Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další hvězda na černé listině. Shia doplatil na své neřesti, bil milenku a nutil ji, aby spala nahá. Neděle Pavla Přeučila

27.12.2020
Další hvězda na černé listině. Shia doplatil na své neřesti, bil milenku a nutil ji, aby spala nahá. Neděle Pavla Přeučila

Foto: Instagram

Popisek: Shia LaBeouf

FOTO / VIDEO Shia LaBeouf (34), kterého známe například jako hrdinu z filmů Transformers, Indiana Jones a království křišťálové lebky nebo z loňského snímku Honey Boy, má skutečně velký problém. Ocitl se totiž jako jeden z mnohých v hledáčku kampaně MeToo a zdá se, že jeho herecká kariéra je alespoň na nejbližší léta ohrožena. Netflix odstranil všechny zmínky o Shia LaBeoufovi z jeho stránky For Your Consideration, uvádějící seznam filmů a televizních pořadů, za které v této sezóně získal ocenění. Stalo se tak po žalobě, kterou na něj podala jeho bývalka FKA Twigs.

Na jeho nejnovější film Střípky ženy (Pieces of a Woman), který dorazí do kin už 30. prosince, a premiéru na Netflixu bude mít brzy poté, 7. ledna 2021, běžela na Netflixu až donedávna docela masivní kampaň, protože Shia LaBeouf je s Vanessou Kirby (32) hlavní hvězdou filmu. Tohle dosti naturalistické drama, u kterého je avizováno, že bude jen pro značně otrlé diváky, už má za sebou ocenění pro Vanessu z filmového festivalu v Benátkách, odkud si odnesla hlavní cenu jako nejlepší herečka. Film vypráví příběh dvojice, kterou potká tragická událost při domácím porodu a oba protagonisté se s tím musí nesmírně těžce vyrovnávat.

 

Střípky ženy:

Velký návrat se nepovedl

Ještě před rokem byly LaBeoufa plné noviny a v souvislosti s jeho úspěšným autobiografickým filmem Honey Boy se hovořilo se o velkém restartu kariéry. Navíc získal významnou roli ve filmu režisérky Olivie Wilde Don't Worry Darling, který má být v roce 2021 pokračováním úspěšné komedie Šprtky to chtějí taky. O účast v projektu byl obrovský zájem a o roli se ucházela celá řada významných jmen Hollywoodu. Nicméně vyhrál Shia LaBeouf , což bylo označováno za jeho velké profesionální vítězství. Mnozí jej už totiž vzhledem k jeho problémům s drogami a alkoholem odepisovali, problémy měl i se svým nevyzpytatelným chováním a arogancí a téměř všechna přední filmová studia se od něj distancovala.

Účinkování v připravovaném filmu bylo tedy považováno za jeho možný návrat mezi hvězdy Hollywoodu. Přišlo ale září a Shia LaBeouf byl náhle z projektu vyřazen. Studio oznámilo, že jej nahradí Harry Styles a argumentovalo časovými konflikty v plánování. Nicméně velmi brzy vyšlo najevo, že příčina toho, proč přišel o tuto roli, byla úplně jinde. Ještě před zahájením natáčení prý měl LaBeouf řadu konfliktů s herci a štábem, choval se ke všem včetně Olivie Wilde arogantně, a právě ta jej nakonec vyhodila.

 

Herečka a producentka Olivie Wilde s ním zametla ještě dřív, než vůbec vkročil na plac. Otvírat si tlaminu na režisérku se prostě nevyplácí; foto z filmu Vzkříšení démona (The Lazarus Effect) 

Vyžadoval, aby spala nahá

Ta největší rána ale přišla nedávno, v polovině prosince. Zpěvačka, producentka, tanečnice a herečka Tahliah Debrett Barnett, známá spíše jako FKA Twigs, na něj podala žalobu, založenou na obvinění, že ji slovně i fyzicky napadal, sexuálně zneužíval, a dokonce ji vědomě nakazil pohlavní chorobou. Navíc prý se v poslední době choval jako šílenec, střílel na ulicích toulavé psy, aby si prý nastudoval charakter vraha do svého připravovaného filmu Výběrčí daní. Probíhající soudní proces tak nejspíš udělal tečku za LaBeoufovou hereckou kariérou.

„To, čím jsem prošla s LaBeoufem, bylo to nejhorší, co jsem kdy v životě prožila,“ řekla Tahliah Barnett v rozhovoru pro  The New York Times. „Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Ale může se to stát komukoli,“ doplnila. Zpěvačka tvrdila, že jí ubližoval už v počátcích jejich známosti. „Stiskl mi například paži tak, že na ní zůstaly velké modřiny.“ Na policii ale tehdy nešla, aby nepoškodila jeho kariéru. Zpěvačka ve svém obvinění dále tvrdí, že musela v posteli spávat nahá a několikrát ji herec v noci napadl. U postele prý měl stále nabitou zbraň, díky níž se bála vstát třeba v noci na toaletu, aby ji nezastřelil v domnění, že jde o vetřelce. Popsala podrobně také scénu, kdy s ní LaBeouf mrštil na benzínové pumpě o auto a veřejně jí nadával. Rozhodla se jej opustit na jaře 2019, poté co byli déle než rok spolu. Když se prý pokusila odstěhovat z domu, hrubě ji popadl, zvedl a zamkl v pokoji.

 

Shia a FKA Twigs

Shia a FKA Twigs, další ostře sledovaný vztah, který skončí v soudní síni; foto Instagram

Dovolil si i na čtrnáctiletou

Jak už to tak bývá, hned se našly další svědkyně, které si vzpomněly na své nepříjemné zážitky s LaBeoufem. Byla to především australská zpěvačka Sia, která zveřejnila své zážitky s hercem. „I mne Shia emocionálně zranil. Je to patologický lhář – podvedl mě a vlákal do cizoložného vztahu tím, že tvrdil, že je nezadaný. Věřím tomu, že je hodně nemocný, a soucítím s ním a také s jeho oběťmi. Zkrátka – pokud se máte rádi, vyhýbejte se mu, zůstanete tak v bezpečí,“ svěřila se na Twitteru. Se svým obviněním vyrukovala i skladatelka Katy Rose, která prozradila, že vyrůstala s LaBeoufem, když byli dětskými hvězdami v zábavním průmyslu. Ta na Twitteru zveřejnila svůj zážitek s LaBeoufem z doby, kdy jí bylo 14 let: „Na jednom večírku v Hollywood Hills se ke mně násilně tiskl a osahával mne.“

Herec se kál, ale neúspěšně

Přidala se i režisérka snímku Honey Boy, Alma Har'el, která při vyprávění LaBeoufova autobiografického příběhu o jeho otci s hercem úzce spolupracovala a vydala prohlášení na podporu FKA Twigs. „LaBeouf stejně jako mnozí z jeho úspěšných vrstevníků, kteří zápasili se závislostí na drogách, utrpěli traumata z dětství a čelili duševním chorobám. Chci dnes vyslat jasnou zprávu, že nic z výše uvedeného nemůže omlouvat nebo zpochybňovat domácí násilí.“

LaBeouf nyní nechává všechna vyjádření na svém právníkovi, jimž není nikdo jiný než známý obhájce celebrit Shawn Holley, který obhajoval i O.J. Simpsona. Předtím, než si ale právníka najal, LaBeouf reagoval na soudní spor a sdělil médiím, že ne všechna obvinění jsou pravdivá, ale přiznal se k hrubému chování. „Nemám žádné omluvy pro svůj alkoholismus nebo agresi. Už pár let se chovám urážlivě vůči všem kolem sebe. V minulosti jsem ubližoval i lidem, kteří mi byli nejbližší. Stydím se za tuhle minulost a lituji ty, kterým jsem ublížil. Nemohu nic jiného říci.“ Před pár dny LaBeoufův právník Holley uvedl, že LaBeouf uznává své problémy a je ochoten dát věci do pořádku. V současné době prý herec zkoumá možnosti dlouhodobé ústavní léčby.

 

Shia LaBeouf_Even Stevens

Takový to byl pěkný kluk! Shia LaBeouf roce 2000 v seriálu Even Stevens; foto imdb.com

Nafrněná dětská hvězdička

LaBeouf se poprvé proslavil ve věku 14 let v seriálu Disney Channel „Even Stevens“. Jako mnohé dětské hvězdy propadl v době dospívání drogám a alkoholu. Po svých úspěšných rolích v Transdormerech a filmu Indiana Jones a království křišťálové lebky měl LaBeouf řadu úletů na veřejnosti, které byly propírány v bulvárních médiích. V roce 2014 byl zatčen za výtržnosti v opilosti, které způsobil během představení muzikálu Kabaret na Broadwayi, v roce 2017 přišlo další zatčení za veřejné pohoršení a užívání drog. Na zatýkající policisty měl pak nevhodné rasistické poznámky. Už v té době se od něj Hollywood distancoval.

Sexuální agrese je největší hřích

Když připravoval režisér Savid Ayer obsazení svého filmu Sebevražedný oddíl (2016), vybral si pro jednu z hlavních postav i LaBeoufa. Když s tím však seznámil společnost Warner Bros, dozvěděl se, že je blázen, když chce obsadit tak problémového herce, jakým je LaBeouf. V současné době, poznamenané kampaní MeToo, je obvinění ze sexuálního obtěžování či fyzického násilí na ženě něco zcela jiného, než běžné opilecké či drogové skandály. Ty proletí bulvárem a zmizí.

„Když mluvíte o sexuálním obtěžování nebo sexuálním zneužívání, zejména v dnešním světě, představuje to zcela jiný problém, než když se někdo opije, nebo je dokonce zatčen za výtržnosti,“ říká například Ryan Baker z advokátní kanceláře Baker Marquart v Los Angeles, která zastupovala v soudních sporech řadu významných celebrit, vždy v neprospěch studií.

 

Shia LaBeouf_Margaret Qualley

Shia s Margaret Qualley, dcerou herečky Andie MacDowell, na letišti v Los Angeles. Chlapi s puncem filmové hvězdy jdou prostě na dračku. Nejprve je to další velká láska a skandály následují až s odstupem času; foto Instagram

Má zbrusu novou známost

Ještě před vypuknutím skandálu byl LaBeouf poctěn tím, že v roce 2021 dostane svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy, ale toto ocenění je nyní ohroženo. Nic mu ale nebrání v tom, aby si nenašel útěchu v náručí nové přítelkyně. Jen týden poté, co proti němu bylo vzneseno obvinění od FKA Twigs, byl přistižen bulvárem, jak se líbá s herečkou Margaret Qualley (26) a v médiích se objevily snímky jejich objetí na letišti v Los Angeles, kde ji vyzvedával a pomáhal jí do auta. LaBeouf a Qualley, mimochodem dcera známé herečky Andie MacDowell, spolu nedávno hráli v krátkém klipu Love Me Like You Hate Me, který posloužil jako hudební video k písni Qualleyho sestry Rainey, vystupující pod jménem Rainsford. Video mimo jiné obsahuje i docela otevřenou sexuální scénu. Nicméně Qualley asi příliš nevadí, že LaBeouf je v současné době na černé listině, podobně jako Johnny Deep, a jeho vyhlídky na nějakou významnější roli v Hollywoodu jsou takříkajíc nulové. Přece jen je to pořád pěkný kluk.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace