Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Film Zprávy ze světa nás vrací na starý dobrý Divoký západ a Tom Hanks si v něm užívá netradiční roli. Premiéry Pavla Přeučila

18.02.2021
Film Zprávy ze světa nás vrací na starý dobrý Divoký západ a Tom Hanks si v něm užívá netradiční roli. Premiéry Pavla Přeučila

Foto: Bruce W. Talamon/Universal Pictures/Netflix (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Tom Hanks, to je sázka na jistotu

Jméno britského režiséra Paula Greengrasse je už ve filmovém světě dostatečně známé, především se o to zasloužily jeho tři filmy o Jamesi Bournovi s Mattem Damonem v hlavní roli, nebo filmy jako Captain Phillips či 22. července. Western Zprávy ze světa (News of the World) je jeho nový film který se po krátké distribuci v USA přesunul do streamu na Netflix. Film mne zaujal především tím, že hlavní roli hraje Tom Hanks, herec, který se stal během své kariéry určitou zárukou dobrého filmu a Zprávy ze světa jsou prvním westernem, ve kterém se za své kariéry objevil.

Film je jednou z dalších obětí Covidu-19. Jako by už nebylo dost velkých produkcí, které se kvůli globální pandemii nikdy nedočkaly uvedení na velkém plátně, problémy potkaly i nejnovější film s Tomem Hanksem. V roce 2017 společnost Fox 2000 Pictures koupila práva na stejnojmenný román z roku 2016 od autorky Paulette Jiles. Po převzetí společnosti Fox Disneyem byla práva prodána společnosti Universal Pictures a to poté, co již byl jasný režisér a většina herců. Universal pak začal natáčet v září 2019 a film uvedl do amerických kin v prosinci 2020. Samozřejmě v omezené distribuci, protože v USA bylo otevřeno pouze několik kin. Na tržbách film vydělal jen nějakých 10 milionů dolarů, což pokrylo jen zlomek nákladů na jeho výrobu, a tak nezbylo Universalu nic jiného než jej prodat Netflixu, kde se snímek objevil 10. února.

 

Film má krásnou kameru, takže je škoda, že se prakticky nedostal na velké plátno 

Road movie ve westernovém hávu

Příběh sleduje veterána občanské války, bývalého vojáka konfederace, kapitána Jeffersona Kidda, který už pět let cestuje po zapadlých městečkách Texasu a živí se předčítáním novin lidem, kteří na nějaké to čtení nemají čas, často jsou i negramotní a mnozí z nich ani noviny za celý svůj život neviděli. Je typický samotář a svou manželku zanechal v San Antoniu. Na své cestě se ujme opuštěné dívky, kterou jako dítě unesli Indiáni. Protože je sirotek a nerozumí ani slovo anglicky, kapitán Kidd se rozhodne, že ji dopraví k jejím ztraceným příbuzným. Celý film se pak odehrává ve stylu klasické road movie, oblečené do westernového hávu. Nesourodý pár putuje nekonečnou a drsnou krajinou, přičemž na ně na každém kroku čeká nějaké nebezpečí, ať už v podobě nástrah přírody, nebo lidských nepřátel.

 

Na cestě kapitán Kidd potká opuštěné německé děvčátko, jejíž rodiče zabili Indiáni a dívku pak vzali k sobě

Hlasatel zpráv v divočině

Kapitán Kidd má příjemný hlas, chová se ke všem přátelsky, i když se pohybuje mezi těmi nejdrsnějšími chlapíky Divokého západu, kteří nemají nikdy daleko k nějaké té lotrovině a svou práci vykonává s dokonalou diplomacií. Čte o každodenních událostech, fantastických úspěších obyčejných lidí, ale také o politických událostech. Podle místních okolností se rozhoduje, které zprávy má místním sdělit a snaží se lidem ukázat, že svět není jen jejich městečko, ale místo, procházející bouřlivými změnami. Postupně se mezi ním a divokou dívkou, vychovanou Indiány, vytváří blízký vztah, který utužují prožitá a pořádně nebezpečná dobrodružství. Onu dívku hraje dvanáctiletá německá herečka Helena Zengel, která už má za sebou pěknou řádku filmových rolí a v tomto snímku podala zatím svůj nejlepší výkon. Ostatně o tom svědčí i její letošní nominace na Zlatý globus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli.

 

Kapitán Kidd objíždí malé vesnice a osady v Texasu, kde negramotným obyvatelům předčítá noviny

Akce nechybí, ale nejsou tak podstatné

Jak se ostatně očekává od každého westernu, snímek nás provází drsnou krajinou texaských prérií a pouští a nechybí v něm ani akční scény. Není jich sice moc, ale nepostrádají ono potřebné napětí, charakteristické pro tento žánr, kdy musí nesourodá dvojice bojovat s mnohem silnějšími protivníky, mnohdy ve hře na kočku a myš. Tom Hanks je herec, na kterého se může každý režisér spolehnout, že odvede skutečně profesionální práci a ani tenhle film není výjimkou. S přehledem hraje dokonalého kliďase, který dokáže mistrovsky ovládat zbraň, ale používá ji jen v případě nouze, čímž mi připomínal postavy, které ztvárnil Clint Eastwood.

 

Na cestě naše dvojice padne i na nemilosrdné desperády

Malá Helena Zengel svou roli Johanny sehrála skutečně fantasticky. Střídá své nálady z minuty na minutu, jednou je to divoká, vzdorovitá kočka, která škrábe a kouše, podruhé s dětskou zvědavostí hltá všechno to nové, s čím se, v pro ni dosud neznámé civilizaci, setkává. Režisér Paul Greengrass tady naplno využil naprosto jiné výrazové prostředky, než bychom očekávali. U podobné dvojice, cestující opuštěnou krajinou, s krátkými zastávkami v městečkách, bychom možná čekali pestré dialogy, ale tady se režisér spolehl na jiné výrazové prostředky, které oba herci dokonale zvládli. Jde především o jejich mimiku, chování, emoce a neverbální komunikaci, což úplně stačí k tomu, aby se pomalu rodil opatrovnický vztah kapitána Kidda k jeho malé svěřenkyni.

Zkušený kameraman se nezapřel

Ke každému pořádnému klasickému westernu nepochybně patří i záběry nekonečné krajiny a ani tady polský kameraman Dariusz Wolski nezklamal. Ostatně, má za sebou takové kousky, jako byly tři díly Pirátů z Karibiku, filmy jako Rumový deník, Prometheus, Exodus: Bohové a králové či Marťan. Naplno využívá scenérii Nového Mexika, kde byl film natáčen, pro fantastické, panoramatické záběry. Kamera bohatě využívá i leteckých záběrů, například na nekonečnou krajinu či obrovská stáda bizonů, a dokonale si hraje se světlem. To však bohužel ještě více zdůrazňuje, že Zprávy ze světa potřebovaly velké plátno jako sůl.

 

Režisér Paul Greengrass se štábem

Politický podtext není nijak násilný

Film se nevyhnul ani určité konfrontaci se současným děním, poznamenaným například hnutím Black Lives Matter a zobrazení hlubokého rozdělení společnosti. Kapitán Kidd se sice nestaví otevřeně ani na jednu stranu tehdy panujících rozporů mezi zastánci svobody, a ještě přežívajícího otroctví, ale z jeho vystupování cítíme, že je nastávajícím změnám přístupný.

 

Kapitán Kidd hlásá svobodu a rovnost, dělá to ale velmi nenápadně. Zato účinně, jak tito po zuby ozbrojení pohůnci jednoho místního diktátůrka zanedlouho zjistí

Režisér vidí svou hlavní postavu jako někoho, kdo šíří naději čtením novin. Nabízí lidem spojení s tím, co se děje, a díky novinkám o stavbě železnice také úžasné zprávy z mnohdy neznámého světa technologií. Informuje ale také o tom, že sever Ameriky už je někde zcela jinde a otevírá oči těm, kdo považují stále otroctví za určitou cestu k prosperitě. Tenhle politický akcent je zvláště výrazný ve scénách, kdy Kidd čte zprávy, které hovoří o nových doplňcích ústavy a svobodě pro otroky.

 

Kapitánu Kiddovi se úspěšně podaří najít dívčiny příbuzné, ale... Nebudeme přeci spoilovat

Film určitě patří mezi ty lepší

Zprávy ze světa jsou opravdu dobrý film. Pomalu, ale intenzivně vyprávěný příběh je postavený především na hereckých výkonech dvou hlavních postav. Tom Hanks patří mezi mé oblíbence, a i tady dokázal, že fakt umí. Působivost filmu umocňují nádherné záběry krajiny, které nás často vracejí do zlatého věku westernových filmů. Musím ocenit i to, že sdělené poselství nadcházejícího sjednocení společnosti, překonání předsudků, rasové problémy a důležitost informací nepůsobí nijak pateticky, ani neukazuje vztyčený ukazováček, ale spíše lehce a často poeticky prostě vypráví. V záplavě akčních filmů a politicky násilně korektních snímků, které v poslední době zaplavují Netflix, působí tak trochu jako cizí element. Určitě stojí za shlédnutí, i když znovu musím konstatovat, že mi hodně chyběl zážitek z velkého kina.

 

Vložil: Pavel Přeučil