Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lucie s orchestrem, rapery PSH doprovodí balet ND, Michal Prokop po boku alternativní divy Never Sol. TV glosář Ely Novákové

19.02.2021
Lucie s orchestrem, rapery PSH doprovodí balet ND, Michal Prokop po boku alternativní divy Never Sol. TV glosář Ely Novákové

Foto: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jeden z největších taháků bude bezpochyby kapela Lucie, která vystoupí s orchestrem Národního divadla

Zlatá kaplička v čele s ředitelem Janem Burianem chce stát jako vždy v čele české divadelní kultury. Smutné období, kdy na prknech jejích scén usedá prach, protože stejně jako jiná divadla nemůže zvát do hlediště diváky, si vynahrazuje nejrůznějšími akcemi. Chce tak zdůraznit, že česká kultura žije, že v divadlech se činorodost nezastavila. Zprostředkovat aktivitu divákům pomáhá Česká televize, která spolu s Národním divadlem a pořadateli festivalu Metronome nyní chystá skutečně velkolepou koncertní podívanou.

Jestli si myslíte, že do Národního patří pouze symfonický orchestr, klasický balet a opera, jste na omylu. Tentokrát se totiž tohoto všeho sice dočkáte, ale ve spolupráci se špičkou naší populární hudební scény. Národní divadlo se na jeden den promění na festival české kultury. Stane se tak v rámci unikátního koncertu Národ sobě – kultura tobě, iniciovaného pořadateli hudební akce Metronome Prague. Odehraje se v sobotu 27. února od 20:10, kdy se na jeho prknech objeví více než 200 různých účinkujících.

 

Hrát se bude po celém ND

Šest pódií po celé budově

Program, jehož zahájení bude přenášet ČT 1 a po celou dobu pak ČT Art, je naplánovaný na tři a půl hodiny. Množství umělců, kteří vystoupí, by se na jednom pódiu rozhodně nestihlo vystřídat, navíc škála je veliká, od velkých show, jakými budou například vystoupení kapely Lucie s orchestrem Národního divadla nebo skupina Mig 21 rovněž s orchestrem a také se sólistkou baletu ND Nikolou Márovou, až po komornější vystoupení, která si vystačí s menším pódiem, než je hlavní jeviště. Kamera nám tak bude zabírat účinkující v nejrůznějších prostorách divadla, pódia se staví třeba ve foyer, na balkoně, ale také v maskérně. Unikátní kulturní zážitek je tak nejenom velkoryse pojatým multižánrovým koncertem, ale také netradičním průvodcem historickou budovou Národního divadla.

 

 

Když nemáme Metronome, půjdeme do Národního

Pořadatelé každoročního festivalu na Výstavišti v Holešovicích Metronome Prague David Gaydečka a Martin Voňka si nikdy nekladou malé cíle. Festival Metronome odstartovali v roce 2016 s tím, že nechtějí být největší, ale nejlepší. Jejich úsilí se každoročně zúročovalo vystoupením skutečně hvězdných kapel a zpěváků z domova i ze zahraničí. V loňském roce se museli smířit s koronavirovou situací, podařilo se jim ještě uspořádat v září Půlmetronome, ovšem s výrazně omezenou účastí hostů z ciziny. Letošní doplněk, další Půlmetronome, na září i regulérní ročník na červen jsou sice naplánované, jejich realizace je ovšem ve hvězdách. A tak se v mezičase rozhodli dostat kulturu k divákům prostřednictvím monstrkoncertu v Národním divadle.

 

David Gaydečka a Martin Voňka (vlevo)

„Všichni, kteří koncert Národ sobě - kultura tobě nebo vlastně festival připravujeme, se těšíme na publikum naživo. Ještě to nejde, tak zveme na živý koncert, kterým potěšíme diváky v přímém přenosu v televizi. Přichystali jsme hudebně ale i pohledově naprosto unikátní koncert, jaký se v prostorách historické budovy Národního divadla ještě neodehrál. Velký dík patří všem, kteří se do přípravy zapojili. Rychlá koprodukční dohoda s Českou televizí a následně i jasné rozhodnutí ze strany Generali České pojišťovny o podpoře umožnily divákům i účinkujícím zkrátit pauzu, kterou kulturní scéna zažívá. Poděkování patří i hlavnímu partnerovi koncertu České spořitelně, která nadále zůstává podporovatelem kulturních aktivit, režiséru Vítu Bělohradskému, který připravuje výslednou show a Petru Blažkovi, se kterým spolupracujeme na hudebním programu a všech překvapivých i mezioborových spolupracích, které v premiéře diváci uslyší a uvidí na ČT art v sobotu dvacátého sedmého února. Zapojeno je spoustu skvělých lidí, kteří poslední dva měsíce na akci pracují,“ vysvětlují David Gaydečka a Martin Voňka.

 

Další velmi atraktivní jméno na programu jsou PSH, na jejichž hudbu bude tančit Balet ND

Koho uvidíme a uslyšíme

Za měsíc od prvotní myšlenky se tvůrcům podařilo oslovit desítky umělců, kterým současná doba nedovoluje vystoupit naživo a vytvořili tak unikátní program, jenž spojí umělce napříč žánry i profesí. Večerem provedou Ondřej Cihlář a Petr Prokop z divadla VOSTO5.

V rámci tříapůlhodinového maratonu živé hudby vystoupí kapely Chinaski, Lucie, Jelen, Mig 21, Monkey Business, P.S.H., The Atavists, Wohnout, DJ Roxtar a mnoho dalších. Zazpívat přijdou i legendy Michal Prokop, Ivan Hlas nebo třeba Jana Kratochvílová. Lucie vystoupí s Orchestrem Národního divadla a diváci se mohou těšit na spoustu dalších netradičních spoluprací interpretů napříč žánry i generacemi. Kromě zpěváků a kapel vystoupí také herci a balet Národního divadla, Laterny Magiky, zapojí se například i Signal festival.  

 

Nebude chybět ani jako víno zrající Michal Prokop

Dalšími interprety budou D.Y.K., Ondřej Ruml s Ondřejem Brzobohatým, Bára Poláková s Danem Bártou, Lenkou Krobotovou, Petrou Nesvačilovou a dalšími kolegyněmi z klipu Nafrněná. Hostem bude i Vladimír Javorský s triem, Poletíme? společně s Davidem Vávrou nebo skupina Noisy Pots s tanečníky z Laterny Magiky. Letošní reprezentant České republiky na Eurovision Song Contest Ben Cristo vystoupí akusticky s Karolem Komendou.

 

S Prokopem vystoupí zpěvačka Never Sol

Právě propojení různých žánrů na své scéně oceňuje ředitel Národního divadla Jan Burian, který v tomto projektu vidí i možný impuls pro zrod nových projektů: „Věřím, že česká kultura vyjde z koronakrize posílena a před své diváky se vrátí v nejrůznějších formátech v nejlepší formě," dodává s nadějí.

 

Vložil: Ela Nováková