předplatné Basic za 199 korun měsíčně, které využívá podle průzkumů drtivá většina uživatelů, umožňuje sledování pouze na jednom zařízení, předplatné typu Standard za 259 Kč pak na dvou. Podle stávajících smluvních podmínek může předplatné Standard a Premium sdílet několik členů domácnosti. Každý z uživatelů používá svůj účet a má v něm vlastní historii sledování a oblíbené pořady. Netflix avizoval i speciální rodinné předplatné Family, ale zatím se v nabídce neobjevilo.

S kvalitou obsahu patříme ke špičce

Katalogy Netflixu se v mnoha zemích světa dost podstatně liší. Nabídka Netflixu v ČR čítá v současnosti na 3800 filmů a 1900 seriálů, a máme tak téměř stejné možnosti jako diváci v USA. Ještě o něco lépe jsou na tom Slováci. Nabídka se v různých zemích liší i co se týká kvality, protože licence pro filmy a seriály se získávají pro každou zemi zvlášť. Je zajímavé, že podle IMDb mají nejkvalitnější nabídku Netflixu v Ázerbajdžánu, v Portugalsku, na Ukrajině a v Rusku, s průměrným hodnocením 7,13. Naopak nejnižší hodnocení kvality titulů má překvapivě USA a Kanada, okolo 6,95. My se držíme poměrně vysoko s průměrným hodnocením titulů 7,05. Nejprestižnější nabídku pak má mít Jižní Korea, kde na Netflixu najdete 109 oscarových filmů a 35 snímků, které vyhrály ceny Emmy.

 

Zařadí se Netflix mezi sociální sítě?

Další novinkou, s kterou Netflix přichází, je zavedení nové mobilní funkce Fast Laughs, která vypadá tak trochu jako sociální síť TikTok. Fast Laughs jsou krátké klipy, které jsou vystřižené z filmů, komedií, a hlavně z představení stand-up komiků, kteří mají své pořady přímo na Netflixu. Nová funkce má vlastní záložku ve spodní liště mobilní aplikace a umožňuje uživatelům hned několik akcí mimo pouhého sledování.

Uživatelé mohou pořady z výstřižků přidávat do seznamu ´zhlédnout později´ anebo je sdílet s ostatními třeba přes Snapchat, WhatsApp, Instagram nebo Twitter. Funkce Fast Laughs je v současné době k dispozici pouze pro majitele iOS zařízení ve vybraných zemích, ale podle posledních informací se brzy začne testovat i na zařízeních Android. Netflix tak nejspíš reaguje na prudký nárůst počtu uživatelů TikToku, na kterém tráví lidé stále více času a stává se tak určitou konkurencí Netflixu, i když nabízí samozřejmě úplně jiný typ obsahu.

Zábavná videa, nabízená ve vertikální formě, jak je tomu běžné právě u TikToku, nemají jen úlohu diváky pobavit, ale mají i ryze pragmatický účel. Přimět formou krátkých klipů uživatele, aby se s Netflixem seznámili, lépe jej poznali a ideálně na něm trávili ještě více času.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace