Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiřího Langmajera ukrutně rozbolel zub. A nabrnkl si mladou krasavu. TV glosář Ely Novákové

13.03.2021
Jiřího Langmajera ukrutně rozbolel zub. A nabrnkl si mladou krasavu. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: Právě se točí první film z cyklu Hlavně to zdraví. V roli Cecílie se představí Anna Fialová, jako partnerka Jiřího Langmajera

Přání pevného zdraví se stalo nejfrekventovanějším pozdravem dnešních dnů. Jak to vypadá, když do již tak složité situace vstoupí náhlý zdravotní problém, vypráví nový cyklus komediálních filmů České televize.

V těchto dnes se natáčí první film z cyklu Hlavně to zdraví. Režíruje ho Jiří Vejdělek, jehož hořkosladké komedie Účastníci zájezdu, Ženy v pokušení, Muži v naději nebo Tátova Volha si diváci velmi oblíbili a rádi se k nim vrací i na televizních obrazovkách. Scenáristické spojení s Markem Epsteinem si Vejdělek vyzkoušel už ve filmu Václav, který oběma autorům vynesl festivalová ocenění a velký úspěch zaznamenali také herci v hlavních rolích, Ivan Trojan, Jan Budař a Emília Vášáryová. Výborný výběr herců a jejich režijní vedení je ostatně Vejdělkovou asi největší devizou, právě obsazení dělá z jeho filmů diváckou atrakci. 

Něco na zub

Také první film z cyklu Hlavně to zdraví sází na hereckou čtveřici v hlavních rolích. Sejdou se zde Jiří Langmajer, Anna Fialová, Simona Stašová a Miroslav Hanuš, aby prožili zapeklitou situaci, kdy se padesátiletý nápadník Richard jde představit rodičům své o mnoho let mladší vyvolené. Není to nic jednoduchého, protože nastávající tchyně je ženichovi věkově blíž než nevěsta a tatínek nevěsty je pán značně autoritativní, osobující si právo rozhodovat o tom, koho si jeho dcera Cecílie vezme. Ano, i dnes ještě takoví tatínkové jsou a vztahy s nimi jsou pro moderní mladé dcery hodně komplikované. Maminka je naopak možná až příliš dobrá duše a snaží se vztahy neustále nějak žehlit. Třeba tím, že naservíruje při setkání u rodinného stolu něco na zub. Jenže zub má také svou hlavu a v nejvypjatější chvíli začne Richarda ukrutně bolet. Zdá se, že námluvy, narušené návštěvou pohotovosti, zásahem rázné zubařky a problémy s anestézií, skončí totálním fiaskem.

 

Miroslav Hanuš, Simona Stašová, Anna Fialová a Jiří Langmajer 

Rázný brněnský tatík

Miroslav Hanuš si roli otce diktátora, který žárlí na milovanou dceru tak, že jí v podstatě vypudí z domova, vzal k srdci téměř osobně. „Téma nedorozumění mezi otcem a dcerou mě jako tatínka tří holek zaujalo. On jí nemůže odpustit, že se odstěhovala z Brna do Prahy a pořídila si nemanželské dítě. Navíc teď mu chce představit muže, který je věkově blíže jemu než dceři. Není to pouhá komedie, je v ní mnoho dramatických situací a také jsem si chtěl poprvé v životě zahrát se Simonou Stašovou,“ vyjmenovává důvody, proč kývl na roli přísného otce. Pětici u stolu doplňuje Cecíliina malá dcera z předchozího vztahu, do kterého rázný tatík také hodně šťoural, a i ona má ke všemu tak trochu co říct. Hlavní slovo si ale vezme Richardův bolavý zub – bude katalyzátorem dění a nakonec i smírčím soudcem. První film cyklu se tak ne nadarmo jmenuje Něco na zub.

 

Simona Stašová a Miroslav Hanuš

Někdy neduh přijde k duhu

Náhlé onemocnění vyvolá vždycky stresovou situaci. Zároveň ale probouzí v okolí lítost a účast. Nabízí nový pohled na postiženého, který v kritické chvíli odhaluje dosud skrývané stránky své osobnosti, i na ty, kdo s ním tu chvíli přicházejí do styku. „Točíme o neduzích, které mohou člověku překvapivě přijít k duhu,“ prozrazuje režisér Jiří Vejdělek a kreativní producent Jaroslav Sedláček jej doplňuje: „Zdravotní problém, někdy i docela banální, dokáže s naším životem pořádně zamávat. Nejdřív se mu zpravidla snažíme postavit fanfarónsky s tím, že jsme mistři světa a nic nás nezastaví. Potom nás donutí přece jen stopnout a víc o sobě přemýšlet. A nakonec nás vypustí zpátky do života o něco silnější a lépe ukotvené v duchu hesla, ´lékař léčí, láska uzdravuje´. Naší ambicí jsou tedy milé, nadčasové, hvězdně obsazené komedie, na které se rádi podíváte jednou, podruhé a třeba i popáté a posedmé, protože vám v jejich společnosti bude dobře.“

 

Anna Fialová a Jiří Langmajer

Láska uzdravuje

Příběhy z cyklu Hlavně to zdraví spojují choroby, které na hlavní hrdiny přicházejí nečekaně. Někdy jsou banální, někdy spíše komické, jindy vyloženě bizarní. Zatímco se s nimi protagonisté snaží utkávat dle svého naturelu, schopností a životních zkušeností, nastalé okolnosti je stále víc nutí přehodnotit své dosavadní vztahy a život vůbec. „Téma filmů v sobě nese jakousi poťouchlost, se kterou člověk rád sleduje někoho jiného, komu je trochu zle, a dokáže se tím bavit. Ale od doby, kdy jsem příběhy psal, se sám svět dostal do pozice nemocného, a to, co se nám zdálo jako otřepaná fráze, je nyní zbožným přáním. Hlavně to zdraví!“ přeje divákům České televize scenárista Marek Epstein.

Možná vám příběh připomene dávné Bakaláře nebo Trapasy Miroslava Donutila. Lze se ale nadít, že zručné pero Marka Epsteina i Vejdělkův přímočarý a obyčejně lidský smysl pro humorné situace nalezené uprostřed dramatu přinesou nám divákům zážitek pohodový. Nervy drásající dramata teď snášíme dost obtížně, protože i naše zdraví si žádá trochu úlevného smíchu a naděje v dobrotu lidského srdce. Takže díky za lehkou komedii, na kterou se můžeme těšit.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace