Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oblíbená foglarovka, Arthur Conan Doyle, Gerald Durrell... Ty nejlepší knihy pod stromeček: Četli jsme, vybírali. Tady jsou

26.11.2020
Oblíbená foglarovka, Arthur Conan Doyle, Gerald Durrell... Ty nejlepší knihy pod stromeček: Četli jsme, vybírali. Tady jsou

Foto: LEDA

Popisek: Arthur Conan Doyle, Dobrodružství na moři i na souši

KrajskéListy.cz se knižním novinkám věnují pravidelně. Obvykle jde o knižní recenze, často zaměřené na detektivní žánr. Tentokrát jsem se rozhodl mapovat trh ze všech směrů. Vybral jsem kuchařky, řadu dětských novinek, ale taky napětí a oddech.

Těšte se na Vánoce s Tlapkovou patrolou. Chase, Marshall a ostatní statečná štěňata jsou tu, aby dětem zpříjemnila čekání na Štědrý den. Ve 24 knížečkách s veselými předvánočními příhodami oblíbených hrdinů najdete jedno krátké vyprávění o Tlapkové patrole na každý den. Všechny knížky mají poutko pro zavěšení na stromeček jako vánoční ozdoby a jsou uloženy v praktických uzavíratelných deskách. Třešničkou na vánočním stromku bude také jedna zlatá kniha, ta by měla udělat ratolestem tu největší radost. Tlapková patrola je kanadský animovaný seriál Keitha Chapmana. V Kanadě seriál vysílá TVOntario, které poprvé spustilo ukázky v srpnu 2013. Seriál měl premiéru na Nickelodeonu ve Spojených státech amerických 12. srpna 2013. Obrovský zájem ovšem zažívá i mimo Ameriku. Zmiňovaný adventní kalendář vydává Egmont, v jehož produkci najdete i hravou knížku Tlapkové patroly nebo 1001 samolepek.

 

Pro mladé čtenáře, ale nepochybně i pro jejich rodiče je tu nová foglarovka. Nádherně ilustrovaná Tajemná Řásnovka, jež se po Rychlých šípech řadí mezi nejvíce známá autorova díla. Věčné hádky rodičů jsou pro čestného, citlivého Jindru Sochora k nevydržení, a tak uteče z domova. Objeví přitom tajemnou čtvrť Řásnovka a partu hochů. Společně se pustí do hledání klubovny a založí Stráž Řásnovky. To pravé dobrodružství začíná, když je osloví Tonda Menčík, vynálezce stolní hry Fan-Tan, kterou hraje celá Řásnovka. Pomůže Jindra a jeho klub Tondovi dosáhnout spravedlnosti? Jaroslav Foglar byl populární český spisovatel literatury pro mládež, významná osobnost českého skautského hnutí, redaktor několika dětských časopisů a zážitkový vychovatel. Pod skautskou přezdívkou Jestřáb vedl po většinu svého života chlapecký (původně klasický skautský, později jinak nazývaný) oddíl, Pražskou Dvojku. Část jeho literárního díla (zejména příběhy Rychlých šípů a Hochů od Bobří řeky) přešla v Česku do obecného povědomí a některé jeho pojmy a fráze zlidověly. Tajemnou Řásnovku v obnovené edici vydává Albatros a osobně ji opravdu doporučuji. Ačkoli jde o dílo z roku 1955, které Foglar psal ještě za Protektorátu, neztrácí vůbec nic na aktuálnosti. Čistá próza, krásné zachycení krajiny i okamžiku, zkrátka a dobře to, co od Foglara všichni očekávají a znají.

 

Jako třetí novinku jsem zařadil nezvyklou publikaci o staročeském perníku. Nové, upravené vydání, opatřené poznámkovým aparátem, přináší ucelený soubor více jak sto sedmdesáti receptů na přípravu perníků, perníkových omáček (staročeské odvářky), marcipánu a jiných dobrot. Autorem textu je český kulturní historik, folklorista a etnograf Čeněk Zíbrt, který byl profesorem Karlovy univerzity, zároveň působil v Muzeu království českého a patřil ke známým a uznávaným vědcem evropského formátu. Zabýval se mnoha zdánlivě okrajovými oblastmi kulturní historie a jeho tematický záběr byl obdivuhodně široký – dějiny včelařství v českých zemích, dějiny hradu Zvíkova, dějiny šachové hry v Čechách, dějiny českého kroje, výskyt bobra u nás, staročeské výroční obyčeje, pověry, slavnosti a zábavy prostonárodní, myslivecké pověry a čáry za starých časů, skřítek v lidovém podání staročeském, seznam pověr a zvyklostí pohanských v VIII. věku, česká chalupa, staročeské rýmování o perníkářství, dějiny tance v Čechách. Jeho titul úvodem a praktickými recepty doplnila Alena A. Gajdůšková. Ruku na srdce, co by byly Vánoce bez voňavého perníku… Vydává Dauphin.

 

Už jsem upozornil na dětskou prózu, nevynechal vaření, byť v takové té sladké podobě, nyní nastal čas na napětí. A to obstará ikona žánru Arthur Conan Doyle. Jeho Dobrodružství na mořii na soušiz edice nejčtenějších knih světa vydává LEDA v překladu Věry Kláskové. Tento druhý svazek zahrnuje autorovy prózy s dobrodružnými náměty, a to v moderním a jiskřivém českém překladu, přičemž některé z těchto próz vycházejí česky vůbec poprvé. Doyle se intenzivně zajímal o tajemné události a jevy, takže reagoval i na záhadné zmizení americké lodi Marie Celeste, jež byla nalezena roku 1872 opuštěná u Azorských ostrovů za okolností, o nichž se dodnes pouze spekuluje. O vysvětlení se Doyle pokusil v povídce Zpráva J. Habakuka Jephsona. Dalším nevšedním tvůrčím počinem je Vězňova obhajoba, která tvoří pandán ke známé holmesovské povídce Poslední poklona, v níž se Sherlock Holmes ve službách vlasti ujímá role falešného špiona. Třetí svazek, jenž vyjde s několikaměsíčním odstupem, ponese název Doktoři a další vědci. Čtyřdílnou Doyleovskou sérii uzavře nový překlad slavného Psa baskervillského, jehož vydání doprovodí působivé dobové ilustrace. Jen na závěr zopakuji, že celého otce Sherlocka Holmese vydává LEDA.

 

A konečně je tu  a jeho famózní Tři jízdenky do dobrodružství. Světoznámý přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell se vypravil do jihoamerické džungle, aby pro britské zoologické zahrady nachytal vzácné exotické živočichy. Jenže tahle cesta rozhodně není žádná nudná vědecká výprava. Chytit mravenečníka, elektrického úhoře, miniaturní opičku nebo lenochoda totiž není jen tak. A co teprve, když narazíte na anakondu, která je zrovna bez nálady. Durrellovy knížky, které milují miliony čtenářů na celém světě, si získaly oblibu láskyplným popisem divoké přírody i humorným líčením dobrodružství, které zoology na cestách čekají. Setkání se zvířaty i domorodci totiž přináší nejedno překvapení. A v amazonské Guyaně s jejím deštným pralesem, řekami a savanami tomu nebylo jinak.

 

Skutečně jinou knížku vydává v příkladu Gerika Císaře nakladatelství Zeď, přičemž musím ocenit, že desetikoruna z každého prodaného titulu jde na projekty ochrany biodiverzity pražské ZOO. S tím jsem se setkal snad jen u Společnosti National Geographic. Doplním ještě, že úspěch jeho první práce Přetížená archa Geralda povzbudil, a tak brzy vydal další dva cestopisy: Bafutští chrti a právě Tři jízdenky do dobrodružství. Tyto knihy se staly velmi populárními. V roce 1953 se Durrell vrátil z Jižní Ameriky, kde získával zkušenosti a prováděl odchyt zvířat pro Londýnskou ZOO. Tato výprava byla námětem knihy Opilý prales, která se velmi dobře prodávala v Americe i Anglii. V roce 1958 se Gerald Durrell rozhodl sbírat zvířata už pro svou vlastní zoologickou zahradu, neboť se nerad loučil se ´svými´ zvířaty, která mu při výpravě přirostla k srdci. Durrell navštívil Argentinu a vrátil se zpět za svou matkou do Londýna. Durrellovy knihy u nás vycházejí už od sedmdesátých let, často s Bornovými ilustracemi.

A jelikož jsem zmínil National Geographic, kde šéfkuchař Gordon Ramsay každou sobotu ráno vaří na rozličných místech v seriálu Uncharted, jehož je producentem, nevynechám ani novinku Slovartu. Chcete vařit tak, aby všem, včetně vás samotných, chutnalo? Baví vás to, ale nemáte moc času? Sáhněte tedy po nové knize špičkového anglického šéfkuchaře Gordona Ramsaye a máte pohromadě spoustu receptů na rychlé, chutné polévky a saláty, ryby a mořské plody, drůbež, maso i bezmasá jídla, těstoviny, rýži a různé zrní, pomazánky a přílohy. A nechybí ani několik labužnických bleskových dezertů. Stejně cenné jako ověřené recepty jsou i rady a finty, kterými Gordon nešetří. „Nikdy nesnižuju nároky, co se týče chuti, ale během let jsem se naučil spoustu triků, jak při vaření ušetřit čas. V téhle knize se dělím o tyto znalosti a své zkušenosti, abych vám pomohl rychle uvařit úžasná jídla. Jsou to recepty, po kterých sahám, když je málo času. Když využiju výrazné chuti a chytré zkratky šetřící práci, vím, že dovedu vytvořit špičkové jídlo za méně než 30 minut. A s touhle knihou to teď zvládnete i vy.“

 

Vložil: Zdeněk Svoboda