Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada Vacátko to zrovna není. Přichází salcburský kouzelník a ukrajinský čichač, nové kriminálky na Primě. TV glosář Ely Novákové

01.03.2021
Rada Vacátko to zrovna není. Přichází salcburský kouzelník a ukrajinský čichač, nové kriminálky na Primě. TV glosář Ely Novákové

Autor: FTV Prima (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Expert na zločin: Oblíbený, populární rakouský herec Fritz Karl

Rada Vacátko si uměl poradit se vším. Znal psychologii své galerky, věděl, kde kdo bydlí, která lehká holka má slabost pro lupiče i jakou používá voňavku. Dnes je to složitější, lidí je mnohem víc a vyšetřovatelé se neobejdou bez specialistů. A tak tu máme také seriálové hrdiny, kteří umí nahlédnout do hlavy zločinců, spočítat všechny pravděpodobnosti nebo doslova padoucha vyčuchat.

Je to ovšem také tím, že škála zločinů není nekonečná a všechno už jsme viděli. Tak se musí hledat nové cesty, jak kriminálky udělat zajímavé. Prima nyní uvádí v premiéře tři novinky, v nichž se setkáme s netradičními způsoby vyšetřování. 

Expert na zločin

V rakouském Salcburku má policie a prokuratura zajímavého pomocníka. Thomas je totiž forenzní psycholog a zároveň zručný kouzelník. Jak je v seriálech v poslední době zvykem, budeme sledovat nejen napínavé detektivní případy, ale také pestrý život pohledného čtyřicátníka. Je rozvedený a jeho exmanželka nyní žije s nejbližším Thomasovým kolegou, zkušeným vyšetřovatelem Nepoumukem Wallnerem. Mezi oběma pluje Thomasův syn. Mladý Patrick má rád kouzelnické triky stejně jako jeho otec. Díky společné zálibě mezi ním a Thomasem existuje silné pouto – stejně jako kdysi mezi Thomasem a jeho vlastním otcem.

 

Seriál se odehrává v půvabném prostředí Salcburku a okolí

Podstatné ale je, že Thomas svou neobvyklou kombinaci znalostí z analytické psychologie a kouzel používá jako skryté eso v rukávu pokaždé, když se snaží dopadnout a usvědčit záludného pachatele. Ať už nechá zmizet sklenici, aby „zajistil důkaz”, nebo uhasí oheň, aby vyvedl z míry podezřelého, šarm a manýry veselého kouzelníka zůstávají v ideálním kontrastu ke kriminálním dramatům, se kterými se musí vyrovnávat v práci. Není divu, že schopná a atraktivní prokurátorka Barbara má pro Thomase slabost a často ho povolává na pomoc ve chvíli, kdy klasické policejní metody na dopadení pachatele nestačí.

 

Pátrání po zločincích ze Slacburku a okolí vede netradiční trojice: forenzní psycholog a kouzelník Thomas, prokurátorka Barbara a vyšetřovatel s přezdívkou Nepo

Rakousko před lety okouzlilo svět případy psího Komisaře Rexe, nyní vsadili tamější televizní tvůrci na mužské kouzlo hlavního představitele Fritze Karla. Ostatně jeho soukromý život není od veselého kouzelníka daleko. Má totiž sedm dětí – tři z ukončeného manželství a čtyři ze současného partnerského soužití. Lehce starosvětský kolorit Salcburku a lázeňského městečka Sankt Gilden, kde se první řada seriálu natáčela, bude dalším bonusem pro českého diváka, jemuž je toto prostředí pocitově velmi blízké. 

Vůně zločinu

Pro českého diváka netradiční produkcí je ukrajinský seriál Vůně zločinu. Prima již odvysílala tři řady a nyní má premiéru čtvrtá, která bude mít jistě stejně dobrý divácký ohlas. Hlavním hrdinou je totiž stále velice zajímavý spolupracovník tajné služby, kterému nikdo neřekne jinak než Čichač. Je totiž obdařen mimořádně vyvinutým smyslem pro vůně i zápachy, dokáže odhalit i jejich nejjemnější odstíny a doslova vyčuchat stopy zločinu.

Olfaktorika – tedy metoda odhalování pachatele podle pachové stopy, je stará policejní metoda. Spoléhá ovšem hlavně na dokonalý čich speciálně vycvičených psů, kteří dokážou i po poměrně dlouhé době najít pachovou stopu hledaného člověka, ať už je to ztracené dítě nebo zločinec. Známí jsou psi vycvičení na hledání drog, stejně jako psi, kteří dokážou odhalit čichem příznaky nějaké nemoci. U lidí je tato schopnost velmi omezená, a protože psi nemohou vypovídat, je pachová stopa stále považována pouze za nepřímý důkaz. To se ovšem netýká Čichače, ten totiž dokáže pachatele doslova chytit za ruku, případně navést policii na jeho stopu tak, aby mohl být nejen zatčen, ale také obžalován. Mimo jiné čichem pozná i originál od padělku, zkrátka jeho čich ho neomylně vede k odhalování pravdy. To z něj dělá hvězdu kriminálky, ale život s tímto darem pro něj není vůbec jednoduchý.

 

Charismatický Čichač (Kirill Käro) pozná podle pachu i originál od padělku ve velké galerii

V hlavní roli seriálu Vůně zločinu sledujeme velmi zajímavého rusko-estonského herce Kirilla Käro. Čichačem je už několik let, k tomu mu ale přibyly neméně zajímavé seriálové role v robotické sci-fi Lepší než my nebo v dystopickém dramatu K jezeru. Kirill je vynikající charakterní herec, který své postavy dokáže ztvárnit velmi věrohodně. Vůbec je atmosféra ukrajinského seriálu natolik odlišná od všeho, co na českých obrazovkách vídáme, že přitáhne všechny diváky, kteří si dokážou užít seriál bez povinných kvót lidí s různou barvou pleti a sexuální orientace. 

Slavné případy vyčmuchaných zločinů

Olfaktorikou se před časem zabýval i dokumentární seriál na Prima ZOOM, který představil slavné kriminalistické psí historky. V článku Jak smrdí zločin?, který tento seriál doprovázel, se mimo jiné seznámíme s legendárním příběhem z historie české kriminalistiky: Na počátku dvacátých let dvacátého století si v drážďanské policejní věznici odpykával trest obžalovaný Oskar Nicht z Jetřichovic na Děčínsku, jenž byl odsouzen za nemalé množství vloupání a krádeží. Kromě toho byl také podezřelý i z násilných trestných činů, kterých se měl dopustit na území Československa, znásilnění mladé dívky a vraždy hostinského. Na místě vraždy hostinského pachatel zapomněl svůj klobouk, který policejní orgán zajistil tak, aby z něj nevyprchal pach. Po roce a půl od trestného činu byl Nicht zadržen. Následně drážďanské státní zastupitelství povolalo policejního strážmistra Breuera z Výmaru, aby se svou fenou Elgou provedl pachovou zkoušku. Fena Nichta bezpečně podle pachu z klobouku označila a ztotožnila ho v řadě jiných dvaceti vězňů.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace