Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slované. Krev, láska a fantazie, ale i dobrodružství a napětí, to je nový slovenský seriál. Můžeme tiše závidět. Premiéry Pavla Přeučila

12.03.2021
Slované. Krev, láska a fantazie, ale i dobrodružství a napětí, to je nový slovenský seriál. Můžeme tiše závidět. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: TV JOJ (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Historický dobrodružný seriál Slované lze po prvním díle jen a jen chválit. A z hlediska ČR, někdejší středoevropské filmové velmoci, pak tiše závidět. (Na snímku je hlavní hrdinka Draha a Vlad.)

VIDEO Slovenští diváci mají za sebou první epizodu zatím nejdražšího a nejvýpravnějšího seriálu domácí produkce, seriálu Slované. Samozřejmě, že jsem si premiéru nedal ujít ani já, a tak je namístě podělit se o první dojmy. Musím říci, že po celé řadě trailerů a krátkých upoutávek, které mne docela navnadily, seriál zatím nezklamal mé očekávání. To, co se na televizních obrazovkách objevilo, zcela změnilo můj dosavadní pohled na poslední léta slovenské televizní tvorby. Podle toho, co první epizoda Slovanů napověděla, se dobrodružný seriál s prvky fantasy a magična opravdu povedl a my můžeme našim sousedům jen závidět.

V posledních letech mám pocit, že naše dávná historie je českými filmaři hodně opomíjená a některá témata, jako slovanství, jsou dokonce tabu. O to více mne potěšilo, že se Slováci pustili do projektu, který zatím nemá obdoby a může směle konkurovat například velkorozpočtovým seriálům Netflixu. Dlouho před premiérou kolovala v médiích srovnání seriálu Slované s megaseriálem Hra o trůny, ale já se spíše kloním k názoru, že je bližší seriálu Vikingové. Hra o trůny, to je obří sága, zaplněná stovkami postav, sledující paralelně několik soupeřících rodů. Slované nám nepředstavují znepřátelené rody, ale dvě sousedící hradiště, která svazují obchodní i rodové zájmy, hradiště, která se navzájem i potřebují, aby se společně ubránila nájezdům krvežíznivých Avarů, ale mnohdy se nevyhnou ani vzájemným svárům. Děj se odehrává někdy v 7. století, ještě před sjednocením slovanských kmenů.

 

Seriál stál 100 miliónů korun a je to na něm vidět

V obsazení ryzí nováčci i ostřílení borci

Ovšem i v seriálu Slované sledujeme současně několik dějových linií. Hlavní hrdinkou je mladičká Draha, bylinkářka, která má zvláštní schopnosti, které si zatím nedokáže vysvětlit. Hraje jí charismatická a krásná ukrajinská herečka Polina Nosykhina. Zachrání polomrtvého cizince Vlada (Juraj Loj), který se později začlení do komunity hradiště Velký stůl a stane se jejím průvodcem, po jehož boku pochopí sama sebe.

 

Tomáš Maštalír jako Radúz a Jana Kvantiková jako jeho žena Lada

Souběžně s tím se seznamujeme s příběhem Radúza (Tomáš Maštalír), nejstaršího syna stařešiny sousedního hradiště Furnau, jehož hraje jediný český herec v seriálu, Marek Vašut. Radúz je nejlepší bojovník kmene a právem si dělá ambice na post stařešiny po svém otci. V tom mu však brání okolnost, že se svou manželkou Ladou (Jana Kvantíková) zatím nemá vytouženého potomka. Podle kmenových zásad je ale dědic a pokračovatel rodu pro každého stařešinu předpokladem. Radúz se obrátí o pomoc na žrece Sokola, což byl jakýsi staroslovanský kněz (Oleg Mosyichuk). Ten mu ale potomka nezaručí. Radúz se proto vypraví do sousedního hradiště za žrecem Čaradem (Dušan Cinkota), který využije šanci a rozehraje dost smrtící hru. Svou výraznou roli pak sehrávají i postavy kováře Horana (Andrej Hryc) a jeho dcery Desany (Anna Adamovich). Bohužel, první z jmenovaných, Andrej Hryc se už premiéry nedožil.

Samozřejmě, že nechybí ani sex

Pilotní díl se možná bude některým divákům zdát příliš komplikovaný, ale přece jen, musíme brát v úvahu, že v něm jde především o seznámení s hlavními postavami, které nás budou provázet celým seriálem. Seznamuje nás se staroslovanskými zvyky a pověrami, nechybí v něm samozřejmě násilí, nahota a sex. Ona doba byla krutá a drsné prostředí, v kterém číhalo na každém kroku nějaké nebezpečí, si krutost mnohdy vyžadovalo. Co se týká sexu, zvyky prvních Slovanů nijak mimomanželskému sexu nebránily a promiskuita byla zcela běžná. Ovšem striktně mimo domácí příbytek. Domů si nějakou tu milenku muž přivést nesměl, ale někde na poli nebo v lese bylo dovoleno vše. Už v pilotním dílu nám nabídli tvůrci i na slovenské poměry hodně odvážnou milostnou scénu a podle upoutávek se můžeme těšit na spoustu dalších.

 

Žrec Čarad, což byl jakýsi staroslovanský kněz 

K realizaci došlo díky Ukrajincům

Vyzdvihnout musím určitě kostýmy a celkovou výpravu seriálu, na čemž si jeho tvůrci dali opravdu záležet. Věrohodně působí i kulisy obou hradišť, zasazených do krásné a panenské přírody. Obě hradiště byla vystavěna na Ukrajině, nedaleko Žitomíru, v chráněné oblasti, a právě příroda zde hraje velkou roli, stejně tak jak tomu bylo u starých Slovanů. Za vším jsou vidět velké peníze, které do seriálu Slováci a Ukrajinci vložili. Všech dvanáct epizod přišlo na více než čtyři miliony eur, což je v přepočtu více než 100 milionů korun. Samozřejmě, je to jen zlomek toho, co stály třeba jmenované seriály Hra o trůny nebo Vikingové, ale na slovenské poměry je to sakramentsky hodně. Není divu, že námět na seriál ležel několik let v šuplíku, než se podařilo na něj sehnat potřebné peníze. Zásluhu na jeho realizaci má především producentka Wanda Adamík Hrycová, která získala pro koprodukci ukrajinské filmaře a s tím související finance od ukrajinského ministerstva kultury.

Ukrajinská kráska se povedla

Pilotní díl mne určitě naladil, asi stejně jako většinu diváků, i na další pokračování. Podle toho, co zatím víme, se můžeme těšit na velké bojové scény bitev s avarskými nájezdníky, bohatou choreografii i rodové nesváry mezi oběma hradišti. Musím pochválit i výběr hlavních představitelů seriálu. Na dvacetiletou Ukrajinku, působící trochu jako éterická bytost, Polinu Nosykhinu, se dobře kouká a ona navíc i dobře, a hlavně přirozeně hraje. Je to její první velká role, zatím se objevila pouze v pár menších ukrajinských seriálech.

 

Polina Nosykhina jako Draha

O natáčení říká: „Byla to pro mne obrovská výzva a opravdová životní příležitost. Vždycky jsem chtěla hrát v nějakém historickém filmu. Zpočátku to bylo kvůli jazykové bariéře trochu náročné. Koukali jsme jeden na druhého, nevěděli jsme, kdo a kdy má začít mluvit, ale zvykli jsme si.“

Ženské publikum si zase přijde na své při pohledu na takové chlapáky, jakými je právě Juraj Loj nebo Tomáš Maštalír, i když ten v první epizodě příliš sympaticky nepůsobí.

Základem jsou fakta i legendy

Zajímavá je i kamera, za kterou se vystřídali dokonce tři kameramani, Stanislav Adam, Volodymyr Ivanov a Martin Žiaranbohatě, využívající světla a stínu, a to i přesto, že někdy působí až příliš pochmurně. Nicméně ten dávný svět určitě příliš barevný nebyl a jeho jednotvárná šedivost je asi namístě. Děj je podložený chytlavou hudbou, která dobře sedí na děj a dramaticky podkresluje jednotlivé scény. Působivá je i úvodní píseň s názvem Láska neumiera, kterou nazpívala Jana Kirschner.

 

Režisérům Petru Bebjakovi a Michalu Blaškovi se podařilo vytvořit na Slovensku dosud nevídané dílo, které podle mého názoru vysoce převyšuje některé slátaniny, produkované v poslední době například nesrovnatelně bohatším Netflixem. Na seriálu je vidět i doslova mravenčí práce trojice scenáristů, Jozefa Kolejáka, Jána Luterána a Veroniky Kolejákové, kteří se piplali s historickými fakty, které doplnili o řadu fantazijních a pohádkových prvků. Inspiraci prý čerpali i z pověr, bajek a legend, které se dodnes vyprávějí slovenským a ukrajinským dětem.

I komerční televize dokáže vytvořit pozoruhodné dílo

Vytknout se nedá seriálu téměř nic. Snad jen, že by mohlo na onu pochmurnou krajinu občas zasvítit i sluníčko, nebo že mohli tvůrci věnovat v první epizodě větší pozornost obřadu postřižin, který znamenal v mnoha tehdejších společenstvích nejvýznamnější krok při proměně chlapců v muže. Slované se nemají za co stydět a jsem přesvědčen, že bez problémů obstojí i ve světové konkurenci. Vůbec bych se nezlobil, kdyby si i naši tvůrci v některé z komerčních televizí seriálu všimli a natočili místo sladkobolných dílek typu Ulice, Slunečná či Modrý kód i něco v podobném duchu. První epizoda mne dostatečně naladila k tomu, abych se těšil i na těch jedenáct následujících. Jen jsem zvědav, kdy se Slované dostanou i k českým divákům, zatím po termínu není ani vidu ani slechu.

 

Vložil: Pavel Přeučil