Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada krmí média skandály, zato program ČT sytí diváky pořádnými porcemi nových pořadů i vylepšeného zpravodajství. TV glosář Ely Novákové

05.02.2021
Rada krmí média skandály, zato program ČT sytí diváky pořádnými porcemi nových pořadů i vylepšeného zpravodajství. TV glosář Ely Novákové

Foto: Facebook (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Nezpochybnitelnou hvězdou covidového zpravodajství je moderátor Daniel Stach

Na jedné straně zatěžkávací zkouška, na druhé straně zlatá éra sledovanosti – taková je doba koronavirová pro veřejnoprávní televizi. Nutno říct, že bez ohledu na nechutné politické války v zákulisí se ČT s touto dobou vyrovnává dobře.

Politické aspekty války v radě ČT ponechám jiným – povolanějším – komentátorům. Z hlediska diváka je tu jeden roztomilý spor Rady ČT, a to je spor o informovanost veřejnosti. Nový předseda Pavel Matocha se s rozjezdem ve funkci rozhodl, že je třeba věnovat více pozornosti stížnostem a podnětům diváků, jejichž vyřizování je jedním z významných bodů činnosti Rady ČT ve vztahu ke koncesionářům. Zároveň se ale zdráhá zveřejňovat přehled stížností a jejich řešení. Zatímco bývalý předseda Rady ČT René Kühn považuje princip maximální otevřenosti a transparentnosti směrem ke koncesionářům České televize, zástupcům veřejnosti a médií za samozřejmou povinnost, nový předseda to vidí jinak: „Stížnosti doručené Radě České televize považujeme za soukromou korespondenci mezi jejich autory a Radou, a proto je bez výslovného souhlasu těchto autorů nebudeme postupovat ke zveřejnění,“ konstatoval na prosincovém jednání Rady ČT Pavel Matocha. Jeho závěry Rada následně schválila.

 

Předseda Rady ČT Pavel Matocha

Zajímavé je, že na podzim loňského roku se v rozhovoru pro internetové rádio Slobodný vysielač vůbec nebránil zveřejnění jeho vlastního vyhodnocení stížností, kdy byl velmi konkrétní: „Za těch několik měsíců mám docela dobrý přehled o tom, co kritikům České televize nejvíc vadí. Na tom je vidět, že to je vlastně pár pořadů a novinářů nebo kvazinovinářů v ČT, kteří tam vystupují a v očích významné části české populace tu televizi vlastně poškozují. Teď tady nebudu říkat z hlavy vymyšlená čísla, ale určitě nadpoloviční většina všech stížností, které nám na některé pořady České televize chodí, se bude týkat čtyř osobností nebo redaktorů České televize. To je Wollner, Fridrichová, Moravec a Železný,“ dodal Matocha. Oblíbenost či neoblíbenost a důvody k vyhraněným postojům k nim ponechávám čtenářům, označit je za „kvazinovináře“ je ovšem přinejmenším pochybné. Bez ohledu na jejich společenské postoje totiž patří k mimořádně zdatným profesionálům, čehož jejich zaměstnavatel – Česká televize – obratně využívá řadu let. Nechme ale radní radními a jejich války sledujme jen zpovzdálí svým bdělým občanským okem. Na to máme nárok a chceme-li – můžeme si stěžovat.

 

Zpravodajství v zavirované době

Čert aby se v tom všem vyznal. Jeden den tak, druhý den jinak, ministři se střídají, odborníci tápou, státní peníze tečou proudem a lidé žijí v obavách o dnešek i budoucnost. Být zpravodajem takové doby je úkol nad jiné obtížný, zvlášť když v Čechách tradičně každý rozumí fotbalu a politice. Nutno říci, že po počátečním tápání loni na jaře se ČT24 vzchopila k mimořádnému výkonu a každý den přináší nejen aktuální informace z dění v celé republice, ale i množství komentářů ke klíčovým událostem i rozhovorů s odborníky, zejména lékaři, jejichž názory jsou pro veřejnost v tuto chvíli pravděpodobně to nejdůležitější. To, že názory se liší, je nutno přijmout jako faktor pro všechny nového a celosvětově značně chaotického dění. Nezbývá než zapínat mozky a ze všech informací si utvářet vlastní názor, aniž bychom propadali konspiračním teoriím. Buďme rádi, že ČT se snaží prokládat nepříjemnou realitu pozitivními zprávami o lidech, kteří statečně bojují, přicházejí s inovativními nápady a řešeními a investují svůj um i kapitál do prospěšných projektů.

 

Daniel Stach v rozhovoru s přeživší holocaustu

Doba rodí i své hvězdy, na ČT24 se jí nepochybně v loňském roce stal Daniel Stach. Znali jsme ho jako vždy poctivě připraveného redaktora Vědy24, jehož rozhovory s osobnostmi domácí i světové vědy byl vždy nesmírně zajímavé. Během loňského roku se ovšem ujal i role jakéhosi moderátora virového dění, předkládal veřejnosti informace o epidemiologické situaci, rozmlouval před kamerou s lidmi, jejichž názor měl váhu. To vše ve srozumitelné podobě, kterou si jako popularizátor vědy osvojil. Mnoho lidí čekalo právě na jeho zhodnocení situace, protože jim svým profesionálním přístupem dodával jistý pocit toho, že někdo má o věcech přehled. Sledovat Stachovy rozhovory je učebnice poctivé redaktorské a moderátorské práce.

 

V loňském roce vysílala ČT na programu ČT3 pořady pro všechny, kdo neceně pobývali osaměle doma, zaměřila se především na seniory. Jejich potřebu trochu jiné, řekněme poklidnější, komunikace s divákem nyní naplňuje nový zpravodajský pořad nazvaný Zprávy ČT3. Bude mít tři ucelené bloky shrnující aktuální domácí dění, zahraniční přehled i to nejdůležitější a nejzajímavější z regionů. Novou zpravodajskou relaci, která se bude vyznačovat rovněž přehlednějším grafickým zpracováním a klidnějším tempem moderace zavedla Česká televize od 1. února, je možno ji sledovat ve všední dny od 10.15 hodin na kanálu ČT3. Moderace se ujmou Kateřina Bílková, Petra Křížková a Jiří Svoboda. 

Děti na prvním místě

Jako televize veřejné služby se ČT postavila čelem k problému zavřených škol velice rychle. Nasadila množství edukativních pořadů a v rychlém sledu připravila i program UčíTelka, který pomáhá dětem i učitelům zvládnout období distanční výuky. Lze jen doporučit rodičům, aby pro své děti vyhledávali pořady vhodné pro konkrétní věkovou kategorii i zájmy toho kterého dítěte. V době, kdy chybí výklad ve škole, přinášejí tyto pořady mnohdy doplňující informace, rozšiřují osnovami daný základ výuky a alespoň zčásti tak nahrazují to, co je pro děti tak potřebné – osobní přístup vyučujícího k látce, její výklad v podobě, která je pro děti nejen poučná, ale i zábavná a tím lépe vstřebatelná.

 

 

Divadlo a hudba nespí

Záznamy divadelních představení sice nenahradí autentický zážitek z divadla úplně, na druhou stranu ale tak divadelní inscenace dosáhne na mnohem širší okruh diváků. Pamětníci vzpomínají na televizní inscenace, které kdysi vysílala s úspěchem Československá televize. Díky nim bylo možno vidět zajímavá představení a mnoho herců, kteří svůj život zasvětili především divadlu. Dnešní doba je jiná, televize nabízí příležitost mnohem většímu počtu herců, takže jejich tváře známe ze seriálů, filmů a často i zábavných pořadů, kde hostují. Přesto mnohdy neznáme jejich divadelní práci, která je tak jiná, jak je jiný živý svět a jeho zobrazená podoba. V našich krajích je návštěva divadla nebo koncertu vážné hudby stále malým svátkem, příležitostí k pobytu v kultivované společnosti. Divadlo nechybí jen hercům, kteří nemohou dělat svou práci, chybí i nám divákům. Dopřejme si ho tedy alespoň zprostředkovaně na obrazovce ČT. Po loňském úspěchu přímých přenosů s Českou filharmonii představuje Česká televize živě také divadelní scény.

 

Hadry, kosti, kůže ze Švandova divadla

Tentokrát ale vycestuje s kamerou i mimo Prahu. V pondělí 1. února nabídla ve 20:15 hodin na ČT art inscenaci Švandova divadla Hadry, kosti, kůže s Lubošem Veselým a Miloslavem Hanušem v hlavních rolích. O týden později diváci uvidí Skleněný pokoj Městského divadla Brno, třetí únorové pondělí nabídne taneční představení Panoptikum a 22. února oslaví v Ostravě 10 let muzikálu přenosem galakoncertu u příležitosti oslav deseti let muzikálu v Ostravě. Během vystoupení zazní skladby z představení jako West Side Story, Jesus Christ Superstar nebo Evita. Na koncertu zazpívají oblíbení muzikáloví herci Národního divadla moravskoslezského včetně Hany Fialové, Katariny Hasprové, Tomáše Savky nebo Romana Tomeše. 

Nové filmy a seriály

Přes veškeré výše uvedené naplňování aktuálních potřeb doby ČT nelení ani v natáčení nových filmů a seriálů. Na začátku roku tak nahrnula na diváky hned tři seriálové projekty – Kukačky, Hlavu medúzy a Zločiny Velké Prahy. Spektrum potenciálních zájemců o seriály tedy zasáhla široké – na své si přijdou milovníci rodinných dramat, rázných kriminálek i kostýmních retro příběhů. K těmto pořadům se budeme ještě vracet, dnes jen tedy zmiňme, že sice jsou rozkolísané kvality, ale vykazují poctivé televizní řemeslo a diváci to sledovaností oceňují. Za sebou máme zajímavou interpretaci života národní ikony Božena i lehce filozofující příběh života Jana Ámose Komenského Jako letní sníh.

 

Krajina ve stínu Bohdana Slámy

Koprodukce ČT uvedla v loňském roce do kin 28 nových filmů (9 hraných, 18 dokumentů a 1 animovaný). Pět z hraných celovečerních filmů je nominováno na Českého lva: Krajina ve stínu, Havel, Šarlatán, Modelář a Žáby bez jazyka. Dokumentární tvorba přinesla v posledních dnech velice zajímavé časosběrné filmy Heleny Třeštíkové Karolína a Ester. Česká televize tedy navzdory potížím, které přináší karanténní opatření, chrlí jeden zajímavý projekt za druhým. 

Máme se čím chlubit

Diváci píli České televize oceňují. Získala v loňském roce od diváků v hodnocení spokojenosti 8,5 bodu. Navýšení zaznamenala zejména u mladších pětatřiceti let. Mezi pořady s nejvyšší spokojeností patřily minisérie Marie Terezie a Stockholmský syndrom a také pořady vzniklé v době pandemie: vzdělávací UčíTelka, Pohybovky Pavla Kříže nebo magazín Život na třetí.

 

Televizní minisérie Marie Terezie se vrátila novými díly

ČT se loni dařilo také v mezinárodním srovnání. Stanice ČT24 se osmým rokem po sobě stala nejsledovanějším zpravodajským veřejnoprávním programem v Evropě, navíc s nejvyšším meziročním nárůstem podílu na publiku. Před sebou máme předvolební období, během kterého se vždy nejvíc projevuje nezávislost a objektivita veřejnoprávní televize. Držme palce ČT i sobě, aby to letošní značně vypjaté společenské dění zvládla monitorovat i komentovat skutečně v zájmu nejširší občanské informovanosti.

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace