Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po sérii úmrtí se v Ulici rodí o sto šest, co táta, to dobrácký trouba. TV glosář Ely Novákové

30.11.2020
Po sérii úmrtí se v Ulici rodí o sto šest, co táta, to dobrácký trouba. TV glosář Ely Novákové

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: „Tak Mára se konečně po tolika letech v Ulici dočkal potomka, samozřejmě i když mají adoptovaného Vojtíška. Karle to moc coby novopečené mamince sluší. Všem přeji zdraví. Hlavně bych jí moc přála, aby v ní Vojtíšek našel maminku, ať máme Vánoční love story,“ komentuje divačka na Facebooku fotku novopečených rodičů. Jak je vidět, diváci příběhy z Ulice stále prožívají jako své vlastní.

Těhotenství plánovaná, chtěná i nečekaná, umělé oplodnění, svobodné mateřství, partnerství kvůli dítěti i děti jako plody skutečné lásky a hodnotného vztahu – to vše se teď v českých seriálech hodně omílá.

Jde o společenskou poptávku, nebo o sledovanost? V komerčních televizích samozřejmě o to druhé. To ale znamená, že téma je společensky tak frekventované, že seriály se mu nemohou vyhýbat, protože jim zaručí právě onu sledovanost. Ti mladší z generace mileniálů dospívají do produktivního věku, těm starším už neúprosně tikají biologické hodiny. Někde uprostřed jsou dnešní pětadvaceti až třicetiletí, kteří jsou v ideálním věku pro založení rodiny. Moc se jim do toho ale nechce.

Poučeni množstvím informací, které denně vstřebávají z internetu, operují zručně argumenty o stavu současného světa, do kterého je o strach přivádět děti. Ve skutečnosti jsou ale líní a k závazku, jakým dítě pro zodpovědného člověka bezesporu je, jim chybí vůle. Tu nasazují hlavně do hledání toho, jak si udělat život pohodlný, ideálně prací na dálku, aby nebyli vázáni na jedno místo a na konto jim chodila dobrá výplata, i když svému chlebodárci budou posílat práci z chalupy, případně z exotické pláže. V práci jsou výkonní, v soukromí se potácejí. Mimo jiné kvůli cenám bydlení si ponechávají trvalou základnu u rodičů, kam se mohou vrátit z cest nebo z různých forem sdíleného bydlení.

Je jasné, že model tradiční rodiny s dítětem je pro ně při tomto životním stylu nepochopitelný. Zabývají se tím sociologové, psychologové a samozřejmě téma rodina a dítě dostává svůj obraz i v literatuře, filmu a televizním seriálu. Vzhledem k masové spotřebě právě posledně jmenovaného fenoménu se autoři „rodinných“ seriálů šťourají v této problematice hojně. Jak jsou na tom tedy současní mladí hrdinové Ulice?

 

Ulice

Franta (Matyáš Valenta) je Krystiánkovi, kterého má se Skyler (Sara Sandeva), otcem jen na velkou dálku.

V Ulici vládnou silné ženy

Franta, Skyler a Bára

Začalo to už před pár lety, když tehdy patnáctiletý Franta Liška zbouchnul stejně mladou holandskou přítelkyni. Chlapeček se narodil a byl zahrnut láskou rodičů i českých a holandských prarodičů. V tom byl ovšem největší háček. Rodiče, sami ještě nezkušené děti, se ocitli ve vleku obou rodin, společný život nezvládli a Frantův syn nakonec skončil s maminkou v Holandsku. Franta syna miluje, udržuje s ním kontakt, občas za ním jezdí, ale je jasné, že je jen táta na dálku. Snaží se navázat nový vztah s Bárou, když ale ona projeví zájem o jeho syna, hodně ho to zaskočí. Bára, nejstarší ze čtyř sourozenců, je zkrátka mnohem zralejší než Franta, i když se vztahy s kluky má zkušeností málo. Pokud bude psáno, že Franta má s malým Krystiánkem v seriálu ještě něco prožít, bude to mít v rukou jednoznačně Bára, sám tatínek na to bude asi koukat se stále stejnými rozpaky.

 

Ulice

Franta (Matyáš Valenta) konečně našel odvahu začít nový vztah. S Bárou (Eliška Hanušová) to ale nebude mít jednoduché.

Mára a Karla

Vztah Máry a Karly, to je zvláštní houpačka. Bezpochyby se mají upřímně rádi. Mára se dokonce smířil s tím, že budou společně vychovávat bezprizorného Vojtíška, Karlino těhotenství ho ale úplně vykojelilo. Jako vždycky se srdcem na dlani se Mára v nastávajícím otcovství plácá jak kapr na suchu. Proč to tak je, je jasné. Márova maminka Věrka byla vždycky tou, kdo rozhodoval o životě svého manžela i syna. Mára sice z mateřské náruče utekl, ale mamánkem zůstal. To, že si pro život vybral ráznou policistku Karlu, je vlastně opakování rodinného modelu. Dobrák a trochu smolař Mára bude nejspíš pod pantoflem a o výchově právě narozeného potomka bude rozhodovat Karla.

