Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Šestý Servaz. Nový Bernard Minier a jízda par excellence

09.02.2021
RECENZE Šestý Servaz. Nový Bernard Minier a jízda par excellence

Foto: Youtube / repro

Popisek: Bernard Minier

Bernard Minier vyrůstal na jihozápadě Francie, své dětství strávil v Pyrenejích. Tento ohromný horský systém tvoří nejen přirozenou hranici mezi Španělskem a Francií, ale také osu autorovy tvorby. Vyznání krajině je patrné prakticky v každé nové knize. Ty Minier sází rychlostí blesku navzdory faktu, že se jedná o velice rozsáhlé svazky čítající vždy přes pět stovek stran.

Nejinak je tomu v čerstvém Údolí (La vallée); znovu ta pěkná grafika obálky, znovu ten hbitý překlad Jiřího Žáka, nakladatelství XYZ a Martin Servaz. Hned úvodem řeknu, že jsem měl knihu přečtenou za přibližně čtyři dny a na první dobrou si fakt nevybavím jedinou chybu, překlep, hrubku. Sice musím říct, že pár hluchých míst bylo, ale opravdu jen drobně a výjimečně.

Malá vesnice v srdci Pyrenejí je následkem sesuvu půdy naprosto odříznutá od okolního světa. Obyvatelé, uvěznění v údolí, jsou otřeseni řáděním sériového vraha, který za sebou nechává oběti znetvořené až neuvěřitelně krutým způsobem.

Jak už tomu u Miniera bývá, autor své oběti stylizuje do podob, které známe například z Purpurových řek. Jedná se o symboly, které mohou pohotovým čtenářům napovědět. Pokud najdete na stránce XY mrtvolu muže s amputovaným přirozením, lze se snadno domnívat, že mohl někoho znásilnit. Pokud má někdo uříznutý jazyk, je pochopitelné, že moc mluvil. Ale je to tak opravdu?

Minier zprvu rozděluje děj do dvou nesourodých částí. Úvod knihy patří jakémusi neznámému, jehož život je drasticky ukončen v horském masivu. Zavraždí ho. Střih. Po půl hodině čtení se objevuje Servaz, na něhož jsem během úvodu v podstatě zapomněl. Čtu, čtu, abych zjistil, že byl suspendován, přišel o odznak i zbraň. To mu však nebrání v pátrání po dávno ztracené ženě. Její osud ho zavede do kláštera poblíž zmíněného údolí. Zde bych chtěl upozornit na první výrazný moment; klášter, mniši, noc.

Když Servaze něco vzbudí a vydá se za neznámým do středu hlubokého lesa, všimne si i jiné postavy. Ti dva spolu mluví. A nejen to… Ráno je jeden z dvojice nalezen mrtev. Opět aranžmá po vzoru Andreje Čikatila. Opravdu hnusná poprava je ještě více rozvedena online přenosem pitvy. V ní se Minier doslova vyřádil. Nevynechal snad jediný detail, pohled na orgán a barvu mrtvého. Starý dobrý autor, chce se mi říct.

 

Pro všechny, kteří jeho předešlou tvorbu nečetli, bude místy těžké zorientovat se. Jako ta pověstná rudá nit se dějem táhne osud sadistického vraha Juliana Hirtmanna. Myslím, že toho času je uvězněn kdesi v Rakousku a tamní věznice považuje vůči francouzským za lahodné.

Vražd přibývá.

Servaz se potýká nejen se suspendováním, ale také s rodinou, bleskovým vzplanutím a hodně zrůdným pachatelem. Toho specifikovat nebudu, jelikož by mě to ani v nejmenším nenapadlo. Celá kniha má pro mě vrchol zejména ve chvíli, kdy jsem četl přepisy rozhovorů s psycholožkou. Ty jsou jako ta pověstná zlatá muška… hrozně mě to vtáhlo do děje.

Vytknul bych naopak překotné dění, nutné pro zdůraznění názvu knihy. Odstřel skály, aby bylo Údolí odříznuté od civilizace, mi přišlo zbytečné. Navíc jediné, co se v tu chvíli změnilo, se týkalo zejména místní starostky.

Jinak ale výtky nemám. Minier mě znovu nezklamal, především střední pasáž byla úžasná.

Je mi také jasné, že svými fikcemi srovnává skóre mezi obětmi a zločinem, což chválím. V této knize však zdůraznil ještě jeden aspekt. Prozrazovat nechci, připravil bych vás o překvapení. V tomto duchu však Minier na danou problematiku upozornil poprvé…

Vložil: Zdeněk Svoboda