Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Josef Dvořák je na večerníčky expert, nově propůjčil hlas Honzovi a beránkovi. TV glosář Ely Novákové

11.12.2020
Josef Dvořák je na večerníčky expert, nově propůjčil hlas Honzovi a beránkovi. TV glosář Ely Novákové

Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: Loutkářský principál na vejminku v podání Josefa Dvořáka čte naruby obrácené klasické pohádky od spisovatele a výtvarníka Josefa Lady, Nezbedné pohádky. Nové ladovské Večerníčky Honza a Beránek Dvořák namluvil také

Večerníček letos oslavil pětapadesáté narozeniny, mimo jiné interaktivní výstavou v budově České televize. Tečkou za jubilejním rokem bude uvedení nové animované série příběhů ladovského Honzy, který prožívá klukovská dobrodružství se svým průvodcem, malým černým beránkem.

S pohádkami Josefa Lady se Josef Dvořák setkal už před dvěma lety, když vznikla desetidílná série Nezbedné pohádky. Knížka skvělého výtvarníka a spisovatele, ve které obrátil naruby klasické pohádkové příběhy, vstoupila brzy po svém prvním vydání v roce 1946 do síně slávy české literatury pro děti. Knížka nestárne a baví další a další generace malých čtenářů. Děti i dospělí se dodnes rádi zasmějí při pohádce O statečné princezně, kde královská dcera Máňa zachraňuje Honzu z pekla, ocení pohádku O Popelákovi, nevlastním synu bohaté vdovy, který najde v oříšku koně a krásné šaty, aby mohl k princezně na ples i dalších vtipně převrácených pohádkách.

 

Josef Dvořák, večerníčkovský veterán, čte Nezbedné pohádky

Nezbedné pohádky

Česká televize je zpracovala v cyklu Čtení do ouška jako kombinaci hereckého slova a loutkového divadla. Vypravěčem a zároveň loutkářským principálem na vejminku je Josef Dvořák. Jeho mladý loutkářský pomocník v podání Tomáše Běhala by rád hrál dětem ve svém domácím loutkovém divadélku známé klasické pohádky, jenomže principál mu je vždycky nezbedně pootočí do těch veselých a popletených ladovských příběhů. Loutky a kulisy divadla vycházely z Ladových ilustrací. 

Nové večerníčky o Honzovi

Po dvou letech se ČT k ladovské inspiraci znovu vrátila a spolu s ní i k mistru vypravěči Josefu Dvořákovi. Tentokrát jde ovšem o čistě animovanou sérii s rozpohybovanými Ladovými ilustracemi. Josef Dvořák se ujal namluvení vyprávění i dialogů postaviček. Není asi třeba připomínat, že má s tímto žánrem bohaté zkušenosti – Maxipes Fík, Včelí medvídci i Králíci z klobouku Bob a Bobek promlouvají jeho hlasem se stálým úspěchem už k několikáté dětské generaci. Novým večerníčkem, v němž herce malí diváci uslyší, bude Honza a beránek.

 

Honza a beránek, nový sedmidílný Večerníček

Sedm krátkých pohádek propojuje dva fenomény české tvorby pro děti. Výtvarný projev Josefa Lady a klasickou postavu českého Honzy. Honza pase ovce bohatého sedláka na stráni za vsí a sní o tom, jaký je svět za velkým kopcem. A když se ve stádě narodí černý beránek, nejzvědavější a nejčilejší ze všech, důvod k výletu se najde. Sedlákovi je totiž černý beránek trnem v oku, protože prý nosí smůlu. Honzovi s beránkem tak nezbývá nic jiného než se vydat do světa na zkušenou. 

Ve dvou se to lépe táhne

Před časem dramaturgie večerníčků přišla s nápadem oživit klasickou postavu českého Honzy a hledala pro námět originální pojetí. „Když jsme oslovili různé autory s výzvou, jak by pro večerníček zpracovali příběhy pohádkového Honzy, vyhrál Michal Čunderle právě proto, že Honzovi svěřil beránka a vytvořil z nich úžasnou dvojici,“ říká kreativní producentka Barbara Johnsonová. Honza s černým beránkem společně prožívají nejrůznější pohádková dobrodružství, ať už s hastrmanem nebo s čarodějnicí, na pouti či na tajemném hrádku. „Seriál je výjimečný nadčasovou originalitou výtvarného rukopisu Josefa Lady. Vůbec poprvé ladovský večerníček namlouvá legendární herec Josef Dvořák, a dokonce v něm i zpívá,“ prozrazuje dramaturg Miloš Zvěřina. Nové večerníčky jsou dárek všem dětem v předvánočním období a zároveň završují jubilejní pětapadesátou večerníčkovou sezónu.

 

Honza a beránek, nový sedmidílný Večerníček

Televizní večerníčky naživo

K letošnímu výročí připravila ČT velkoryse pojatou výstavu, jejíž návštěva potěší děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří si tu připomenou své dětství s večerníčkovskými příběhy. Výstava se jmenuje Večerníček má narozeniny! a navštívit ji můžete až do května příštího roku. Nejlepší je objednat se komentovanou prohlídku s průvodcem, protože se dovíte o svých oblíbených postavičkách mnoho zajímavostí. Galerie ČT se postarala o to, aby návštěva výstavy byla pro dnešní děti nezapomenutelným interaktivním zážitkem.

 

Pat a Mat na výstavě Večerníček má narozeniny

Návštěvníci během procházky výstavou odhalí i taje řemesla animátorů. Milovníci pohádek na dobrou noc mají možnost vstoupit přímo do jejich scén: pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky, od střechy po sklep lze prozkoumat hrad Kulíkov se zvířátky pana Krbce, vyfotit se můžete s krkonošským vládcem Krakonošem i jeho věčným rivalem Trautenberkem, v Krtečkově autíčku a vyzkoušet si můžete i dabing některého z pohádkových hitů. A setkáte se tu i ilustracemi Josefa Lady, protože Honza a beránek nejsou zdaleka prvním večerníčkem, který si slavného ilustrátora vzal za námět. Na výstavě vás do domku Josefa Lady zve kocour Mikeš i zvířecí kapela z Hrusic.

 

Vložil: Ela Nováková