 

Ulice

Od té doby, co se Karla (Markéta Stehlíková) s Márou (Kryštof Rímský) dala dohromady, jí narostly vlasy a přibyla ženskost. Přesto se jí do svatby do poslední chvíle nechtělo, vždyť k čemu taková svatba je pro ráznou ženu vlastně dobrá. Ale konec dobrý, všechno dobré, láska je láska.

Mario a Ája

Chudák Mario a jeho otcovství, to je fatální případ. Mrcha Ája zamilovaného rappera pustila do postele naprosto účelově, aby na radu svého stejně fikaného advokáta otěhotněla a vykroutila se tak z trestu, který jí hrozí za napadení jejího bývalého šéfa Mastného. Mario slupne Áje každý špek, který na něj těhotná zrzka nastraží, a pečuje o ni o to víc, že čeká jeho dítě. Jenže Ája si to představovala tak, že žádné dítě neporodí, že si ho nechá v pravou chvíli vzít. To jí ale advokát rozhodně nedoporučil, a tak je miminko na cestě a těžko říct, co s ním bude. Doufejme, že nám scenáristé nenaservírují nápravu ukázkové potvory. To se raději smiřme s tím, že o Mariova potomka se postará soudržná rodina Nyklových. Matku tak zvrácenou si pro dítě nezaslouží snad ani takový trouba jako Mario.

 

Ulice

Potvora Ája (Barbora Mudrová) zmákla vyděračské těhotenství se zamilovaným Máriem (Jiří Kniha) na první dobrou. Jak si ale poradí s dítětem, až se narodí?

Ota a Hedvika

Také Hedvika a Ota jsou v očekávání a nastávající otec je z toho pěkně na nervy. Ota sice žil bohémské mládí, ve skutečnosti je ale také mamánek, jehož život řídila maminka, ředitelka gymnázia. Ta ho ostatně vmanipulovala i do vztahu s Hedvikou. Přes Otovu zoufalou snahu vykroutit se z partnerství se nakonec ukázalo, že si ho Hedvika dokonale ochočila. Dnes je z nich pár, v němž Hedvika pečuje o svého Otíka až k úplnému upečování. Umí to s ním ale skvěle, a tak je jejich domácnost zalita sluncem včetně hezkého vztahu Otíka s Hedvičiným dospívajícím synem. Zkušená matka ví, co ji čeká, zato Otík roztržitě řeší těhotenské nevolnosti, nový větší byt, plínky i postýlku. Opřekot maluje, což je pro něj vždy období, kdy se noří do barev, aby se vyrovnal s realitou života. Dokonce pár obrazů prodá, aby zahojil rodinnou finanční situaci. I o jeho malířský úspěch se ovšem postarala Hedvika stejně jako o vyřešení šikany ze strany Otíkových studentů. Otík bude určitě hodný táta, ale praktický život bude mít v rukou stále jeho žena ve spolupráci s maminkou.

 

Ulice

Ota (Filip Rajmont) a Hedvika (Lenka Zahradnická) pořád něco řeší – Otův infarkt, šikanu ve škole, nedostatek peněz. Největší šok je ale pro nervního malíře-pedagoga, když se dozví, že Hedvika je těhotná. Radost i strach mu málem způsobí další srdeční kolaps.

Je Ulice obrazem stavu reálné společnosti?

Když se zamyslíme nad všemi těmi nastávajícími rodiči, je to trochu smutná rekapitulace. Jako by dnešní mladí muži žili v oblacích, a nebýt jejich matek a vdavekchtivých partnerek, nejenže by nezplodili žádné potomky, ale nejspíš by zahynuli hlady a pod mostem. O nadvládě žen v dnešní společnosti se ostatně hodně mluví. Buďme tedy rádi za postavu čerstvého vdovce Lumíra, který se dokázal vypořádat s náhlou smrtí milované manželky a matky malého Alexe a přes upřímný smutek se chová jako chlap, který dokáže nejen uživit rodinu, ale dává jí i pevné citové a morální zázemí. Doufejme, že takoví chlapi pořád ještě jsou a v Ulici jich pár přibude. 

 

Ulice

Pohřeb milované Světlany udělal z mamánka Lumíra (Václav Svoboda) konečně rozhodného dospělého chlapa. Jeho matka Vilma Nyklová (Jaroslava Obermaierová) už není, co bývala, Lumír bude muset pečovat nejen o malého Alexe, ale i o mámu.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace