Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Zpovídaným je vždy někdo zajímavý a inspirativní, jenž ale... nežije v metropoli

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bratři Krausovi na koňských stezkách. Natáčí se již od léta a krásní kluci na nádherných koních, to je prostě tutovka. TV glosář Ely Novákové

04.01.2021
Bratři Krausovi na koňských stezkách. Natáčí se již od léta a krásní kluci na nádherných koních, to je prostě tutovka. TV glosář Ely Novákové

Autor: Facebook / Českem po koňských stezkách (stejně jako obrázky v článku i ve fotogalerii)

Popisek: Českem po koňských stezkách: Krásné je všechno. Koně, příroda i šikovní kluci v sedlech

FOTOGALERIE Podívat se na krásy naší domovské kotlinky z koňského hřbetu je hezký nápad. Už proto, že lidí, kteří našli zálibu v jízdě na koni, nebo dokonce koně vlastní, přibývá. Česká televize již rok natáčí sérii ´Českem po koňských stezkách´. Morava už je zmapovaná, na jaře se bude pokračovat v Čechách. A protože nejen bratři Krausovi, ale hlavně ti koně jsou prostě nádherní, podívejte se také do fotogalerie… Jen se dopředu omluvíme, že tentokrát se ani nebudeme snažit o popisky k fotkám, jsou samovypovídající.

Herečtí bratři Martin a Ondřej Krausovi se v sedle skoro narodili. Vyrostli na farmě, kde se jejich otec stará o čtyřicet koní. A tak, když za Martinem přijela na statek u Orlíku režisérka Jana Škopková z České televize s nápadem, že by mohl být ´koňským´ průvodcem po Čechách v chystaném projektu, souhlasil ochotně. Ve chvíli, kdy přemýšleli o tom, kdo bude druhým jezdcem, vyšel ze stájí Martinův mladší bratr Ondřej. „Co kdyby to byl támhleten hezký mladý muž?“ ukázal Martin a bylo jasno. Bratři pojedou spolu.

 

Martin Kraus (37) je divákům dostatečně známý z mnoha televizních seriálů jako byli Krejzovi, Svatby v Benátkách a Cesty domů, zahrál si i v pohádkách Kouzla králů a Duch nad zlato. Aktuálně hraje v Divadle U Hasičů a Divadle Bolka Polívky, v minulosti byl mj. v angažmá Divadla na Vinohradech. Jeho bratr Ondřej je mladší a má za sebou jen pár vedlejších rolí, třeba s bratrem v adaptaci Andersena Duch nad zlato. Hraje v Divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle. Mimochodem, bratři nejsou s další rozvětvenou rodinou Jana Krause nijak spřízněni.

 

V hlavní roli kladrubáci

Osmidílná série má ovšem kromě hereckých bratrů – koňáků ještě důležité čtyřnohé průvodce. Jsou jimi bělouš Generale Animosa II-22 a vraník Sacramoso Sorga X-16, ušlechtilí starokladrubští hřebci z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Ten je jedním je nejstarších velkých hřebčínů na světě. Jeho základy položil císař Maxmilián II., který založil v roce 1563 hřebčinec, Rudolf II. potom 24. dubna 1579 povýšil původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín, a toto datum je považováno za datum založení. Starokladrubský kůň, vyšlechtěný ze španělských a staroitalských koní, je jediné původní české plemeno, patří navíc mezi nejstarší dochovaná kulturní plemena na světě. Současní koně - je jich zhruba pět stovek - mají v hřebčíně evidované předky až do poloviny 18. století. Statné plemeno využívá třeba i česká jízdní policie, ale tito nádherní koně jsou také ozdobou královských dvorů ve Švédsku a v Dánsku. Péči o hřebčín převzal v roce 2018 stát a v roce 2019 byl zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

 

Sedm jezdeckých disciplín

Jezdecký sport má v Čechách dlouhou tradici. Nejen slavná Velká pardubická patří do každoročního seznamu sledovaných dostihů. Producent cestopisného cyklu ČT René Šír plánuje představit nejen možnosti rekreačního jezdectví, ale návštěva v sedmi krajích republiky bude také prezentací sedmi druhů jezdeckých sportů. Uvidíme tedy koně překážkové, parkurové i klusáky. Těžko si představit jiné herce, kteří by tohle ´přesedání´ zvládli. Martin Kraus je zkušený jezdec a s koňmi to umí, i tak v rozhovoru pro ČT přiznává, že třeba projížďka po dráze Velké pardubické pro něj vůbec nebyl lehký úkol. „Rozhodně největší zážitek pro mě byl pobyt v Pardubicích,“ vzpomíná Martin Kraus. „Přestože jsme oba vyrostli u koní a provozujeme celý život parkurový sport a o koně se staráme, tak ti dostihoví koně byli něco úplně jiného. Tam se vlastně zažil i strach, protože na takovém koni jsem ještě nikdy neseděl. V každé epizodě si zkusíme jinou jezdeckou disciplínu,“ dodávají Krausovi. A to včetně příslušných kostýmů. Morava jim třeba nachystá kroje, žokejské úbory obléknou v sourozeneckém závodě v areálu Velké pardubické, kde si mají zkusit jednu překážku.

 

 

Volným tempem krajinou

„Klub českých turistů již označil na 2 800 kilometrů cest určených pro turistiku na koních. Traduje se, že nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu, v našem případě půjde o koně starokladrubské, vůbec nejstarší české plemeno. „Přespíme na koňských stanicích, vyzkoušíme si různé druhy závodního jezdectví, podíváme se po okolních hradech, kde projedeme cesty historicky určené koňům, zastavíme se v dávných jízdárnách,“ plánuje producent Šír jednotlivé zastávky. Během září natáčel štáb na jižní Moravě, kde nás zavedou mimo jiné k rodnému domku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, jehož otec Jan byl panským kočím v Kopčanech.

 

 

Jak se vybírali koně

„Máme oba zkušenosti s natáčením s koňmi, takže když přišla televize s nápadem, že bychom mohli použít naše koně, museli jsme odmítnout. Víme totiž dobře, že kůň musí být stoprocentně a spolehlivě vycvičen pro práci s kamerou. René Šír přišel s nápadem, že osloví Kladruby. Dostali jsme pozvání na schůzku s ředitelem hřebčína Jiřím Machkem. Teprve když jsme tam přijeli, pochopili jsme, že nejedeme na posezení u kávy, ale že pan Machek si nás potřebuje vyzkoušet. Takže jsme dostali přilby a vzali nás na jízdárnu, kde nás posadili na dva koně. Měl jsem trému, rozklepal jsem se tak, že jsem nemohl ani zapnout přilbu. Ale jakmile jsme nasedli na koně, stali jsme se pány situace a asi jsme se úplně špatně nepředvedli, protože koně nám na natáčení půjčili,“ vzpomíná Martin Kraus.

 

 

Koňáci se uskromní, pohodlí musí mít koně

Během natáčení představují herci i možnosti, kde se s koněm ubytovat. Těch základen je dost, někdy se spí ve stanu, někdy v penzionu. Dva vzácní kladrubáci ovšem museli mít co nejkvalitnější ustájení, takže při natáčení se hledala hlavně taková místa, kde pohodlí měli oba koně. „My s bráchou se pak už vyspíme někde ve stanu nebo na seně, my už to tak neřešíme,“ vypráví Ondřej Kraus o cestách se štábem.

 

 

Novoroční přání

Z plánovaných osmi dílů seriálu je nakonec deset, natáčení se protáhne ještě do jara letošního roku a pořad uvidíme na obrazovkách nejspíš na podzim. Bratři Krausovi si zatím vyzkoušeli dostih v Pardubicích, tahání klád v lese i řízení čtyřspřeží. Hodně je toho ale ještě čeká a těší se na to. „Vyrostli jsme u koní, ale všechny ty sporty nebo práci s koňmi jsme si nikdy nemohli vyzkoušet. Takže jsme z toho nadšení a těšíme se na další akce. Věřme, že je všechny zvládneme ve zdraví,“ zakončuje ohlédnutí za první částí natáčení Martin Kraus a spolu s bratrem na Facebooku připíjí ze stáje divákům: „Do nového roku 2021 vám přejem hodně štěstí, zdraví, lásky a spokojenosti, ať vám děti rostou, manželky kvetou, ženy jsou spokojené a hlavně: Ať vám koně šlapou!“  

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace