Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Zpovídaným je vždy někdo zajímavý a inspirativní, jenž ale... nežije v metropoli

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fešanda Kaley Cuoco vypadá sice v novém seriálu jako úplná blbka, ale zdání klame. Premiéry Pavla Přeučila

03.12.2020
Fešanda Kaley Cuoco vypadá sice v novém seriálu jako úplná blbka, ale zdání klame. Premiéry Pavla Přeučila

Autor: HBO (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Cassandra Bowden (Kaley Cuoco)

Zatímco na HBO napjatě čekáme na online premiéru dlouho očekávaného kasovního trháku Wonder Woman 1984, nabídlo nám HBO Max docela slušnou podívanou v podobě osmi epizod seriálu Letuška, natočeného podle úspěšného románu Chrise Bohjaliana. HBO pochopitelně od seriálu očekává vlnu nových předplatitelů a zdá se, že se jejich očekávání naplní, a to zejména díky hlavní představitelce, kterou hraje nám dobře známá Kaley Cuoco (35). Ta se proslavila hlavně rolí Penny v seriálu Teorie velkého třesku.

Zatím jsme mohli vidět první tři epizody seriálu a alespoň mne docela chytly. Samotná zápletka, na které je příběh vystavěn, není zase až tak nic objevného, podobné příběhy už jsme mohli vidět v různých podobách, ale tvůrcům se podařilo stvořit hodně dobře koukatelný, temný komediální thriller, který vás dokáže udržet v napětí do poslední chvíle.

 

Cassandra Bowden v podání americké herečky Kaley Cuoco

Probuzení s mrtvolou v posteli

Letuška Cassandra Bowden (Kaley Cuoco) se probouzí ve svém hotelovém pokoji v Bangkoku, s příšernou kocovinou z předchozí noci vedle muže, který má proříznuté hrdlo. Nejhorší je to, že si vůbec nevzpomíná, co se dělo předchozího večera a vůbec netuší, jak by mohla dokázat, že je nevinná, když si nic nepamatuje. Cassie je docela excentrická žena, přístupná rozmanitým neřestem, zejména k těm, týkajícím se alkoholu, a to se jí nejspíš stalo osudným. Rozhodne se tedy vše zatajit, nezavolá policii a s ostatními členy posádky nastoupí na palubu svého letadla, směřujícího do New Yorku. Tam ji ale navštíví agenti FBI, kteří ji vyslýchají ohledně jejího nedávného pobytu v Bangkoku. Zoufalá Cassie, která si stále nedokáže na nic z oné osudné noci vzpomenout, už si začíná pomalu připouštět, že by mohla být vražedkyní a v zoufalé situaci dělá zcela nesmyslné kroky.

 

Cassie Bowden se na palubě letadla seznámí s pohledným cestujícím první třídy Alexem Sokolovem (hraje ho Michiel Huisman, známý především z Her o trůny jako Daario Naharis), se kterým stráví noc plnou vášně a alkoholu, jenže ráno...

Do role jde s plným nasazením

Role, ve které Kaley Cuoco vidíme, je zcela odlišná od té, v které jsme ji byli zvyklí vídat v Teorii velkého třesku. Mimochodem Kaley je jednou z výkonných producentek seriálu. Přestože i v novém seriálu nás překvapí řadou vtipných momentů, je to především intenzita jejího hereckého projevu, s jakou se vrhá do své role. A Kaley se to nadmíru daří, natolik, že se ozývají hlasy, označující Letušku za zatím její nejlepší roli. Nový seriál vůbec není tak jednoduchý, jak by se zdálo a někteří diváci si možná budou muset některé sekvence znovu přehrát, aby dostatečně pochopili, co se vlastně odehrálo. 

 

Zavražděný Alex Sokolov se ve většině dílů seriálu objevuje hlavní hrdince ve vzpomínkách na osudnou noc, nebo v její hlavě jako mluvící podříznutá mrtvola

Několik žánrů v jednom

Jednou z předností seriálu je rozmanitost míst, na kterých se odehrává. Navštívíme tak například Bangkok, New York nebo Řím. Je to samozřejmě pochopitelné, protože jde o seriál o letušce. Scénář tak vytváří u diváka pocit, že je sám na palubě letadla, ve kterém se může stát cokoli a nic není takové, jak se zdá. V Letušce spojili tvůrci několik různých žánrů, od klasické kriminálky, přes psychologický thriller až po černou komedii a chvílemi nám to může připadat, že nevěděli kudy kam a hledali, kterou cestou se vydat. Chvílemi seriál vypadá, jako by vznikl v jakési nezávislé produkci a na druhou stranu nás najednou přesvědčí, že jde o obří produkci, která nekoukala na nějaký ten milion navíc.

Vrší jednu hloupost na druhou

Kaley Cuoco se v komediálním žánru ukázala jako velmi talentovaná herečka, což dokazuje její dnes už ikonická postava Penny v sitcomu Teorie velkého třesku, ale zprvu jsem možná trochu pochyboval o tom, jak zvládne dramatický seriál, jakým je Letuška. Na začátku se většina diváků, kteří znají Kaley z role Penny, asi nezbaví pocitu, že vidí stejnou postavu, atraktivní ženu, užívající si život plný excesů a bláznivých dobrodružství. Ráda si užívá život, a chvílemi se chová jako dokonalá blbka, zejména ve chvílích, kdy po sobě v onom osudném hotelu zanechá spoustu stop, nebo začne po přistání v New Yorku vršit jednu hloupost na druhou.

 

Seriál nám v prvních minutách představí hlavní hrdinku jako pařmenku, co si život užívá plnými doušky

Zpočátku jsem měl trochu pocit, že Kaley svou roli poněkud přehrává a nepůsobí v ní příliš důvěryhodně. Jak se ale děj rozvíjí, postupně musí člověk tenhle pohled změnit, protože její interpretace postavy Cassie Bowden je daleko složitější, než se může zprvu zdát. Vidíme různé podoby její postavy, které nám servíruje režisér Steve Yockey velmi chytrým a zajímavým využitím flashbacků. Nakonec vám tedy chtě nechtě musí být tahle žena docela sympatická.

Řemeslná práce na jedničku

Seriálu, alespoň podle prvních tří epizod, nelze upřít dokonalé řemeslné zpracování, a to se týká jak režie, tak dokonalé kamery Adriana Correiy a Briana Burgoyne. Ta skvěle využívá docela často takových prvků, jako je rozdělený obraz a chvílemi nám dává nahlédnout hluboko do Cassiiných myšlenek. Je to určitá forma paranoie a nestability, která se vizuálním způsobem přenáší na diváka. Při mnoha příležitostech s využitím rychlých střihů nás seriál vtahuje do děje i neustálými kiksy hlavní hrdinky.

 

Hned po návratu do New Yorku je spolu s celou posádkou letadla vyslýchána agenty FBI a chová se značně podezřele

Postava Cassie se mnohdy na několik sekund vrací na místo činu, aby si připomněla onoho zavražděného muže, kterého hraje Michiel Huisman. Tady je zajímavé i to, že i když je zavražděn už v první epizodě seriálu, nakonec je jednou z postav, která se v něm objevuje nejčastěji. Letuška je nepochybně na postavě Cassie vystavěna a klade velký důraz na všechny vlastnosti, tvořící její osobnost. Její alkoholismus, její traumata z minulosti, její závislost na sexu. To všechno poznáváme hlouběji s každou další epizodou a stále více nás začíná pohlcovat vnitřní život téhle neobvyklé ženy.

Oddechovka, která slušně pobaví

Zatím mám ze seriálu velmi dobrý pocit a troufnu si jej označit za jeden z nejlepších, které HBO v letošním roce vypustil do světa. Kdo očekává, že Kaley Cuoco bude zase budit salvy smíchu jako v Teorii velkého třesku, bude možná zklamán, protože tady ji vidíme v naprosto odlišné roli, i když chvílemi se jako by vrací do postavy trochu jednoduché Penny. Chvílemi se vám jeví jako neuvěřitelně hloupoučké stvoření, vršící jeden nesmysl na druhý, v dalších okamžicích vás překvapí hloubkou svého uvažování, a to hlavně ve chvílích, kdy se probírá svým nitrem. Samozřejmě, seriál je typická oddechovka a vyšší cíle si rozhodně neklade, Přesto je příjemným zpestřením televizní zábavy a Kaley Cuoco určitě otevře dveře k dalším hereckým příležitostem.

 

Cassandra Bowden se svými spolupracovníky a zároveň i kamarády, Shaneem a Megan

Jedna z nejlépe placených hereček

Kaley Cuoco začínala svou hereckou kariéru nejprve v televizních reklamách, ve své první televizní roli se objevila už v sedmi letech a ve dvanácti se objevila po boku Jennifer Aniston ve filmu Perfektní záskok. Velkou popularitu jí vynesla role Billie v seriálu Čarodějky, vysílaném od roku 2005. Ta pravá chvíle ale přišla v roce 2008, kdy jí byla nabídnuta role Penny v seriálu Teorie velkého třesku, který vydržel na televizních obrazovkách až do loňského roku. Kaley se rázem zařadila mezi nejlépe placené herečky, za jednu epizodu seriálu inkasovala milion dolarů.

Kaley se nijak netají tím, že si neustále vylepšovala svůj vzhled plastickými operacemi, s kterými začala už v 18 letech. Nejprve to byl nos a pak přišla plastika prsou, která si nechala zvětšit. Tvrdí, že jí to pořádně zvedlo sebevědomí a bylo to prý nejlepší rozhodnutí v životě. Má ráda koně, což se jí v roce 2010 málem stalo osudným, protože si po pádu rozdrtila nohu v kotníku, po čemž jí zůstaly dvě pořádné jizvy. V soukromém životě si prožila řadu milostných eskapád a dvakrát se provdala. První manželství s tenistou Ryanem Sweetingem jí moc nevyšlo a po třech letech se rozvedli. V roce 2018 se znovu provdala za miliardáře Karla Cooka s kterým žijí v Los Angeles.

 

Kaley Cuoco ve své asi zatím nejikoničtější roli Penny v sitcomu Teorie velkého třesku, který se dočkal dvanácti sezón

Příští rok se můžeme těšit, že fešandu Kaley Cuoco uvidíme v nové akční komedii Muž z Toronta, kde se objeví po boku mužských hvězd Kevina Harta a Woodyho Harrelsona. Film měl mít premiéru už letos v listopadu, ale vzhledem k pandemii Covid-19 byl premiéra odsunuta na 17. září 2021.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace