Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdeněk Pohlreich se mění v Kecala v nové seznamce na Primě. TV glosář Ely Novákové

18.01.2021
Zdeněk Pohlreich se mění v Kecala v nové seznamce na Primě. TV glosář Ely Novákové

Foto: FTV Prima / repro

Popisek: Pořadem, jehož jméno dosud není známo (právě probíhají castingy), bude provázet ´šéf´ Zdeněk Pohlreich. Seznamování se bude totiž odehrávat v jeho restauraci

Seznamovací pořady se táhnou historií televizního vysílání jako sladkobolný pach červené knihovny. Vážně si neumíme najít partnera sami a potřebujeme se při tom předvádět na veřejnosti? Z intimní roviny se vztahy dostaly před kamery už dávno před všemi internetovými rychlo seznamkami. V populaci se prostě najde vždycky pár lidí, kteří se rádi předvedou, užijí si pár minut pozornosti (sláva to v tomto případě rozhodně není) a riskují dokonce i osobní zesměšnění, jen aby se dostali před kameru. Pak je tu samozřejmě i pár těch, kterým všechny pokusy se seznámit selhaly, a tak to zkoušejí touhle cestou.

Případně se těm nesmělým o to postarají kamarádi a do seznamovacího pořadu je přihlásí. Potud tedy zájem o ´hraní´ v televizních seznamkách. Pak jsou tu ale ještě davy na druhé straně – totiž diváci. Proč se na takové pořady dívají? 

Přejete si milionáře, nebo chlapa v holínkách?

Pořady, v nichž několik spoře oděných slečen soupeří o přízeň milionáře (který ve skutečnosti stejně milionářem není, o jeho zázemí se stará televizní štáb), případně docela obyčejné ženské loví majitele farmy, protože jejich sen je žít mezi dobytkem s chlapem, který umí jezdit na traktoru a kydat hnůj, skutečnými seznamkami vlastně nejsou. V nich se diváci baví tím, jak ženy o muže bojují. Pak jsou tu ještě jakési sociální experimenty typu Svatba na první pohled, v nichž se takzvaně zkoumá chemická a sociální kompatibilita páru, který se vidí poprvé u oltáře. Hodnota těchto reality show je pochybná a zábavnost těží hlavně z atraktivního prostředí a schopnosti dramaturgie vymyslet alespoň trochu zajímavé situace.

 

Farmář našel ženu? Foto Facebook / FTV Prima

Snad kromě Farmáře, v němž aspoň v první řadě málo známé prostředí života na farmě mělo pro diváky přitažlivost, jsou tyto pořady vesměs nudné a diváci o ně již dávno ztratili zájem. Proč se stále rodí nové, je těžko říct. V našich krajích je menší zájem o ně způsobený i tím, že tyto vesměs licenční formáty k nám přicházejí se značným zpožděním, takže jim chybí moment překvapení a správné načasování. 

Ani Rande nebylo první

Sáhneme-li do historie televizního vysílání hodně hluboko, najdeme v roce 1969 pořad Šance pro dva, v němž si pomocí otázek vybíral mladý muž ze tří dívek skrytých za zástěnou, případně obráceně. Z tohoto pořadu si dělali legraci všichni, včetně Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna v jednom z Návštěvních dnů v Semaforu. Není divu, podle vzpomínek autorů se díky tomuto pořadu vlastně nakonec nikdo neseznámil, vše se odbývalo v duchu umírněné korektní zábavy, která vlastně zábavná nebyla. 

Vpád komerční televize Nova do unylých vod našeho televizního vysílání znamenal příležitost pro autory nejrůznějšího typu. Novou podobu dostala publicistika, ale hlavně zábava. Výraznou osobností na jejím poli byl Slávek Boura, bývalý rocker, který zcela bez zábran předkládal divákům ztřeštěné pořady, v nichž se děly věci nevídané. Jedním z nich bylo Rande, seznamka, v níž deset mužů (žen) plnilo úkoly tak obskurní, že z toho šla hlava kolem. Vítěz si mohl vybrat – buď rande s potenciálním protějškem, nebo finanční odměnu. Ne málo vítězů volilo peníze, což jasně ukazovalo, proč vlastně do téhle praštěné show šli. Slávek Boura moderoval Rande se svou tehdejší manželkou Markétou Mayerovou a národ se rozdělil na ty, kdo tuhle dvojici nesnášeli a ty, kdo je milovali. Tady se projevilo právě přesné načasování. Divoká 90. léta minulého století byla pro Rande ideální, diváci byli lační spontánní zábavy a čekali s nadšením na to, co nezřízeného zase uvidí. Dnes by takový pořad úspěch neměl, tehdy ho ale sledovalo víc než milion diváků každý týden.

 

Jeho televizní éra je dávno pryč, nyní Slávek Boura objíždí republiku s pořadem ´Slávek bourá show´, do něhož si zve různé, leckdy obskurní celebrity typu Anife Vyskočilová. Foto Facebook / Dušan Prouza

Televizní seznamování jede dál

Nedávno se o seznamku pokusila televize Barrandov, šlo ale jen o krátkodobý projekt. Na další velkolepou show se tedy čeká. Doba covidová, která nás nutí trávit čas převážně doma a v úzkém kruhu rodiny a nejbližších spolupracovníků a přátel, navazování vztahů nepřeje. I když jsou tu samozřejmě nejrůznější chaty, seznamovací portály a aplikace. Jenže nakonec se s tím vybraným (vybranou) přece jen potřebujete vidět z očí do očí, a to dnes mnoho lidí nechce riskovat kvůli covidu. Zdá se tedy, že podpořit chuť najít si partnera je na místě a dobře udělaná televizní seznamka by mohla přispět odbourání oněch zábran, které v nás virus za rok vytvořil. Televize Prima do toho spustila casting na novou licenční reality show, která se v zemi svého vzniku – Británii – jmenuje First Date a sklízí docela slušný divácký ohlas.

 

Pokud jsme to pochopili správně, britská ´First Date´, čili První rande, se odehrává v různých restauracích, foto FB

Mládí stranou, na štěstí má právo i senior

Na rozdíl od většiny podobných pořadů nesází First Date na půvaby mládí, ale spíše na to, že populace stárne a osamělých lidí ve vyšším věku je mnoho. Právě oni by tedy měli tentokrát dostat šanci najít si nového partnera, objevit v sobě schopnost milovat a sdílet život s drahou polovičkou. Protože ve dvou se to lépe táhne. Casting tedy dává příležitost nejen samotným nezadaným, ale také třeba dětem, jejichž maminka nebo tatínek žijí sami. Do First Date totiž můžete přihlásit svou matku nebo kamarádku, zkrátka můžete se stát impulsem pro změnu jejich života. 

Láska prochází žaludkem

Největším tahákem nové seznamky na Primě je bezpochyby ohlášený moderátor. Je jím Zdeněk Pohlreich, jehož popularita dávno přerostla hranice kuchařských show. Zdeněk Pohlreich je tak trochu Slávek Boura dnešních dnů. Na rozdíl od ryzího showmana, který by dnes lidi spíš pobuřoval, založil ovšem svou popularitu na dokonalé znalosti a schopnosti propagovat svou profesi. Jeho styl je osobitý, projevil v sobě svérázný talent pro přirozenou, často obhroublou mluvu kombinovanou se smyslem pro ironickou nadsázku, sarkasmus, ale také pro upřímně lidské pochopení pro lidi nadšené a talentované, pracovité.

 

Pořad se bude odehrávat zde, v Pohlreichově pražské restauraci Café Imperial. Foto Instagram

Protože First Date je založená na tom, že se dva lidé sejdou u večeře v příjemné restauraci, kde si budou povídat a hledat k sobě cestu, byla volba Zdeňka Pohlreicha jako průvodce tímto seznamovacím večerem sázkou na jistotu. Pořad se bude natáčet v jedné z jeho restaurací, což dává prostor krásnému prostředí i vynikající gastronomii. Zároveň bude ale jeho role také usměrňovat tok konverzace a nenápadně sledovat, zda seznamovací večer plyne v příjemném duchu. To vše bude zabírat několik nenápadných kamer. Jaký bude výsledek, těžko předvídat. Každopádně pokud si chcete užít luxusní večeři u Zdeňka Pohlreicha a zajímavý večer s člověkem, který v každém případě obohatí váš život o nevšední zážitek, přihlaste se. Záruku na to, že Pohlreichova kuchyně váš žaludek naladí na lásku, to samozřejmě nedává, ale to, že pobavíte sebe i diváky, určitě ano.

 

Vložil: Ela Nováková