Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Emma Thompson se stává totalitní premiérkou Británie a John Malkovich náhradním papežem. TV glosář Ely Novákové

26.02.2021
Emma Thompson se stává totalitní premiérkou Británie a John Malkovich náhradním papežem. TV glosář Ely Novákové

Autor: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Emma Thompson hraje až znepokojivě přesvědčivě populistku, které se skutečně podaří dostat se do Downing Street 10

Česká televize nakoupila nové zahraniční seriály a rozhodně se máme na co těšit. Stále platí, že ne každý sleduje HBO, a tak je příjemné, že s poměrně nevelkým zpožděním přináší ČT zajímavé produkty tohoto kanálu českým divákům.

Seriál Mladý papež oscarového režiséra Paola Sorrentina zaznamenal velký ohlas po celém světě. Jude Law se brilantně zhostil role sedmačtyřicetiletého Američana, který se po smrti současného papeže kvůli zákulisním tahanicím a intrikám nečekaně stává papežem Piem XIII. Rozporuplná osobnost mladého papeže je nečitelná dokonce i protřelého vatikánského tajemníka, který marně tahá za nitky a nedaří se mu nového papeže usměrnit. Na jedné straně suverénní zákulisní hráč, na druhé straně člověk soucitný i s těmi nejchudšími a bezpochyby hluboce věřící. Až na hranici konání zázraků. Teď ovšem mladý papež leží v kómatu a někdo musí nastoupit na jeho místo.

 

Jude Lowe z první série Mladý papež leží nyní, v další sérii, v kómatu a na papežský trůn nastupuje John Malkovich v Novém papeži 

Mladý papež je v kómatu, zastupuje John Malkovich 

Konkláve po předchozí zkušenosti opatrně volí konzervativního tichého anglického šlechtice v podání Johna Malkoviche. Zrodil se Nový papež, jemuž je věnována druhá řada Sorrentinova televizního seriálu. Vatikánu nadále neoficiálně vládne tajemník Voiello, nemá to ale vůbec jednoduché. Věřící se nějak nevyznají v tom, kdo je teď vlastně papežem, a dokonce i řádové sestry se vymykají kontrole a až příliš se věnují světským starostem. Vatikán ohrožují vnitřní skandály i vnější nepřátelé. A ukazuje se, že mladý papež je sice v kómatu, ale ze svého lůžka vysílá podivné vzkazy... Nový papež pokračuje ve zvolna plynoucí obrazové stylizaci, přidává ale na humoru, který pomalé tempo osvěžuje. Nový papež je velkolepá podívaná, jíž vévodí John Malkovich, který i v této roli zcela ovládá divákovu pozornost.

Roky a roky

Podivná proměna politických reprezentací v druhé dekádě 21. století se zjevně neodehrává pouze u nás v Čechách. Dominantní populistické osobnosti se objevují i na scénách tradičních demokracií. Vizí o tom, kam to všechno může směřovat, je britská minisérie Roky a roky. Děj se točí kolem početné rodiny, jejíž členové se zvolna propadají z dobrého standardu stabilní střední třídy do hlubin krachů, chudnutí, a to vše doprovázejících vztahových zmatků. Což se odehrává před televizní obrazovkou, na níž se objevuje dravá obchodnice Vivienn Rook, která se rozhodne stát političkou a vzít zemi pevně do rukou.

