Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

RECENZE Očekávaná kniha Roberta Bryndzy znovu na výbornou. Mlha nad Shadow Sands

26.11.2020
RECENZE Očekávaná kniha Roberta Bryndzy znovu na výbornou. Mlha nad Shadow Sands

Foto: Facebook / Ján Bryndza

Popisek: Robert Bryndza

Robertu Bryndzovi se věnuji roky. Roky ho čtu, roky ho chválím, roky se mi líbí. Jeho knížky jsou takříkajíc lidské, napětí vybroušené a pochopitelné, pointy odůvodnitelné, zločiny, jak už to tak bývá, nepochopitelné a nevysvětlitelné. Hlavním postavám (Kate Marshallová a Erika Fosterová) věřím a baví mě. Co víc si přát...

První díl série s inspektorkou Erikou Fosterovou vyšel už v roce 2016 pod názvem Dívka v ledu. Poté, co byla kniha veřejností kladně přijata, následovaly v rychlém tempu další detektivní příběhy, a to Noční lov, Temné hlubiny, Do posledního dechu a Chladnokrevně. Zatím poslední knihou v sérii jsou Smrtící tajnosti. Poté se Bryndza vrhnul na Kate Marshallovou, aby čtenářům představil Kanibala z Nine Elms a nejnověji Mlhu nad Shadow Sands.

Úvod, který neznalému čtenáři nepřinese žádnou reminiscenci, zařazuji z jednoho důvodu; autor ve své poslední knize pravidelně navazuje na již napsané. Celkem rychle se tak dostanete do děje, pochopíte, proč už Kate není policistkou, zjistíte více o jejím synovi, o rodině. Taková hezká vsuvka v jinak čistě detektivním charakteru prózy. Kromě té vyšetřovací linie bych chtěl upozornit ještě na jednu věc. Robert Bryndza je gay, který žije se svým manželem na Slovensku. Nebudu muset hlouběji vysvětlovat, že jakákoli menšina je v téhle části Evropy poměrně citelně zasahována. Tím víc se mi líbí, že Bryndza zařadil jeden takový osud do svého románu (detektivní partner Kate Tristan). Přidal i zmínky o Asiatech a Afroameričanovi. To je ušlechtilé. Myslím, že to hodně lidí přejde, aniž by si dovodilo pravý záměr zmíněných vět. Jistě, jde o upozornění a zrovnoprávnění. Nenásilnou a velice přirozenou cestou.

Mlha nad Shadow Sands: Druhý případ Kate Marshallové opět vychází v nakladatelství Cosmopolis, jemuž děkuji za recenzní výtisk. Překlad znovu zabezpečila Kateřina Elisová, jež Bryndzovo dílo překládá kompletně. Nenašel jsem hrubku ani chybu. K jazyku bych poznamenal snad jen to, že se zbytečně vyhýbá slangům, hovorovým vrstvám a vulgarismům. Pakliže muž míří brokovnicí v potemnělém sklepě tanečního klubu na dva soukromé detektivy, nevěřím tomu, že je osloví: „Vylezte z toho zatraceného výtahu". Podobné scéně by jistě slušela rozkazovací věta, aby „kurva vylezli z toho vejtahu!" Nebo něco na ten způsob. Totožný styl prolínání jazykových vrstev bezvadně používá Nesbø, aniž by to čtenáře jakkoli obtěžovalo, natož vadilo. Ale to je jenom taková poznámka na okraj, respektive pod čarou.

Urputná Kate Marshallová a její asistent Tristan Harper vyšetřují nový případ. Jak spolu souvisí zmizení mladých lidí a oblast Shadow Sands? A jakou roli hraje hustá anglická mlha? Při potápění ve vodní nádrži Shadow Sands totiž objeví Kate Marshallová mrtvé tělo mladíka, který býval vynikajícím plavcem, adeptem na olympiádu v Londýně. Přivolaní policisté případ označí za tragickou nehodu, přestože má Kate své pochybnosti. Postupně se pochybností a otázek vynořuje víc: Proč si šla oběť zaplavat uprostřed noci? Proč jeho zranění neodpovídají policejnímu scénáři? A proč je mrtvých těl, která se v nádrži našla, víc? Je to jen nešťastná souhra náhod, nebo úkladný vrah zneužívá toho, že na něj nikdo nevidí? Je těch vrahů více? Souvisí nějak zmíněná úmrtí s mocnou rodinou, jíž patří část zatopené oblasti, domy a panství kolem?

 

Otazníků mnoho, odpovědí jakbysmet. Chválím, a to podtrhuji, že napětí je v Bryndzově románu dovedeno až na úplný okraj. I já, která četl tisíce knih, jsem měl problém dojít k tomu, kdo a proč to dělá. Práci mi to dalo hlavně proto, že jsem hledal logickou spojitost. Chyba. Vrazi vraždí proto, že... doplňte dle svého uvážení. Já to nevím. Nevím, proč bezproblémový Pavel Peca vyvraždil sekerou vlastní rodinu včetně malých dcer. Nevím, proč to udělal Dahlgren. Takže bych chtěl doporučit; nechte se tou četbou provést. Nebudete litovat. Záblesky rodinných vztahů ve všech směrech a taky u všech postav nebudou na překážku, je patrné, že Bryndza připravuje řadu pokračování a plasticita postav mu v tom pomáhá. Tím, jak je vyvíjí, odhaluje část minulosti, která nutně vede k progresu, a to pro změnu k dramatickému přístupu k látce.

Osobně se mi četl nový autorův román velice dobře. Má optimální počet stran (343) a řadu dovětků. Ať už jde o upřímné a čisté poděkování, anotace předešlé tvorby nebo o takzvané vakáty pro poznámky. Nejvíc oceňuji postavu Kate Marshallové, touhu po upozornění na lidské odlišnosti a detaily; osmnáctiletý mladík bojující o život ve vodě, tma a zelené brýle, únos profesorky Magdaleny a v neposlední řadě dávivý kašel jednoho z těch, co se rozhodli promluvit... To jsou přesně pasáže, jež přesvědčují o autorových dovednostech. Drobné výtky mám jen k té přehnané spisovnosti.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace