Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Rozhovory na okraji (nejen) od pana Lovčího z Plas

Zpovídaným je vždy někdo zajímavý a inspirativní, jenž ale... nežije v metropoli

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královna hororů zápasila celá léta s démony, a to jak s filmovými, tak s těmi v pilulích. Neděle Pavla Přeučila

22.11.2020
Královna hororů zápasila celá léta s démony, a to jak s filmovými, tak s těmi v pilulích. Neděle Pavla Přeučila

Autor: Instagram a Twitter herečky (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: V dokumentárním seriálu History of Horror nemohla ´královna vřískotu´ chybět

Právě dnes se dožívá 62 let jedna z mých oblíbených hereček, Jamie Lee Curtis. I když ji proslavila zejména hororová série filmů inspirovaných děsivou halloweenskou nocí, nejvíc se mi asi líbila ve filmu Ryba jménem Wanda (1988), nebo ve krimikomedii režiséra Jamese Camerona Pravdivé lži (1994), kde si zahrála manželku Arnolda Schwarzeneggera. Už příští rok se vrací do kin další kousek ze slavné série Halloween, tentokrát pod názvem Halloween zabíjí. Jamie samozřejmě nebude ve filmu chybět, ale tentokrát už si nezahraje hlavní roli.

Jamie Lee Curtis, herečka, ale také úspěšná autorka řady knih pro děti, pochází z herecké rodiny a jejími rodiči byly takové hvězdy stříbrného plátna jako Tony Curtis, známý především jako saxofonista Joe z filmu Někdo to rád horké (1959), a Janet Leigh, která se proslavila hlavně jako problematická Marion Crane z Hitchcockova hororu Psycho (1960) ve slavné scéně ve sprše.

 

Jamie na svých sociálních sítích sdílí poměrně často obrázky svých rodičů, na tomto snímku je s maminkou, hvězdou Hitchcockova Psycha

Jako jedna z mála hereček dokáže Jamie zazářit jak v dramatickém hororu, tak v komedii. Na počátku její kariéry stál především film Halloween (1978), po kterém následovala série dalších osmi filmů se stejnými hrdiny. Ten zatím poslední by se měl objevit pod názvem Halloween Ends v roce 2022. Její role jí vynesla také přezdívku královna hororů.

 

Foto z prvního Halloweenu, kultovního hororu Johna Carpentera

 

A Jamie s režisérem Carpenterem. U tohoto snímku si lehce povzdychla, že je to již 42 let... 

Sama horory nesnáší

První Halloween, natočený před 42 lety, se stal tehdy hitem a v roce svého uvedení převálcoval v tržbách všechny filmy z dotyčného roku. Dnes už prý má Jamie hororového běsnění až nad hlavu a slibuje, že onen poslední snímek v roce 2022 bude skutečně posledním, ve kterém ji diváci uvidí jako hrdinku Laurie Strode. Sama na horory moc nechodí a myslí si, že by na ně neměly koukat ani děti. „Není pro mě snad nic horšího než sledovat horor. Vím, že se to zdá hloupé, protože jsem se ve filmu a jeho pokračováních musela mnohokrát vyděsit k smrti. Když chodím na různé akce mluvit o Halloweenu, vždycky zdůrazňuji, že to není podívaná pro děti, že žádný horor není pro děti. Když mi pak pětileté dítě řekne, že miluje Halloween, myslím si o jeho matce své,“ prozradila novinářům při nedávném rozhovoru.

 

Z natáčení nejnovějšího filmu ze sedmidílné série, Halloweeen kills. Prý definitivně poslední snímek, sedmý v pořadí, je zatím jen v přípravách, bez Jamie se ale také neobejde

Divoká léta s drogami

Jamie Lee Curtis je už 36 let provdaná za známého amerického herce a režiséra Christophera Guesta (72). Ten zdědil v roce 1996 po svém britském otci baronský titul, takže se z ní stala baronka. „Normálně si na to nehraju, ale když si chci v nějaké luxusní restauraci zamluvit stůl, ráda se titulem oháním. Baronka Haden Guest zní mnohem lépe než Jamie Lee Curtis,“ říká herečka šibalsky. V roce 1986 adoptovali manželé dceru Annii a o deset let později syna Thomase. Jejich manželství je v Hollywoodu dáváno za vzor.

 

Selfíčko z Twitteru

Jamie má za sebou ale i pořádné temné období, kdy propadla drogám. Začala s nimi prý po malé plastické operaci očních víček, kdy jí předepsali lék, obsahující morfium. „Po zákroku mi předepsali Vicodin, lék, který se používá se k potlačení silné bolesti. Brzy jsem si na příjemný stav, který mi navozoval, zvykla a brala ho dál, i když už mě nic nebolelo. Přitom jsem tehdy prožívala pohodové období: manželství klapalo, moje knihy pro děti byly bestsellery a sláva mi vynesla pozornost i obdiv,“ vypráví herečka.

 

Tony Curtis se dožil pětaosmdesáti let, zemřel v roce 2010. S dcerou měli velmi hezký vztah

Nijak se netají ani tím, že drogy užívala i se svým otcem. „Věděla jsem, že táta bere drogy, a to i kokain,“ svěřila se jednou. „Tak jsme se prostě někdy o své zásoby podělili. U nás totiž panovala docela zvláštní atmosféra. Naši měli šest dětí, ale já jediná jsem si na něj našla čas a povídala si s ním,” dodává. Zatímco Jamie svou závislost nakonec zvládla, její bratr Nicholas zemřel ve svých 21 letech na předávkování heroinem.

Úlohou ženy je mateřství

Ze závislosti na drogách ji dostala jednak prý jedna její přítelkyně a jednak to, že se začala věnovat filantropii. Začala pomáhat nejen lidem postiženým chorobou AIDS, ale zejména jejich dětem a angažuje se i v pomoci dětem, postiženým rakovinou. „Díky filantropii jsem našla sama sebe. Ve třiceti jsem si poprvé začala uvědomovat, že mám hlas, který můžu v určitých oblastech použít. Napsala jsem svou první knížku. O deset let později jsem začala abstinovat. A myslím, že je to právě kombinace třinácti dětských knížek a jednadvaceti let abstinence, díky které jsem si absolutně uvědomila také svou vlastní sílu. Nyní svůj čas, peníze a kreativitu vkládám do věcí, na kterých mi záleží,“ říká Jamie o své proměně.

 

Najít fotku Jamie s nějakou její knihou je celkem kumšt. Daleko častěji sdílí knížky jiných autorů, které se jí líbí, píše na ně i recenze a tu a tam i předmluvy... Obecně se dá říci, že Jamie je na herečku mimořádně nesoběstředná

Na rozdíl od řady svých hollywoodských kolegyň přikládá i dnes velkou váhu důležitosti žen jako matek. Když se jí novináři zeptali, jak vidí význam ženy v dnešní společnosti, odpověděla: „Role žen se změnila se změnou společnosti. My jako pohlaví se vždy snažíme rozvíjet to, co se od nás očekává a co je předurčeno. Ale jen ženy jsou na celém světě matkami a pokud to věda nevyřeší, muži nikdy matkami nebudou. Věřím, že osudem ženy ve společnosti je být rodičkou a milující matkou pro další generaci žen.“ Na své ženství je také pěkně hrdá a svět překvapila i o svých padesátinách, kdy se nechala vyfotografovat pro magazín AARP, zaměřený na seniory tak, jak ji pánbůh stvořil.

Další Halloween až v říjnu 2021

Nový film Halloween zabíjí, který jsme měli vidět v kinech už letos, má premiéru přeloženou až na říjen příštího roku. Jamie Lee Curtis už v něm není hlavní hrdinkou, ale její postava Laurie Strode úplně nezmizí. Film je pokračováním dalšího halloweenského příběhu ze slavné franšízy z roku 2018. Hlavními hrdinkami mají být tentokrát její filmové dcera Karen, představované Judy Greer (45), známé například z filmu Ant-Man či Ant-Man a Wasp, a vnučka Allyson, kterou hraje začínající hvězdička Andi Matichak (26).

 

Z filmu Halloween, který přišel do kin v roce 2018

Obě dvě už se objevily v onom Halloweenu z roku 2018. Podle toho, co zatím prozradil režisér filmu David Gordon Green, měla by Laurie strávit větší část pokračování v nemocnici, kde se má fyzicky i psychicky zotavovat. Její roli v zápase s šíleným Michaelem Myersem prý převezme hlavně vnučka Allyson. Green to odůvodnil tak, že Laurie lehce ustoupí do pozadí, abychom mohli snáze poznat další členy její rodiny. Současně nadále zůstává emocionálním pilířem série, jen se nachází ve stavu rekonvalescence. Pokračování Halloweenu má být od začátku do konce nabito akcemi a duchovní otec celé franšízy John Carpenter jej ohodnotil s nadšením. „Je to tak intenzivní... můj bože... takřka mě omráčilo, jak neuvěřitelně dobré to je. David odvedl skvělou práci. Nemůžu se dočkat, až to uvidíte.“

 

První den zpět v bitvě mého života, poznamenala Jamie k selfie z maskérny při natáčení Halloween kills

Hluboce lidská dáma

Před pár měsíci proběhla médii zajímavá, ale dojemná zpráva, ukazující onu lidskou stránku osobnosti Jamie Lee Curtis. V soukromé premiéře už měl totiž film Halloween zabíjí prvního diváka. Byl jím 29letý Anthony Woodle. Ten byl přímo fanaticky posedlý hororovými filmy a zejména sérií Halloween. A právě na svátek Halloween mu byla v loňském roce diagnostikována rakovina jícnu. Nemoc měla rychlý průběh a nedávno se ocitl na smrtelné posteli. V posledních dnech před smrtí se spojil se společností Rough House Productions, která oživuje franšízu Halloween. Mluvili prý o novém filmu a také o jeho přání se ještě před smrtí oženit se svou přítelkyní Emilií.

 

Na Anthonyho Woodlea vzpomíná i na svém Instagramu

Jamie Lee Curtis se to dozvěděla a nabídla se, že je vysvěcená a může jejich svatbu celebrovat. Samotný obřad pak proběhl letos 13. září. V den obřadu se ale stav Woodleho prudce zhoršil a u jeho postele se shromáždila celá rodina. Rodina se spojila telefonicky s Jamie, která provedla obřad svatby po telefonu. Herečka jej provázela slovy: „Jen pro tuto chvíli žijeme a milujeme. Kéž na vás spočívá Boží požehnání, ať s vámi přebývá jeho pokoj, ať jeho duch nyní, v této chvíli, osvítí vaše srdce. Je mi velkým potěšením vám říci, že jste nyní svoji.“ Necelou hodinu po obřadu Woodle zemřel. Nicméně ještě pár dní před svou smrtí byl spolu se svou Emílií prvním divákem nového hororu halloweenské série. Soukromé promítání mu připravil sám režisér filmu David Gordon Green.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace