Aleš Háma se přestěhoval do karavanu. TV glosář Ely Novákové
08.01.2021
Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)
Popisek: Karavanem po Česku bude provázet Aleš Háma
Česká televize sklízí zasloužené úspěchy v podpoře domácí turistiky. Letité Toulky po Čechách patří mezi nejpopulárnější publicistiku, nejrůznější série dokumentů o rozhlednách, památných stromech a dalších zajímavých místech vždy sklidí divácký ohlas. Tentokrát se po Čechách vydáme s Alešem Hámou v karavanu.
Šestidílný dokument navazuje na loňskou sérii V karavanu po Slovensku, jejímž průvodcem byl Dalibor Gondík. „Rozhodli jsme se, že každá nová země bude mít svého průvodce. Člověka, jenž ji má rád a je s ní spjatý. Pro Česko byl jasnou volbou právě Aleš, který nejen, že moderuje jednu z nejoblíbenějších vědomostních soutěží ‚Kde domov můj?‘, ale je známý i jako milovník přírody, rybaření a turistiky,“ vysvětluje Lucie Kapounová, v jejíž tvůrčí producentské skupině pořad vzniká.
Jako šnečí domeček
Pro Aleše Hámu není cestování v karavanu žádnou novinkou. Je rád na cestách svobodný, líbí se mu, když může zajet i tam, kam vlak ani autobus nedojíždí, zastaví, kde se mu to líbí a když se cesta protáhne, přespí prostě tam, kam ho den dovedl. Ještě než svět zachvátil koronavirus, procestoval loni v lednu s manželkou Chile, pak už se ale pustil do natáčení pořadu V karavanu po Česku. „Cestovat po České republice jen tak v obytném voze, představovat divákům desítky nádherných míst z jiné perspektivy a nacházet neobjevená zákoutí je čirá radost, a to se vždy projeví na výsledku,“ říká nový moderátor Aleš Háma, kterého uvidíme nejen na zajímavých místech naší domoviny, ale také při tom, jak večer u svého bydlíku relaxuje třeba s kytarou.
Aleš Háma má, stejně jako režisér pořadu Jakub Wehrenberg, rockovou minulost ve skupině Podivné jméno pro psa, dnes spolu hrají ve skupině Hamleti, kde je i Hámův předchůdce v karavanu, Dalibor Gondík
Z jeho toulání v bydlíku skutečně dýchá čirá radost. „S obytňákem jsem neměl žádnou předchozí zkušenost. Po republice často jezdím svým autem a rád spím venku, v hamace nebo v autě. S ´bydlíkem´ je to příjemně komfortní, zjistíte, kolik vychytávek karavanisté a jejich vozy mají. Je to o svobodě, že když nestihnete někam dojet, tak se vyspíte tam, kde zrovna jste. Je z vás šnek, co má pořád domeček po ruce. Ráno otevřete dveře a můžete se hned kochat přírodou a někdy i centrem města, které nezakazuje vjezd a parkování obytným vozům,“ libuje si v novém zážitku moderátor.
Objevování krás
„Ukážeme spousty tipů a triků pro karavanisty začátečníky a navštívíme mimo známých míst i ta, která nejsou prvoplánovými turistickými destinacemi. Dokonce bych řekl, že těch neturistických je tam o dost víc,“ popisuje cyklus Aleš Háma a pokračuje: „Projeli jsme toho dost a byli jsme na cestě skoro měsíc, ale mám-li vypíchnout jedno místo, tak zmíním klášter v Dolních Kounicích. Je to nádherná gotická stavba s dechberoucí minulostí a neuvěřitelnou energií.“

Ze starobylého Tetína do rodného kraje... Aleš Háma je z Karlových Varů
První díl cyklu V karavanu po Česku startuje na místě neodmyslitelně spjatém s tuzemskou historií – Tetíně. Přes Křivoklátsko Aleš Háma pokračuje do Krušných hor, toulá se po okolí starobylého Chebu a vyzná se i ze svého osobního vztahu k zámku Chyše. Zavítá k rybníkům jižních Čech, na Vysočinu, jižní Moravu a v závěrečném dílu až na samotnou severní hranici v kraji Moravskoslezském.
Jak se žije v karavanu
Obytné vozy, karavany, bydlíky jsou nejrůznější. Někdo si prostě pořídí starší VW a jako v šedesátých letech hipíci si do něj prostě hodí pár matrací, spacáků, chladicí tašku s jídlem, zásobu pitné vody v lahvích a vyrazí do světa. Jiný si v takovém autě postaví bydlení na míru, čeští kutilové si ví rady se vším. Mají tu pak postele, stolek, kuchyňku, zabudují sporáček na propanbutan, nádrž na vodu a sprchový kout. Skutečný komfort poskytují karavany vyráběné řadou automobilových společností. Malé pro dva, ale i velké třeba pro pět cestujících. Jeden známý mi před pár lety vyprávěl, že v Austrálii je populární důchodcovské cestování v karavanech. Senioři mají na zadních dveřích nalepenou ceduli ´Utrácím dědictví svých potomků´ a místo udržování bytu nebo domu žijí na cestách.
´Bydlík´ na cestách
Karavan jim přitom poskytuje veškeré pohodlí a množství kempů a benzinových stanic, v nichž si mohou doplnit zásoby vody a dobít akumulační baterii, aby mohli bez problémů v karavanu vařit, sledovat televizi a používat počítač, zajišťuje cestovatelský komfort na úrovni 21. století. Pro našince patří karavan spíše k luxusu, ale nikdo neříká, že si ho musíte zrovna kupovat. Karavany se dají pronajmout, a to jak na domácí turistiku, tak v nejrůznějších zemích světa, kde chcete poznávat turistická i méně známá místa po vlastní ose, vyspat se, kde zrovna chcete (samozřejmě při dodržování místních předpisů) a ráno se probudit třeba na samotě v lesích.
Začínáme na Tetíně...
Starobylé vykopávky nad meandrem Berounky patří k místům spojeným s nejstarší českou historií. Tady někde se nejspíš toulali už lovci mamutů, zde se usadila Teta, dcera Krokova a sem jí také Bivoj přinesl obrovského kance, který řádil v neprostupných lesích kolem Berounky. Zde nějaký čas vychovávala svatá Ludmila svého vnuka svatého Václava, právě tady pak svou konkurentku Ludmilu nechala Drahomíra v roce 921 zavraždit. Tetínské sakrální stavby, a jejich historický význam, vražda sv. Ludmily i údajný pobyt sv. Václava, jsou předmětem soustavného historického bádání i součástí mnohých literárních děl. I tak zůstává minulost Tetína na některých místech dosud zastřena závojem tajemna. Není lepší místo v okolí Prahy, odkud vyrazit karavanem na pouť po krásách naší země.
Na zámku Chyše

Vložil: Ela Nováková