Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrt si říká Engelchen... Dvě lednové knižní novinky potěší duši a povznesou ego

21.01.2021
Smrt si říká Engelchen... Dvě lednové knižní novinky potěší duši a povznesou ego

Foto: Youtube / repro

Popisek: Z filmu Smrt si říká Engelchen (1962)

Rok se s rokem sešel a poté, co jsem v lednu zrecenzoval dva skvosty, tedy knihy Měli jsme štěstí a Volání kukačky, jsou tu další dva znamenité tituly. Skvělé, a přitom tak rozdílné. V případě Mňačkovy jistě nejznámější knihy půjde o reminiscenci doby, kam se snad nikdo nechce vracet, v případě motivačního titulu Vzchopte se, do p**ele to srovnání ani dávat nemusím…

Nevíte-li si rady se životem a k tomu vaše kariéra stojí na mrtvém bodě, či pokud váš vztah potřebuje nový impuls, a navíc vám pomalu, ale jistě kyne zadek, v této knize najdete zaručený návod, jak z toho ven. Prostě se vzchopte! Tato motivační příručka je určena těm, kteří motivační knihy nenávidí. Vy přece víte, že přísun energie si nezajistíte pouhým recitováním manter a pozitivním myšlením, ale spíše dobrým spánkem a trochou pohybu. Je vám jasné, že bez přátel budete osamělí a v depresi. Uvědomujete se, že potřebujete nakopnout - a přesně to vám tato kniha nabízí. Pomůže vám vrátit život do správných kolejí bez spousty esoterického balastu a vyčpělých frází. Stačí, když se budete řídit naším blbuvzdorným (a vtipným) návodem, a zakrátko se z ufňukané bábovky stanete rockovou hvězdou.

 

Jak? Už samotné názvy kapitol naznačí vaši možnou osudovou výhybku. Ačkoli poté, co jsem se dočetl, že by bylo vhodné zbavit se televize, jsem trochu zaváhal. Tak tedy: podle Matthewa Kimberleyho ke štěstí a spokojenosti vedou snadno znějící, avšak složitě proveditelné úkony. Měli bychom se zbavit stresu. Měli bychom dotahovat věci do konce. Měli bychom mít priority. Každý čtenář si možná řekne, že to přeci dělá, jenže jedna věc je mít něco na mysli, druhá pak to skutečně dokončit. Dále bychom neměli být přecitlivělí, s čímž rozhodně souhlasím. Měli bychom si někdy zatančit nazí, najít si partnera a sem tam pokecat s neznámi lidmi. Fráze? Možná ano, ve skutečnosti se autor pokouší o něco docela jiného. Všemi stránkami knihy prochází tenká linie uvědomění sebe sama, a především nabrání vnitřní síly pro jakékoli budoucí rozhodnutí. Že jde opravdu o místy vtipné komentáře, zůstává rudou třešničkou na dortu. První vydání v překladu Květy Palowské vydává BOOKMEDIA, již děkuji za recenzní výtisk.

A teď trochu vážněji.

Smrt si říká Engelchen (v originále Smrť sa volá Engelchen, 1959) je autobiografický román slovenského spisovatele Ladislava Mňačka, odehrávající se převážně za druhé světové války. Stejně tak jde o proslulé válečné drama oscarových režisérů Jána Kadára a Elmara Klose z roku 1962. A v neposlední řadě se jedná o povinnou literaturu a o dost důležitou knihu. Pokud ji nemáte doma, nebo jste ji dokonce nečetli, radím vám, napravte to.

 

Román začíná v posledních hodinách války, ale retrospektivně se vrací do minulosti do vesnice Ploština. Hlavní hrdina – partyzán Voloďa – je těsně před koncem války zraněn ve Vsetíně kulkou do páteře. Lidé jej odvezou do bezpečí. Pak se stává prvním pacientem v nemocnici, kde se o něj pečlivě stará nejen lékař, ale i zdravotní sestra Eliška. V této době je mu nejčastější společnicí, ale po vzájemně opětovaných citech i životní láskou. Elišce Voloďa vypráví o kopaničářské vesnici Ploštině, kde se skrývali jako partyzáni se svým oddílem. Zde Voloďa poznal krásnou Židovku Martu. Zamiluje se do ní a i Marta do něj. Zároveň ale spí s německými veliteli, aby mohla zásobit partyzány informacemi. Toto tajemství před Voloďou skrývá, ale on jej nejasně tuší. Vrcholem románu je Voloďovo hledání německého velitele, který si říká Engelchen. Přenesený význam tohoto příjmení asi nemá cenu rozvádět…

Vydává LEDA v překladu Rudolfa Červenky s excelentní obálkou Reného Senka.

Rád bych taky upozornil na Malou paměť Benjamina Kurase. Moc hezky zpracovanou knihu vydal Dauphin. Malá paměť je v podstatě memoár. Byl napsaný v trysku za první koronavirové karantény, komponovaný na přeskáčku, komicky vzpomínající na události a osobnosti, které Kurase přivedly k psaní jako celoživotnímu řemeslu. Emigrujete do Londýna, vysíláte v české redakci BBC, bavíte se recesistickým humorem maďarských kolegů a pouštíte se do psaní her v angličtině, podle osobních rad anglo-maďarského humoristy George Mikese. Poznáváte zevnitř anglické divadlo, cestujete s ním po Evropě a Izraeli a potkáváte všude inspirující osobnosti. Volnomyšlenkářskou knihu jsem četl už na konci roku 2020 a určitě ji rád doporučím.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace