Další filmy míří do ofsajdu a premiéra nového Bonda se znovu posouvá. Sobota Pavla Přeučila
23.01.2021
Foto: MGM
Popisek: I ve filmovém světě koronavirus řádí ve velkém, i na posledního Jamese Bonda v podání Daniela Craiga si budeme muset počkat
VIDEO Po ráně do vazu, kterou dal filmovým multiplexům Warner Bross, který oznámil, že své filmové novinky pustí současně do kin i online na HBO Max, přichází pro fanoušky velkého plátna další špatná zpráva. Společnost MGM se rozhodla už potřetí odložit premiéru nové bondovky Neni čas zemřít, v které se se svou rolí loučí Daniel Craig, až na říjen letošního roku. Jak to tak vypadá, podobný osud čeká i další filmové trháky, na které už jsme nedočkavě čekali.
Zdá se, že na tom nic nezmění ani to, že se pomalu objevuje světlo na konci tunelu v podobě rozvolnění dosud přísných opatření, jejichž součástí by mohlo být i otevření kin, divadel dalších kulturních zařízení. Hovoří se o povinném testování na koronavirus před návštěvou těchto zařízení nebo o povinném nošení respirátorů FFP2. Osobně si to moc nedokážu představit a už vidím ty zástupy fanoušků, kteří se dobrovolně nechávají před návštěvou kina testovat, a pak tam sedí dvě hodiny s respirátorem na obličeji. Někteří fanoušci agenta 007 už se možná těšili, že jej uvidí na některé streamovací platformě, ale šéfové MGM trvají na přednostním uvedení do kin. Probleskly sice zprávy, že by se mohl nový Bond online objevit, ale nenašel se žádný provozovatel služby VOD, který by byl ochoten zaplatit společnosti MGM požadovaných 600 milionů dolarů, za které by prý byla ochotna film online zpřístupnit.
Není čas zemřít:
Čeká se odložení i dalších premiér
Společnosti MGM se nelze divit, když se jen výrobní náklady nové bondovky pohybovaly kolem 250milionů dolarů, což z ní dělá jeden z nejdražších snímků v historii. Uvedením na VOD by se jim samozřejmě vrátil jen zlomek této částky, a to pochopitelně nechtějí připustit. Nikdo nemůže očekávat, že by se kina otevřela přes noc, ale současné vyhlídky na proočkování celých populací nám dávají jistou naději na pomalý návrat filmů do kin. Návrat k běžnému provozu multiplexů lze samozřejmě v současné situaci očekávat jen těžko, a tak jako u Bonda se očekává odložení řady dalších premiér.
Už na první čtvrtletí letošního roku byly naplánovány premiéry dlouho očekávaných trháků, jako je například nová Popelka od Sony (5. února) v hlavní roli s Camilou Cabello, akční thriller Nikdo od Universalu (26. února), Kingsman: První mise (11. března) společnosti 20th Century Studios a Marvel Studios, další superhrdinská marvelovka Morbius (19. března) nebo pokračování hororu Tiché místo: Část II od Paramountu s Emily Blunt v hlavní roli (23. dubna). U všech můžeme nejspíš očekávat stejný posun, jaký potkal Bonda.
Morbius:
Počkat si zřejmě budeme muset i na charismatického antihrdinu Michaela
Morbiuse, kterého ztvárnil oscarový Jared Leto
Jaro bude nejspíš stejně chudé
I v normálních dobách nebyly první měsíce roku příliš bohaté na velké premiéry, a tak se jejich hlavní příděl chystal na jarní měsíce, počínaje květnem. To by se měla objevit marvelovka Black Widow (7. května), Godzilla vs. Kong od Warner Bros a dobrodružný snímek Free Guy (21. května), sci-fi Infinite (u nás bude film uveden pod názvem Nekonečný) od Paramountu s Markem Wahlbergem v hlavní roli (28. května), od společnosti Disney by to měla být komedie Cruella s Emmou Stone (27. května) a od Universalu další pokračování série Rychle a zběsile 9 (28. května). I u většiny těchto filmů můžeme čekat, že původní termíny nebudou dodrženy a jejich premiéry se znovu odsunou až někdy na podzim.
Black Widow:
Scarlett Johannson jako černá vdova Natalja Aljanovna „Nataša“
Romanovová, prvotřídní agentka vycvičená ruskou KGB
Některá studia už se smířila s osudem
Velká hollywoodská studia neustále hledají během pandemie cesty, jak dostat svou produkci k divákům a samozřejmě s co nejmenšími ztrátami. Zdá se, že studia jako Disney, Warner Bros či Universal jsou připravenější na to, aby mohla během příštích několika měsíců vyrukovat se svou produkcí, a to buď na streamovacích službách, nebo zkrácením tzv. premiérových oken, což znamená zkrácení doby mezi uvedením filmu v kinech a jeho propuštěním do streamu. Hůř je na tom Sony nebo Paramount, které nemají vlastní streamovací služby, které by mohly využít, takže budou nejspíš i nadále odkládat data premiér nebo nakonec prodají své filmy platformám, jako Netflix, Hulu, HBO Max či Amazon Prime. Spekuluje se, že právě takový osud potká možná novou Popelku, která se může ve streamu objevit, tedy pokud se Sony dohodne na odpovídajícím finančním vyrovnání. U Sony se ale zatím spíš přiklánějí k posunutí premiéry filmu až na podzimní měsíce.
Popelka:
Odklad prozatím dostala i krásná Camilla Cabello v klasickém kouzelném
pohádkovém příběhi, tentokrát v mimořádně efektním provedení
Marketing zatím mlčí a to také cosi věští
O tom, že většina napjatě očekávaných filmů si poleží ještě pěkně dlouhou dobu v trezorech, svědčí i fakt, že absolutně chybí jakýkoliv marketing, předcházející jejich premiéry. Chybí nové trailery, reklamní upoutávky, na trhu se neobjevují žádné tzv. merchandise předměty, jako hračky, trička či různé sběratelské kousky. Bývalo zvykem, že se podobný marketing rozjížděl i více než měsíc před uvedením filmů do kin, což se týkalo zejména populárních franšíz. Pokud se nějaká ta reklamní kampaň na premiérové filmy, připravované na počáteční měsíce roku 2021, neobjeví v nejbližší době, můžeme více než s jistotou očekávat, že dojde k dalšímu posunu data jejich premiér. Nejnovější spekulace se objevily kolem špionážní komedie Kingsman: První mise. Studio Disney prý už dostalo nabídku od Netflixu na jeho odkoupení. Nicméně je otázkou, proč by to Disney dělal, když má svou vlastní streamovací společnost Hulu. Podobné spekulace se objevují kolem další disneyovky, tentokrát animované dobrodružné fantasy Raya a drak, která by se měla objevit souběžně v kinech i na streamu, nebo kolem marvelovky Black Widow se Scarlett Johansson v hlavní roli.
Kingsman: První mise:
Zatímco se sebranka nejhorších tyranů a geniálních zločinců připravuje
válku, která má zahubit miliony, jediný muž musí vyhrát závod s časem
a zastavit je. A rodí se první nezávislá tajná služba.
Návratnost slibují pouze kina
Takovým pokusným králíkem, který měl otestovat návratnost prostředků, vložených do realizace velkofilmů, byl nedávno snímek Wonder Woman 1984, který ale ani zdaleka nenaplnil očekávané tržby. Warner Bros vidí důvod, proč se nesplnila jejich očekávání, především v tom, že film neuspěl, spíš by se dalo říci že propadl, na největším trhu v Číně a v dalších asijských zemích, kde měla první Wonder Women obrovský ohlas. Já bych to viděl spíš v tom, že film se ani zdaleka tomu prvnímu kvalitou nevyrovná, a v tom, že uvedení ve VOD už předem posouvá film do červených čísel.
Přesto se Warner Bros nevzdává a chystá se uvést souběžně v kinech a online takové blockbustery, jako Sebevražedný oddíl, Duna a další velkorozpočtové filmy. Těžko ale mohou předpokládat, že se jim podaří na těchto filmech něco vydělat, protože je téměř nemožné, aby filmy, jejichž výrobní náklady překročily 200 milionů dolarů, přinesly za současné situace nějaký zisk. Jistou naději mají pouze filmy s nižšími a středními rozpočty, které by na streamu mohly alespoň cosi vydělat. Velkorozpočtové filmy, jako Není čas zemřít nebo Rychle a zběsile 9, jsou stále závislé na celosvětových tržbách z kin, zejména těch asijských, kde jsou akční franšízy zvlášť populární, a tak je jasné, že další odložení jejich premiér je pro studia tou nejlepší volbou.
Vložil: Pavel Přeučil