Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak poznáme, že přichází jaro? Nejprve se na nás začne valit z obrazovky. TV glosář Ely Novákové

08.03.2021
Jak poznáme, že přichází jaro? Nejprve se na nás začne valit z obrazovky. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Láďa Hruška přistupuje ke každému problému netradičně a jeho metodou dosáhne vytouženého výsledku opravdu každý, ať už jde o stavbu kurníku, nebo levný a rychlý koláč

Zavřela vás karanténa do čtyř stěn? Nebojte, všechno jednou skončí, za dva týdny budete možná smět za hranice okresu. To znamená, že vaše chalupa, chata a hlavně zahrada už se vás konečně dočkají. Kutilství je naše národní vlastnost a televizní pořady nám jako každý rok poskytnou spoustu inspirace. Na Primě se můžeme těšit na jarní premiéry hned tří hobby pořadů.

Herec a moderátor Oldřich Navrátil tráví koronavirový čas na chalupě na Vysočině. Kdyby nemusel, prý by ji vůbec neopouštěl. Kvůli Receptáři Prima nápadů ovšem do Prahy zavítal a ocitl se rovnýma nohama v exotice. V nepříjemně chladném a sychravém dnu se totiž natáčelo v tropickém skleníku botanické zahrady. „Mám to tady rád,“ kochal se pohledem na obrovské kaktusy i citrusy. „Sem člověk vleze a z naší zimy je rázem někde na jaře nebo v létě. Venku je ještě sníh a tady – horko a kaktusy.“ Cestování miluje a před zimou by nejraději pokaždé uletěl do teplých krajin. Měl to v plánu i letos, chystal se Zanzibar nebo Maledivy. „Jenomže jsme s dočetli, že musíte mít tady testování, tam testování, tady karanténu – to by se mohlo stát, že bych nestihl natáčení Receptáře. Takže jsme nejeli nikam a pojedeme, až to zase půjde.“

 

NAvrátil

V Receptáři prima nápadů už Oldřich Navrátil volá jaro

Také v premiérových dílech Receptáře se dočkáme novinky, se zahradním architektem se v přímém přenosu bude tvořit nová zahrada. Zkušený chalupář Oldřich Navrátil o tom ví hodně, ale odborných rad není nikdy dost. „Zahradu je třeba plánovat nejlépe ještě dřív, než postavíme domek, protože pak to nějak nejde dohromady.“ Když už ale dům i zahradu máte, pořád ještě ji můžete podle rad architekta vylepšit. Rady uvidíte nejen v pořadu, ale najdete je třeba i na facebooku Receptáře. A mnoho dalších samozřejmě i na webu, kde můžete rozjet sezónu hned naplno. Balkonové rostliny potřebují každoročně jistou péči, aby krásně kvetly a dobře se jim dařilo. Jak je ale správně upravit a sestříhat, aby se jim přes léto dařilo a dělaly nám radost svými květy? Kdo jiný by uměl odpovědět na tuto otázku lépe, než mnoholetá zahrádkářka Ludmila Dušková.

 

balkonovky

Mimo jiné se dozvíme, jak připravit balkonové rostliny na novou sezónu

Zlaté české ručičky

Pepa Libický přes zimu točil svůj druhý pořad Fachmani, už se ale nemůže dočkat, až zase předvede své nápady v Libovkách. Ve dvou dílech ukáže renovaci střechy na rodinném domku, pak ale přijde delší seriál, bude se rekonstruovat hospodářské stavení. Zatím v něm bydlí slepice, bude z něj ale domeček pro kutila. A protože slepice si také zaslouží pořádné nové bydlení, postaví jim Pepa luxusní nový kurník.

 

Fachmani

 

Děsí vás rekonstrukce? Kutil Pepa Libický a komik Karel Hynek jsou jistota. Fachmani poradí, jak na to od A do Z, bez nervového kolapsu, zbytečných finančních ztrát a v adekvátním čase.

Určitě potěší i nová rubrika Minutový manžel, ve které Pepa pomáhá těm, kdo si sami na složitější práce netroufnou. „Pořád jsem přemýšlel, že bych chtěl, aby pořad měl také nějakou přidanou hodnotu, že bychom mohli někomu pomoct,“ prozradil, jak tahle rubrika vznikla. Navštívil s kolegou třeba handicapovaného Ondru a udělal mu nová dvířka na kuchyňské lince, samoživitelka paní Kateřina si zase přála zahradní sprchu. „Těším se, že tahle navštívíme řadu dalších lidí, kteří se nám s prosbou o pomoc přihlásí.“ I pro nás ostatní ale budou návody, jak si co vyrobit doma či na zahradě, určitě velmi užitečné. Jen pozor – Pepa Libický má zlaté ruce, pokud nepatříte k takto požehnaným lidem, inspirujte se, ale práci svěřte raději někomu šikovnému.

Libovky

V rubrice Minutový manžel Pepa například pomůže handicapovanému Ondřejovi s instalací speciálně upravených dvířek u kuchyně

Za kutily, kuchtičkami i opuštěnými pejsky

Láďa Hruška je pověstný velmi netradičním pojetím kutilství. Stejně jako jeho kuchařská kouzla, v nichž dokáže z nejlevnějších surovin vykouzlit skvělé jídlo, také jeho hobby triky mají základ v jednoduchosti. Prostě jsou to Vychytávky Ládi Hrušky, které zvládne každý. Přestože mají za sebou už několik sezón, moderátora ještě neomrzely.

 

Hruška pes

Jednou z letošních novinek je návrat s kamerou do psích útulků

„Já jsem se opravdu těšil do práce, protože jsem vydetoxikovaný, odpočatý a práce mě naplňuje, baví. Beru to jako pohodu, zábavu a vlastně i výlet, protože pořád jezdíme někam za těmi kutily nebo hodpodyňkami," svěřil se s typickým lišáckým úsměvem v reportáži pro Showtime. „Letos je to teda docela extrém, protože kvůli koronaviru předtáčíme hodně dopředu. Takže Velikonoce jsem si prožil už tři měsíce dopředu. Ale točíme pořád a zavádíme několik novinek. Jednou z nich je Láďova domácí lékárna, kde poradíme, jak si doma z bylinek a všeho možného, co máme kolem sebe, uděláte mastičky a tinktury na různé neduhy. Na co se hodně těším, je to, že se vracíme do psích útulků, kde se potkáme s pejsky a budeme jim hledat nový domov.“

 

Hruška zahrádka

Na Láďovu minimalistickou zahrádku klidně postačí třeba láhev od okurek

Láďa se ale nezastaví, ani když nenatáčí. Stal se dobrovolníkem a pomáhá s očkováním v Městci Králové, odkud pochází. V očkovacím centru uklízí, vyplňuje papíry, zkrátka dělá, co je potřeba. Starým lidem, kteří přicházejí na očkování, pomáhá svým neodolatelným optimismem a vlídným slovem překonat obavy, což se určitě také počítá. A mezitím nás vyhlášený minimalista učí na webových stránkách pořadu, jak se dělá minizahrádka v lahvi od okurek. Někdo totiž nemá to štěstí, že si může lámat záda a vyrábět mozoly na kusu vlastního pozemku. Maličkou zahrádku si ale může stvořit i ve sklenici jako nádhernou živou bytovou dekoraci.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková