Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hláška z roku 2003 ´V Brně proběhne každý večer sto padesát tisíc souloží´ je passé, kolik mordů se tam stane, na to teď odpoví Filip Renč. TV glosář Ely Novákové

21.12.2020
Hláška z roku 2003 ´V Brně proběhne každý večer sto padesát tisíc souloží´ je passé, kolik mordů se tam stane, na to teď odpoví Filip Renč. TV glosář Ely Novákové

Autor: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: Hlava Medúzy. Jednoho z kriminalistů hraje Jiří Dvořák, tentokráte ´zarostlý vousem´

Pamatujete se na kultovní film počátku milénia Nuda v Brně? Posmutnělá komedie ze života moravské metropole začíná slavnou hláškou „V Brně proběhne každý večer sto padesát tisíc souloží“. Očima scenáristy Petra Hudského a režiséra Filipa Renče teď nebudeme zkoumat rozpačitou brněnskou pavlačovou erotiku, ale vydáme se po stopách kriminálních činů. Brněnská kriminálka jich v seriálu Hlava Medúzy na jižní Moravě rozlouskne hned osm a nebudou to žádné kapsářské legrácky, ale kruté mordy a velké loupeže.

Autor Hlavy Medúzy Petr Hudský není v oboru televizní detektivky žádný nováček, podepsán je pod Kriminálkou Anděl i pod třemi řadami psychologických thrillerů Labyrint. Posledně jmenovaný seriál se odehrával také na jižní Moravě, režisér Jiří Strach ovšem volil lokality podtrhující temné až mystické příběhy, v každé řadě se jednalo vždy o hledání klíče k jednomu tajemnému příběhu sériového vraha. Hlava Medúzy je naopak seriál epizodický, nazvaný podle prvního dílu, v němž se pátrá jednak po ukradeném Rubensově portrétu Medúzy s hlavou plnou hadů, jednak po několikanásobném vrahovi. „Vybrali jsme si podobu Medúzy jako symbol našich kriminálních příběhů. Co jeden jedovatý had v její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo,“ říká režisér Filip Renč.

 

Filip Renč při natáčení 

Méně akce, více napětí

„Tentokrát přišel Petr Hudský s dramaturgem Milošem Zahradníkem s jednodušším rámcem epizodických kriminálních příběhů s vyřešením každého z nich v daném dílu. Zločiny, které náš tým čekají, jsou mimořádně závažné. Místo brutality, krve a násilí však divákovi nabízíme napínavou podívanou díky důmyslnosti daných skutků, pachatelů i policistů,“ říká kreativní producentka Jiřina Budíková.

 

Parta kriminalistů je genderově vyvážená

Filip Renč ovládá mistrovsky natáčení dynamických scén, tentokrát se ale rozhodl držet zpátky. „Je pro nás velkou výzvou přijít v dnešní bohaté produkci detektivek a kriminálek s originálním realizačním řešením. Jednotlivé příběhy jsou tedy kombinací skutečných kriminálních případů a fikce autorů. Co se týká stylu vyprávění i hudební dramaturgie, rád bych obnovil atmosféru českých kriminálek ze šedesátých let. Jednoduchá, výrazná hudba, napětí, účelné dialogy, tajemná atmosféra a minimální barevnost obrazu.“ 

Šéfka mordparty musí umět střílet

Co šedesátými lety určitě inspirované není, je postava hlavního vyšetřovatele. Tehdy by to rozhodně nebyla žena, dnes mohla být role napsána pro výraznou ženskou herečku. Vybrána byla Jitka Čvančarová, pro kterou je postava Karin příležitostí předvést poněkud jiné herecké polohy, než na jaké jsme u ní zvyklí. „Je to asi poprvé, kdy využívám značnou část svojí vlastní mužské energie. Je to moc fajn postava, mám ji ráda. Je racionální, ale i intuitivní, má respekt,“ přibližuje roli, kvůli které absolvovala výcvik se zbraní. „Bez něj by to nešlo, to nenahrajete, nácvik musí být vidět. Rozhodně bych o sobě ale nemohla říct, že teď umím střílet,“ vysvětluje.

 

´Čvančarka´, aneb oblíbená česká sexbomba, v trochu jiné roli 

A jaký má ke zbraním vztah? „Pozitivní přímo ne, ale vnímám je jako potřebné. Jako máte hrníček na kafe, tak máte zbraň na obranu,“ dodává. Filip Renč si výběr protagonistky pochvaluje: „Jitka se toho zhostila naprosto skvěle. Je velmi ženská, ale přitom vás snadno přesvědčí, že by mohla velet chlapům a vést tým kriminalistů. Já jí věřím každé slovo.“ 

Zarostlý Jiří Dvořák

Léty služby ostříleného kriminalistu hraje po boku Jitky Čvančarové Jiří Dvořák. S úsměvem říká, že jeho nejvýraznější charakterový prvek je bradka, kterou si pro tuto roli musel nechat narůst. „Naposledy jsem měl něco takového na tváři někdy v devatenácti letech,“ vzpomíná a zdá se, že tuto vizuální změnu považuje tak trochu za schválnost Filipa Renče, který ho k ní donutil. Rolí policistů a má Dvořák za sebou už dost a nikdy k nim nepotřeboval ´mužný vous´, tentokrát má ale proměna nejspíš vyjadřovat ´stárnoucího šedého vlka´, který uplatňuje přemýšlivost a bohaté zkušenosti.

 

Dvořákovi krátký vous sluší

Bez ajťáka by to dnes nešlo

Tyhle typy zná každá moderní detektivka – nevstávají moc od počítače, jsou tak trochu samá ruka, samá noha, v akci bývají málo použitelní. Takový je i ajťák v podání Michala Isteníka. Na první pohled je to outsider a otloukánek týmu, z kterého si všichni dělají legraci, ale jak říká se smíchem jeho představitel, nakonec všechno vyřeší právě on. „Kolegové ze mě měli v terénu obavy, a tak mě přesunuli do kanceláře. Já tam vždy přijdu na něco důležitého, zavolám jim a oni pak na place slíznou tu smetánku,“ shrnuje. Michal Isteník přijal roli v Hlavě Medúzy v době, kdy si užíval slávu po účinkování v seriálu Most! „Nabídek bylo v té době hodně, něco jsem mohl odmítnout, něco jsem ale přece jen musel vybrat.“ Hlava Medúzy s postavou trochu potrhlého nerda tedy vyhrála.

 

Michal Isteník a Petra Bučková

Jedna akční hrdinka tu být musí

Policistka v uniformě Sabina je akčním kořením v každém dílu nového seriálu. Herečka Petra Bučková je ze své role přímo nadšená. „Mám ráda uniformy, možná jsem i ovlivněná tím, že táta byl voják. Když jsme si jako děti hráli, nikdy jsem nebyla Nšo-či, vždy jen Vinnetou. Jako dítě jsem byla živel. V dospělosti jsem akci objevila až v 35 letech. A dnes, kolem čtyřicítky, jako když to najdu! Začala jsem trénovat s kaskadéry, i když tělo má samozřejmě v mém věku už nějaké limity. Nemusela jsem se k tomu ale nijak nutit, moc mě to bavilo. Potkala jsem se i s policisty, dokonce i s nějakou SWAT jednotkou. Zajímalo mě to už dřív, ale teď to u mě najednou propuklo. I když v tomhle seriálu nevyužiju všechno, myslím, že se mi to neztratí. A moc mě baví střílení, přestože jsem pacifistka. Líbí se mi nasměrovat nějakou sílu na cíl, zklidnit dech a poslat ji tam, ať už je to terč nebo plechovka,“ říká v rozhovoru pro Novinky.cz.

 

Petra Bučková si oprášila fyzičku

Ona taková scéna honičky vyžaduje pořádnou fyzičku, ale herečka na ně vzpomíná s radostí, co všechno dokázala. „Hned se mi vybavil běh v podzemí bohunické nemocnice, které je naprosto úžasné, tam to totiž vypadá jako ve Vetřelcích. Běželi jsme tam plnou rychlostí asi čtyřicetkrát, a to jsem v sobě tedy objevila sprintera, kterého jsem dosud neznala. I když občas běhám.“ 

Brněnská mordparta pod vedením Jitky Čvančarové bude řešit případy na ČT1 od 11. ledna každé pondělí těsně po dvacáté hodině. 

 

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace