Prý příběh velkého srdce a výjimečné ženy, pro diváky to bude náraz. O Boženě Němcové chtěla točit už Chytilová, ale… TV glosář Ely Novákové
18.12.2020
Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)
Popisek: Boženu hraje ve zralém věku Aňa Geislerová. Minisérie poběží na ČT v lednu
Poněkud ve stínu všech dramat letošního roku zůstalo jedno velké literární výročí. Před 200 lety se narodila nejznámější česká spisovatelka Božena Němcová, žena, jejíž vášnivý a svobodymilovný život vydá nad mnohé světové romány. Mnohokrát byl učiněn pokus tento život popsat nebo natočit. Opatrnost, s níž stále ještě přistupujeme k obrozeneckým osobnostem, ale vždy zabránila představit místo mýtu živoucí bytost. Další pokus nás teď čeká ve čtyřdílném filmu České televize.
Téměř s ročním odstupem od jubilea přichází na obrazovky čtyřdílný životopisný film Božena, v němž nejprve Anna Kameníková a posléze Aňa Geislerová ztvárňují významnou českou spisovatelku a buditelku. Obě ji obdařují tím, co je dobře známo ze všech jejích portrétů – Božena Němcová se svýma zelenýma očima a záplavou černých vlasů v jemné pravidelné tváři byla nejen kráskou své doby, ale jakýmsi prototypem ženského půvabu všech dob. Dát krásné tváři skutečný život ovšem nebylo pro herečky snadné, protože historie vytvořila mýtus trpící buditelky, který není snadné nahradit pravdou o vášnivé, nezkrotné a ctižádostivé ženě.
Mladou Barboru Panklovou hraje Anna Kameníková, dcera herečky Jitky Asterové. Stejně jako Geislerovou ji museli obarvit na tmavo, obě jsou původně zrzky
Aňa Geislerová o Barboře Němcové
„Barboru poznají diváci z úhlu, který není úplně vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Byla to ve své době mnoho emocí vzbuzující postava, a to se nezměnilo. Stejně jako každá silná osobnost budila i ona protichůdné emoce. My se jich nebojíme, “ popisuje minisérii představitelka Němcové, herečka Aňa Geislerová. „Není to žádný strnulý portrét velké spisovatelky. Její osud je bolestný, těžký i plný vášně. To všechno je příběh velkého srdce a výjimečné ženy.“
Aňa Geislerová v roli Boženy
„Mnoho věcí jsem o ní vůbec netušila. Ačkoliv jsem se asi před dvěma měsíci chtěla sama prostřednictvím její opravdu zajímavé korespondence pročíst k tomu, kdo vlastně Barbora byla, teď jsem se díky natáčení dozvěděla mnohem víc. A musím říct, že cesta k její osobě je složitá. Mám k ní obdiv, ale ne vždy jí rozumím. Každopádně hrát ji je opravdu velká pocta, úkol i zodpovědnost.“
Mladá Božena Němcová (Anna Kameníková) s dětmi
Nutno říct, že obsazení Geislerové do role českého prototypu osudové ženy vyvolalo značný poprask, řada komentářů se netajila tím, že herečka se na tuto roli nehodí, navíc je až příliš obsazovaná a tím pádem okoukaná. Jenže Geislerová vyzrála ve velkou hereckou osobnost a jistě by byla škoda, kdyby neměla dostávat právě takové zásadní úkoly namísto žánrových figurek. Režisérka Lenka Wimmerová zvolila tedy obsazení odvážné, ale teprve divák posoudí, nakolik se Aňa Geislerová dokáže sžít se svou rolí.
V každém případě se pokusila hledat spolu s autorkami scénáře Hanou Wlodarczykovou a Martinou Komárkovou pod nánosem literárněvědných a historických stereotypů portrét výjimečné ženy a obraz jejího nevydařeného manželství. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná. Raději čte, než se stará o domácnost. Navíc její krása přitahuje až příliš zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak pro ni hledají ženicha. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec, kterému mladičká dívka učarovala natolik, že je ochoten si ji vzít i bez věna. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Píše se rok 1837 a dvě protichůdné povahy vstupují do společného života. „Otázkou je, co by bylo, kdyby nepotkala svého muže. Trpěla s ním, ale kdyby si Barbara nevzala Josefa Němce, nikdy by se nestala Boženou Němcovou. To on ji přivedl k češtině a češství a dovedl ji do společnosti. Přestože spolu zažili nešťastná léta, byl jeho vliv na ni zásadní,“ zamýšlí se Aňa Geislerová.
V roli Boženy se vystřídají dvě herečky, Josefa Němce hraje celou dobu Jan Hájek
Silné a odvážné ženy
Co cítila a po čem toužila, to vepsala do svých ženských postav. Jestliže v postavě Babičky vytvořila archetyp silné a moudré venkovské ženy, jaký v 19. století neměl v Evropě obdobu, skutečnými hrdinkami byly nekonvenční dívky – Divá Bára, Karla, ale i Viktorka či slečna Hortenzie z Babičky. Nikdo, kdo s Němcovou přišel do styku, k ní nemohl zaujmout neutrální postoj. Byla středem pozornosti a od života chtěla všechno. Nekonvenční v myšlení, v tvorbě i ve vztazích. Věřila ve svou výjimečnost, vnímala své vlohy, považovala si jich a očekávala, že za ně bude náležitě oceněna.
Božena Němcová se svými početnými dětmi
„Boženu chápu jako velmi společenskou osobnost, která se cítila dobře mezi elitou. Myslím, že měla tendenci romantizovat si svět. Byla divoká a snažila se být celý život sama sebou, což se zezačátku dařilo líp než později, kdy často byla v křížku se zákonem,“ vysvětluje herečka Anna Kameníková, představitelka mladé Boženy. A Aňa Geislerová ji doplňuje: „Sama se považuji za člověka, který Boženu dlouho vnímal jako malebný obrázek, stoický portrét, který se mi spojoval s Babičkou, a to ještě navíc tou filmovou, kterou všichni milujeme s Libuškou Šafránkovou v roli Barunky. Měla jsem z ní pocit takové uhlazenosti. Tématem minisérie je snaha o poznání Boženy v její co nejreálnější podobě. Možná to pro někoho bude náraz.“
Mnohé nasvědčuje, že otazníkům kolem naší největší spisovatelky se minisérie vyhne a soustředí se na to, co je historicky doložené
Konečně pravá Božena Němcová?
O zfilmování životopisu Boženy Němcové usilovala dlouhá léta režisérka Věra Chytilová. Mnohokrát přepracovaný scénář si hýčkala a bojovala za něj, na rozdíl od jiných bitev ale tuto prohrála. Už nikdy tedy neuvidíme, jaký obraz ženy měla v hlavě poskládaný femme fatale českého filmu, můžeme jen tušit, že setkání dvou nekonvenčních ženských uměleckých osobností napříč stoletími by bylo jiskřivé a možná až nehorázně obnažující. Nakolik si na takovou verzi troufnou Česká televize a režisérka Lenka Wimmerová, uvidíme ve čtyřech lednových nedělních večerech.

Vložil: Ela Nováková