Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I superhrdinové mají své dny a nějak si musejí vydělávat i na živobytí. Premiéry Pavla Přeučila

04.03.2021
I superhrdinové mají své dny a nějak si musejí vydělávat i na živobytí. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Superman a Lois: Tyler Hoechlin a Elizabeth Tulloch

Superman a Lois – první dojmy? Když zmizel z televizních obrazovek seriálový svět Arrowverse, přišli jsme o spoustu oblíbených postav. Supergirl či Legends of Tomorrow se nám snad ještě vrátí s posledními řadami a Flash se předevčírem vrátil v sedmé řadě. Společnost DC Comics nám ale slibovala návrat některých hrdinů ve zbrusu novém seriálu, který by měl otevřít bránu do zcela nového vesmíru. Po dlouhém čekání přichází na televizní obrazovky seriál stanice CW Superman a Lois a s ním i nesmrtelný a asi nejslavnější komiksový hrdina, Superman. U nás jsou nová Supermanova dobrodružství k vidění na HBO GO.

Už téměř rok se plácáme v jakémsi částečném filmovém půstu, diváci hladově vítají každou novinku, která jim trochu zpříjemní dnešní složitou situaci, a tak se i seriál Superman a Lois setkal s nebývalým zájmem. Téměř dva miliony diváků jen v USA sledujících jeho pilotní díl, o tom dostatečně vypovídají. Čeká nás celkem 15 úterních večerů, v kterých budeme mít možnost nové osudy známého superhrdiny sledovat.

 

Na Henryho ´Zaklínače´ Cavilla Tyler Hoechlin prostě nemá

Návrat očekávaného superhrdiny

Naposledy jsme viděli jako Supermana hodně dobrého Henryho Cavilla, i když současný Superman, představovaný Tylerem Hoechlinem, se už mihl v pár crossoverech světa Arrowverse. Pět let (2015 – 2020) jsme mohli sledovat seriálová dobrodružství Supermanovy vzdálené sestřenky Supergirl, jinak Kary Denvers, která si získala miliony fanoušků po celém světě a tak trochu Supermana zastupovala. Teď se nám nezničitelný superhrdina vrací v plné slávě. No, abych nepřeháněl, ona to zase až taková sláva není a hned si řekneme proč. Supermanovi fandové zajásali po loňském oznámení, že se červenomodrý chlápek, který si navléká slipy přes kalhoty, vrací, aby konečně zaujal své právoplatné místo v srdci DC Multiverse společnosti CW. Jejich naděje ale poněkud pohasly, když přišlo oznámení, že se seriál zaměří na Clarka Kenta jako manžela a otce, se všemi jeho starostmi a tlaky, které jeho rodinný super život přináší.

Záchrana rodiny na prvním místě, záchrana planety jako vedlejšák?

Jak tedy seriál Superman a Lois zabral a v čem je nový? A je dostatečně přitažlivý pro současné publikum stálých fanoušků, má dostatečný potenciál přitáhnout i nové? Podle toho, co jsem mohl vidět v první epizodě, se zdá, že se mu to povede. Seriál bude nejspíš patřit k těm úspěšnějším v posledních letech. Po filmové stránce je téměř dokonalý, má docela silný scénář a vrací nás v ději do starého dobrého Smallwillu, kde se všechno vlastně začalo.

 

Lois v podání Elizabeth Tulloch. Herečku známe ze seriálu Grimm, kde hrála první přítelkyni hlavního hrdiny

Už první epizoda nám ukazuje, že ani život Supermana není tak jednoduchý a neomezuje se jen na zachraňování planety. Tady se do popředí dostává jeho rodina, její problémy a on musí najednou řešit i své osobní problémy. Stává se nám i mnohem bližší, když zjistíme, že i superhrdina se musí nějak živit a potýkat se s nedostatkem financí. Další problémy souvisí s výchovou jeho dvou dospívajících synů Jonathana (Jordan Elsass) a Jordana (Alex Garfin), na které jako blesk z čistého nebe dopadne poznání, že jejich otec je Superman. A aby toho nebylo málo, u jednoho z nich se začnou projevovat i tatíkovy superschopnosti.

Hlavní postavy mne příliš neoslovily

Musím uznat, že i přes obvyklé Supermanovo zachraňování světa je pohled do zázemí jeho rodiny něčím zcela novým a dává příběhu neobvyklou dynamiku. Problém jsem měl tak trochu s castingem, protože jak Tyler Hoechlin jako Superman, tak Elizabeth Tulloch, představující Lois, mi příliš neseděli a sympatie zrovna nebudí. Oba dva postrádají potřebné charisma a působí dost nevýrazně.

 

Synové Supermana. V prvním díle se objeví ´super skills´ jen u jednoho z nich, ale je dost pravděpodobné, že něco zdědil i brácha; přece jen to jsou dvojčata

V jistém smyslu seriál určitým způsobem navazuje na svět Arrowverse, který jsme opustili po Krizi na nekonečných zemích, kdy se ty zbylé sloučily do Země 1. Právě v závěru jsme se mohli se Supermanem - Hoechlinem a Lois – Tulloch setkat, poznali jsme i jednoho jejich syna Jonathana, který se v Krizi také mihl. V novém seriálu jsou synové dva a znamenají pro své rodiče jako dost zvědaví teenageři nemalé problémy. Přestože se objevují spekulace, že by se mohly v seriálu objevit některé známé postavy z Arrowverse, zatím tomu nic nenasvědčuje. Pokud by se objevily, myslím si, že by to bylo jen k prospěchu věci, protože je otázkou, zda samotní Superman a Lois dokážou prázdnotu po světě Arrowverse zaplnit.

Rodina stojí před klíčovým rozhodnutím

Když Clarkova matka zemře, Kent se vrací do Smallville na její pohřeb, a to s celou rodinou. Jeho synové se dozvídají, kým je vlastně jejich otec, seznamují se se zcela novým prostředím maloměsta a rodina se rozhoduje, zda jejich návrat do Smallwillu bude už natrvalo. Pro jejich syny by to byla dost dramatická změna, museli by opustit své dosavadní přátele, vzdát se sportovní kariéry a zapomenout na svoji studentskou lásku.

Autorům se podařilo docela přiměřeně nadávkovat ve správném poměru akce a rodinné drama, namíchat i zajímavou směsici, zobrazenou v osobnosti Clarka Kenta a Supermana. Nechybí ani pořádná dávka napětí, vrcholící v závěrečné pasáži, kdy se objeví nezbytný padouch, oplývající stejnou, ne-li větší silou než samotný Superman. Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že půjde o někoho z povedené rodinky Luthorů, tedy pokud nejde o nějakého mimozemského návštěvníka.

 

Taťka Superman sděluje, respektive ukazuje dětem radostnou zprávu... Že napříště nebudou potřebovat hever

Uvidíme i obraz současné Ameriky

Celkový dojem z první epizody není zase až tak špatný. Možná je to dobrý nápad, ukázat nám Supermanovu rodinu bez příkras, se všemi jejími problémy. Výsledek však budeme moci posoudit až později. Trochu se obávám, aby oněch 15 epizod nezaplnil nějaký zbytečný balast. Posun můžeme pozorovat i v zobrazení Smallville, kdysi idylického maloměsta, které se stává obrazem všeho, čím si Amerika prochází a co všechno se v ní zhoršilo. Ať už jsou to problémy s drogami, před kterými mnozí zavírají oči, nebo praktiky charismatického podnikatele, který všem slibuje práci, zatímco ve skutečnosti městečko tak jako jiní vysává a ve skutečnosti mu záleží jen na jeho bobtnajícím kontu.

Bohužel, celé to tak nějak postrádá potřebnou jiskru a kdybych měl zase srovnávat se svými oblíbenými postavami a příběhy z Arrowverse, hodnotil bych seriál Superman a Lois nejméně o tři body méně. Určitě jsem se ale při jeho sledování nenudil, a tak dávám šanci i dalším pokračováním, a to i při vědomí toho, že oněch očekávaných 15 epizod mi připadá poněkud moc.

 

Vložil: Pavel Přeučil