 

Seriál vypráví příběh rozvětvené rodiny čtyř sourozenců, jejich partnerů a babičky, žijící v současné Británii, která se poznenáhlu propadá do totality. Seriál ukazuje, jak nenápadně, ale snadno se to může stát - až diváka vyděsí realističností této cesty do pekel

Její nekompromisní směřování k ovládnutí státu je provázeno demonstracemi, protesty, na které ona reaguje trestnými tábory a represemi. Jsme svědky finišujícího brexitu, americko-čínského (nejen obchodního) konfliktu, tříštění Evropské unie i nástupu populistů k moci v samotném Spojeném království. Do toho všeho se promítá také další technologický rozvoj, deepfakes, reálné úspěchy medicíny i absurdní pokusy s lidským myšlením. Svět se zkrátka stává ještě méně přehledným a rychlejším, než je tomu dosud. Emma Thomson jako Vivienn Rook předvádí přesně to, co by pro každého voliče mělo být varovným chováním, jenže kouzlo osobnosti a populistické řeči podporované balábile na sociálních sítích způsobují pravý opak. Roky a roky nejsou právě optimistickou vizí blízké budoucnosti, každopádně ale vyprávějí silný příběh ve strhujícím tempu.

Geniální přítelkyně

Italsko-americká produkce nám nabízí příběh mnohem křehčí, intimnější, zároveň ale promítnutý na kulisách dějin Neapole uplynulých šedesáti let. Seriál Geniální přítelkyně byl natočen podle bestselleru Eleny Ferrante, jedné z nejúspěšnějších současných italských spisovatelek. Její hrdinka Elena Grecová je věkem blízko sedmdesátce a její život zasáhne nečekaná událost. Nejdůležitější přítelkyně v jejím životě jednoho dne beze stopy zmizí. Elena, osaměle žijící v domě plném knih, zapne počítač a začne sepisovat příběh jejich přátelství. Raffaellu Cerullovou, které vždycky říkala Lila, potkala v prvním ročníku základní školy v roce 1950.

 

Realistický, dokonale psychologicky vykreslený pohled na ambivalentní ženské přátelství. Lila a Elena jsou kamarádky i rivalky zároveň. To vše na pozadí patriarchální jižní Itálie padesátých let, kde se prosadit, i jen žít po svém, bylo pro ženy téměř nemožné 

Jejich příběh, odehrávající se v nebezpečné a fascinující Neapoli, pokrývá více než 60 let jejich života. Elena se pokouší popsat tajemství Liliny osoby, své geniální přítelkyně, která je pro ni svým způsobem nejlepší kamarádkou i nejhorším nepřítelem. Vynikající herecké výkony, sugestivní hudba a silný příběh vzpomínek na značně kruté dětství, které formovalo osobnosti obou žen, dělají ze seriálu skvělou podívanou.

Netradiční kriminálka

Bena Stillera známe hlavně jako skvělého herce s vynikajícími improvizačními schopnostmi, které uplatňuje nejlépe v rolích tragikomických loserů. Tentokrát se ale seznámíme s jeho režijní prací, a to hned sedmidílného dramatického seriálu Útěk z vězení v Dannemoře, inspirovaného skutečnou událostí. V roce 2015 uprchlo několik vězňů z věznice v severní části New Yorku. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Pro svůj plán útěku získá Davida Sweata (Paul Dano), usvědčeného vraha policisty.

 

Benicio Del Toro (vlevo) ve své tradiční roli drsňáka a vězeňského bosse

Ten chová něžné city k Telly (Patricia Arquette), manželce a matce z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah, a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je další variací na filmaři léta oblíbené téma uprchlíků z věznic a přináší standardní dávku napětí a dramatických akcí, fascinující zejména tím, že příběh se velmi blíží tomu, co se skutečně v New Yorku odehrálo.

 

Dva muže, kteří uprchli z vězení, spojila jediná žena, Patricia Arquette. Ta v seriálu prodělala úspěšnou proměnu v ´ošklivku Telly´

ČT získala práva i na Útok v Salisbury, natočený podle skutečných událostí, premiérovou sérii Bodyguard, Bancroftová I, II nebo Sestra, které doplní francouzský krimiseriál Balthazar a nejnovější řada Případů detektiva Murdocha. Historických událostí se dotkne válečný seriál Svět v plamenech nebo tituly Bílá princezna a Španělská princezna. Seriály budou nasazovány během roku 2021.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace